Vzdrževanje družinskega člana (C)


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ZigyF
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 04 Feb 2016, 19:59

Vzdrževanje družinskega člana (C)

Odgovor Napisal/-a ZigyF » 04 Feb 2016, 20:08

Pozdravljeni,
se že vnaprej opravičujem, če je ta tema pred časom že bila obravnavana, a po pregledu foruma dotičnega vprašanja moje problematike nisem uspel zaslediti.

Kot vzdrževanega družinskega člana želim uveljavljati svojo izvenzakonsko partnerico, ki je v lanskem letu bila zaposlena zgolj 4 mesece. A ker sem lani naredil napako in jo za predlansko leto uveljavljal, ko je bila zaposlena zgolj 6 mesecev, sem ji z uveljavitvijo za preostalih 6 mesecev "odvzel" polovico osnove (oljašav) in je posledično zaradi tega morala ornk plačati dohodnino, namesto da bi jo, kot sem izračunal po informativnem izračunu, prejela nazaj.

Ker letos ne želim napraviti iste napake, me zanima katera je tista meja prihodkov, kjer ji ne "odvzamem" nič in jo lahko uveljavljam za ostalih 8 mesecev, ko ni bila zaposlena. Če morda kaj pomaga podatek - skupaj dohodkov s prejetim regresom je za 4 mesece imela 2.833,45, plačanih prispevkov 582,49 ter plačane akontacije 145,64.

hvala za pomoč že vnaprej !

LP
Z

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Vzdrževanje družinskega člana (C)

Odgovor Napisal/-a adut » 11 Feb 2016, 15:43

Uveljavljajte jo za 8 mesecev, pa bo dobila skoraj vso dohodnino nazaj.

majdy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 11 Feb 2016, 23:07

Re: Vzdrževanje družinskega člana (C)

Odgovor Napisal/-a majdy » 11 Feb 2016, 23:31

Pozdravljeni!
Zanima me če lahko mož ki je v pokoju in prejema penzijo uveljavlja ženo kot vzdrževanega družinskega člana,s tem da žena nima nobenih svojih lastnih sredstev,stara sta pa 80 let,hvala za odgovor in
lep pozdrav,Majdy

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Vzdrževanje družinskega člana (C)

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Feb 2016, 07:44

Praviloma lahko, vendar mora imeti tako visoko pokojnino, da plačuje tudi akontacijo dohodnine (to je okoli 1.190€). Kolikor pokojnina ni tako visoka, je prijava VDČ brezpredmetna.

lp

Odgovori