Dohodnina - študent


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
RosaRosa
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 Jun 2016, 22:57

Dohodnina - študent

Odgovor Napisal/-a RosaRosa » 02 Jun 2016, 23:12

Lep pozdrav,

imam specifično težavo s prebolevanjem izračunane dohodnine.

Kot študentka na izmenjavi sem v letu 2015 delala v bolnišnici v Avstriji. Moje delo je bilo zgolj ob vikendih - 12ur, pretežno nočno delo (ime položaja: Sitzwache ..kar bi v slo. prevedeno pomenilo "sedeći stražar".. dejansko sem nadzorovala paciente z epilepsijo..).

V izračunu dohodnine sem za tri mesece dela dobila skupni izračun bruto plače 1693,8€, in 259,95€ za prispevke.. kar je naneslo na 1433,85€ osnove in da sem državi dolžna 229,42€ .. seveda sem popolnoma brez olajšav :( .. baje me je uveljavil oče - nimam še njegovega izpisa, da bi tole lahko potrdila.

Nikakor pa mi ne gre v glavo, kako sem lahko toliko dolžna - ob prijavi na fursu so mi namreč rekli, da nimam nobenih obveznosti - da celo dobim od države povrnjene potne stroške in malico (kako naivno sem verjela pravljici..).

Sedaj me zanima ali se lahko na to zadevo kako pritožim? Moje dejansko izplačilo za te tri mesece je bilo neto 1179,54€, kar je bil tako v pomoč zgolj za plačilo bivanja v tujini (ker sama štipendija ni znesla).

Naj še povem, da sem zgolj študentka (medicine) s štipendijo in nimam drugih prihodkov v Sloveniji.

Če ima kdo kak nasvet, se priporočam... ali je boljše če "požrem" položnico in pač sprejmem dejstvo, da bo ena štipendija šla za dohodnino (hvala, Slovenija za skrb za mladino)... ter se naučim dobre lekcije, da nikoli več ne delam v tujini dokler živim v Sloveniiji.

Hvala za pomoč.

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Dohodnina - študent

Odgovor Napisal/-a lelika » 03 Jun 2016, 08:00

Ozdravljena,

Nikoli ni tako hudo, kot izgleda na prvi pogled ;-)

To da cel dobite od države povrnjene potne stroške in malico- ne vem sicer od koga???
Zdaj se boste pa pritožila torej- Ugovor zoper informativni izračun dohodnine:Zraven boste pa še dala prilogo za uveljavljanje dejanskih stroškov iz zaposlitve v tujini.. Poiščite na Fursovi strani ali pa kar vtipkajte v google..

S tem boste prikazala dejanske stroške- to pa so še stroški malice za vsak dan in kilometrina za vsak dan v obe smeri- vožnja na delo.
Tako verjetno ne boste imela več doplačila! >Ne vem koliko dni ste se dejansko vozila- od tega pa so odvisni stroški, ki se vam bodo priznali( ki jih boste sama izračunala in navedla).

Upam da sem pomagala.

lp

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Dohodnina - študent

Odgovor Napisal/-a lelika » 03 Jun 2016, 08:00

Se opravičujem, prehitro sem pisala- "Pozdravljena" seveda ;-)

Pa lep dan in ugodno rešitev težavice,

lp

Odgovori