E-račun 76.a člen


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

E-račun 76.a člen

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 02 Jun 2015, 12:59

Pozdravljeni
Imamo veliko težav pri uvajanju e-računov, ker naš program še ni prilagojen temu - delamo na tem.
Zaenkrat to rešujemo tako, da izdamo ročni račun v programu, nato pa ta račun ročno vnesemo v program v naši banki, ki ga posreduje naprej.
Zataknilo pa se je pri enem od kupcev, ker na naših računih je samo v opombah navedeno, da se DDV prevljuje na podlagi 76. a člena, prav tako je v opombah % DDVja in znesek DDVja. Tudi na banki so predlagali, da račun vnesemo tako, ker druga rešitev ni predvidena.
Ta kupec pa želi, da je DDV izkazan kot obračunan DDV, skupni seštevek za plačilo pa je brez DDV
Torej osnova za DDV = 1.000 EUR
Znesek obračunanega DDV po stopnji 22% = 220 EUR
Znesek za plačilo = 1.000 EUR
Tudi UJP trdi enako, češ, da je potrebno obračunati DDV na računu, naš program in bančni program pa - zaenkrat - tega ne omogočata.
Prav tako se mi to zdi v nasprotju z ZDDV-1, ki v 76. členu 9. točka določa, da vsak, ki na računu izkaže DDV, mora ta DDV tudi plačati.
Imamo kar nekaj kupcev proračunskih uporabnikov in še nihče ni zaradi tega zavrnil računa, je pa res, da je veliko informacij, da se račune popravlja zaenkrat ročno.

Ali ima kdo podobno situacijo in kako ravnate?
Prav tako me zanima ali je res potrebno za izdane račune z obrnjeno davčno obveznostjo v knjigo izdanih računov v 20 oziroma 21 stolpec vpisovati znesek obračunanega ddv, ki se prevaljuje, ta DDV pa se seveda pri pripravi obrazca DDV-O ne upošteva, ampak je samo vnešen kot nekakšen kontrolni podatek, če pošlješ na durs knjigo izdanih računov.

hvala za pomoč in lp,
Lotica

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: E-račun 76.a člen

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 02 Jun 2015, 14:03

Mogoče ne bo tole odgovor na vaše vprašanje, ampak moram se izpovedati.

Čakam trenutek, ko bodo ukinjeni e-računi. To nikamor ne pelje.
Nič ni treba obračunati ddv-ja, če je 76.a člen. Če je obračunan ga je treba plačati.

Navesti pa je potrebno, koliko bi ga bilo, če bi bil obračunan.

Sama v knjigo izdanih računov nikamor ne vnašam ddv-ja od le-teh računov.
Pošiljala sem jo tudi že na Furs in ni bilo pripomb.

Še kakšno mnenje?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: E-račun 76.a člen

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 18 Jun 2015, 14:58

Tudi mi imamo kar nekaj e-računov z obrnjeno davčno obveznostjo. Zaenkrat smo pod opombe pač napisali da je to obrnjena davčna obveznost in znesek le-te. Na srečo pritožb še ni bilo.

Tudi ko smo bili na predavanju na Obrtni zbornici sem postavila to vprašanje in mi je predavateljica rekla, da trenutno pač nimajo te opcije in se obrnjeno davčno vpiše pod opombe, račun pa se napiše kot da je brez DDV.

l.p.
Sara

Odgovori