Društvo, izstavitev računa, DDV


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Stella2014
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Sep 2014, 18:01

Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Stella2014 » 22 Sep 2014, 18:07

Delam v društvo, ki ni zavezanec za DDV. Izstavila sem nekaj računov, kjer sem prikazala bruto in neto ceno, torej tudi davek. Sedaj ne vem ali sem naredila prav. Hvala za odgovor in pomoč.

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a anka » 23 Sep 2014, 07:33

Če niste ddv zavezanec tudi ne obračunavate DDV-JA. To napišete tudi na račun, da niste zavezanec v skladu s 94.čl. ZDDV-1 (mislim, da je pravi).

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 23 Sep 2014, 09:32

Dogovorite se s partnerji, katerim ste izstavili ačune za dobropise. Namreč, če se izstavili račun z DDV, so si ga lahko on, če so zavezanci za DDV,i neupavičeno, ker niste zavezanec za DDV, upoštevali kot vhodni DDV. Na drugi strani se vi, v kolior ste ga zaračunali, le-tega dolžni tudi plačat :(

nAJBOLJE JE, DA RAČUNE STORNIRATE IN IZSTAVITE NOVE.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Stella2014
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Sep 2014, 18:01

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Stella2014 » 23 Sep 2014, 09:45

Hvala za odgovore.

Moram reči, da sem prebrala toliko zapisov na to temo, da že več ne vem, kaj je prav. Prodajamo knjige, zato sem račune napisala v dobri veri, da morajo kupci plačati bruto ceno knjige,....

Bom stornirala račune in izstavila nove.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 23 Sep 2014, 11:01

Nabavno ceno blaga, materiala, storitev ... sestavljajo poleg same vrednosti še nevračljive davčne obveznosti. Za vas predstavlja to tudi obračunani DDV na prejetem računu. Vaš strošek oziroma odhodek je bruto vrednost z DDV, nakar vi zaračunate vrednsot brez DDV. Vendar tu govorimo o vaši prodajni vrednosti, ki je brez DDV.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Stella2014
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Sep 2014, 18:01

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Stella2014 » 23 Sep 2014, 11:41

Torej, če knjiga stane 20€, izstavim račun, ki znaša neto te vrednosti? Se opravičujem, mogoče res butasto zvenim, toda dobila sem tako različne informacije,....tudi od racunovodij!

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a anka » 23 Sep 2014, 14:41

Če od dobavitelja (davčnega zavezanca, ki izstavi račun z ddv-ima id številko) kupite blago, je vaš strošek nakupa celoten znesek z DDV. (Npr. kupili ste svinčnik, katerega vrednost je 6 eur-plačilo). To je vaš strošek, in na to vi dodate ne vem 1 euro več, vendar na to vrednost ne zaračunate 22% ali 9,5% ddv-ja, ker nimate odločbe DURS-a za obračunavanje ddv.

Ali ste napisali id številko za ddv: Si..... . ali davčna številka ....

To je moral vaš kupec opaziti in bi vam moral sam zavrniti račun...
Najbolje pa je, da izdate dobropise in ponovno račune.

Lep dan

Ne vem v čem je problem. :oops:

Stella2014
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 22 Sep 2014, 18:01

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Stella2014 » 23 Sep 2014, 17:27

Ni velikega problema:) Samo v društvu se kregamo ali bi morali knjigo zaračunati po tisti ceni, ki je na platnici ali (tako kot trdim jaz) davek odšteti in zaračunati dobljeno ceno :)
Sem pa račune izstavila ta mesec, tako da jih lahko še popravim.
Hvala za pomoč.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Društvo, izstavitev računa, DDV

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Sep 2014, 08:25

Oblikovanje cene je prosto, tržno... . Druđtvo ni namenjeno tržni dejavnosti, a to tu ne igra vloge - tako in tako ta prihodek prikažete v izkazih kot pridobitni.

A če ste knjigo nabavili po 20 E + DDV je vap strošek nakupka bruto z DDV. Če bi prodali v neto znesku, po 20 € ste za znesek DDV poslovali z izgubo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori