davek na odplačilo dolga podjetju


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
tim33
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 26 Avg 2015, 20:02

davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a tim33 » 26 Avg 2015, 20:09

Dober dan

porisl bi za pomoč,

trije poslovni partnerji smo ustanovili podjetje, ker se je mudilo zaradi nekega posla smo podjetje kupili in se je upisal dolg od nas do podjetja, skupno v višini osnovnega kapitala se pravi 7500 / 3 = 2500 eur.
trenutno imam v osebni lasti zalogo izdelkov ki jih to naše podjetje prodaja, in me zanima ali lahko prepišem v podjetje kot povrnitev dolga?
koliko % je davka od tega?
kako poteka postopek?

hvala vsem za odgovore.
ps. moderator naj premakne temo v kolikor ni na pravem mestu.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a slovan » 27 Avg 2015, 07:44

Če pravilno razumem: Kot fizična oseba imate v lasti neko količino izdelkov, ki pa jih namesto vas prodaja podjetje. Vprašanje je, na kakšen način evidentira to prodajo podjetje. Ali prodaja v tujem imenu in za tuj račun (namesto vas), ali prodaja v lastnem imenu in za lasten račun (prihodki podjetja).
Praviloma bi morali izdelke "prodati" podjetju po tržni ceni in ta prodaja naprej kot trgovsko blago. Obveznost, ki jo izkazuje do vas (iz naslova nabave izdelkov) pa bi pobotali s terjatvijo, ki jo ima do vas.
Z davčnega vidika takšna prodaja (fizična oseba proda pravni osebi) ni predmet davkov razen, če gre pri vas za opravljanje dejavnosti (pomembna je količina izdelkov in način pridobitve.....:npr. kot fizična oseba kupujete določene izdelke od drugih fizičnih oseb in nato prodajate naprej; to bi z vidika inšpektorjev predstavljalo opravljanje dejavnosti trgovine ....)

lp

tim33
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 26 Avg 2015, 20:02

Re: davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a tim33 » 31 Avg 2015, 13:49

najprej najlepša hvala za vaš odgovor.

artikle sem dobil od prijatelja, ki je zapiral obrt.
mogoče sem malo nerodno napisal, podjetje ne prodaja mojih artiklov, podjetje se ukvarja z prodajo enakih oz. podobnih artiklov. tako da bi podjetju prilo prav.
to najverjetneje uredi računovodja?

hvala , Lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a slovan » 31 Avg 2015, 15:14

Lahko se zgodi, da se bo postavilo vprašanje o načinu pridobitve blaga (dokazilo), ki ga boste s pogodbo prodali podjetju. Sicer pa vam bo na vsa tovrstna vprašanja odgovoril vaš računovodja.

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a novica » 31 Avg 2015, 15:59

Opozorilo:
"artikle sem dobil od prijatelja, ki je zapiral obrt."

Če bodo davkarji dregnili v to, se zna zgoditi, da bodo ugotovili, da prijatelj te zaloge ni "prijavil" ob zapiranju. (Še zlasti, če je bil DDV?)

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a vesnak » 01 Sep 2015, 06:23

jaz imam pa eno drugo vprašanje, posredno povezano s tem:

v čem je point, da kupiš podjetje, ki je bilo običajno že v startu odprto zaradi tega, da se proda?, razen, da imaš nek odlog plačila tega ustanovnega kapitala. Si pa s tem nakoplješ obračune obresti in vodenja evidence kredita ipd.... pa tako in tako potrebuješ v startu neka denarna sredstva, da sploh začneš delati.
Kakor razumem po novem ZGD to ne bo več moč delati ?

tim33
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 26 Avg 2015, 20:02

Re: davek na odplačilo dolga podjetju

Odgovor Napisal/-a tim33 » 01 Sep 2015, 17:57

hvala vsem za odgovore
blago sem kupil in dobil račun.
vesnak, tudi jaz ne vidim poante v tem, vendar je bila situacija takšna da je bil pogoj sklenitve pogodbe za večji posel skupno podjetje, vse zadnji trenutek. zdajle bi najverjetneje drugače napravil.

Odgovori