fiverr dohodek - normirani s.p.


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ciralog
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 06 Dec 2016, 08:37

fiverr dohodek - normirani s.p.

Odgovor Napisal/-a ciralog » 06 Dec 2016, 08:44

Pozdravljeni.

Sem nov član foruma z veliko težavo :rolleyes:

Torej, s 2. 1. 2017 odpiram dopolnilni s.p. z normiranimi stroški. Opravljal bom storitve preko platforme fiverr (freelancer platforma, podobno kot odesk, upwork, freelancer etc.). Po pogovoru z računovodjo pa sem namesto odgovor dobil kup vprašanj, ki jih ne znam odgovoriti.

1. Ne vem koliko poznate sistem fiverr. Gre za sistem, kjer oglašujem svojo storitev in preko katerega stranke mojo storitev naročijo. Stranka izveden plačilo sistemu (fiverrju), ki denar zadržuje dokler sam ne predam končnega izdelka (navadno poročilo). Po tem sistem sprosti plačilo, ki pride na moj fiverr račun, pri čemer mi zaračunajo 20% provizije. Približno enkrat mesečno izvedem iz sistema fiverr plačilo na payoneer-jevo predplačilno kartico s katero denar lahko dvignem na katerem koli bankomatu po svetu. Načrtujem, da bom mesečno prejel nekje okrog 50 naročil.

Torej, moja računovodinja pravi, da bi moral vsaki stranki izdati račun. Sam sem upal, da bi lahko šel čez z eno fakturo, in sicer tisto, ko denar dejansko pride iz sistema na mojo predplačniško kartico. Ali drži, da moram vsaki stranki posebej izdati račun, kljub temu, da nakazilo na moj račun izvede sistem, ki je neke vrste posrednik dela med mano in stranko?

2. S prejšnjim vprašanjem je povezana tudi dilema glede davka. Podjetje fiverr je registrirano izven EU in mi v tem primeru, če bi imel samo eno nakazilo na mesec, ne bi bilo potrebno odvajati DDV-ja, če sem prav razumel.

Če pa račun izdajam vsaki stranki posebej pa moram preveriti ali gre za nekoga iz EU ali ne. Problem se pojavi, ker se na sistem lahko prijavo vsakdo in uporablja kakšrnkoli IP na svetu. Prav tako se stranke registrirajo z uporabniškim imenom in nimam nobene možnosti vedeti ali je moja stranka podjetje ali posameznik (torej zavezanec za DDV ali ne). Ali ima kdo izkušnje s kakšno freelancing platformo in kako rešujete zadeve?

3. Storitve nameravam izvajati tudi zunaj te platforme. V tem primeru sem atipični zavezanec za DDV, če sem razumel prav. Kar pomeni, da pri poslovanju s fizičnimi osebami (davčni nezavezanci) moram zaračunati Slovenski DDV, pri pravnih osebah, ki so davčni zavezanci pa gre za obrnjeno davčno obveznost in mora davek plačati prejemnik storitve. Enako je tudi pri vseh stranka izven EU. Ali je moje razumevanje tega pravilno?

4. Ker za plačila uporabljam payoneer predplačilno kartico sklepam, da moram ta račun navesti pri registraciji s.p.-ja. Ali je sploh možno kot račun s.p. navesti tudi predplačniško kartico?

Resnično cenim vsak odgovor, ki ga bom prejel, ker mi je zadeva odprtja tega s.p.-ja res povzročila kar nekaj sivih las.

Če ima kdo konktakt kakšnega računovdostva, ki ima izušnje s freelancing portali bom zelo vesel.

LP

SaLuTax
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 14 Dec 2016, 13:48

Re: fiverr dohodek - normirani s.p.

Odgovor Napisal/-a SaLuTax » 14 Dec 2016, 15:24

poglejte forum mladi podjetnik - tam posredoval odgovor
Dobite lahko Hiter, Poceni, Kvalieten nasvet. Katerega boste izbrali?

Odgovori