provizija in DDV


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mekica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 12 Apr 2008, 22:22

provizija in DDV

Odgovor Napisal/-a mekica » 30 Jul 2014, 21:33

Pozdravljeni,
ko sem v zagati, se obračam na vas in vas prosim za pomoč. Tako je tudi sedaj.
Izvajalec preko pogodbe o sodelovanju za znanega naročnika opravlja storitve obdavčene in oproščene po 17 točki 42 člena ZDDV-1. Oba sta DDV zavezanca. Izvajalec od tega posla dobi provizijo in zanjo izda račun naročniku. Do sedaj je izvajalec delil provizijo + DDV na del od prodaje obdavčenih storitev in provizijo + 0 DDV za del od prodaje oproščenih storitev. Na podlagi takšnih izdanih računov mora izvajalec računati odbitni delež.
Jaz mislim da bi izvajalec moral na vso provizijo obračunati 22% DDV, naročnik pa bi si moral v svojih evidencah upoštevati odbitni delež,pri vhodnem DDV. saj po vsej verjetnosti ga že.
Tukaj gre za prodajno provizijo. Le da se v manjši meri prodaja blago, v večji meri se prodajajo storitve: obdavčene in oproščene. Izdajatelj računov končnim potrošnikom je naročnik, tako kot npr. v trafikah.

Še eno vprašanje, čeprav iz drugega naslova.
Če je v izjavi, ki je priloga bianco menici brez protesta, navedena številka pogodbe, in v tej pogodbi je bolj natančno opisano, kdaj lahko pride do vnovčenja menic, v kakšnih zneskih, me zanima, če je to zavezujoče ali se upošteva samo tisto kar je napisano na izjavi, navedba številke pogodbe pa je nepomembna
Upam na vaše odgovore
mekica

Odgovori