Preseganje dovoljenih prihodkov kot normiran s.p.


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
znbn
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 Dec 2016, 14:21

Preseganje dovoljenih prihodkov kot normiran s.p.

Odgovor Napisal/-a znbn » 26 Dec 2016, 14:31

Pozdravljeni!

Ker ste glede na vse prebrano carji glede zoprnih vprašanj, imam še jaz eno. Od leta 2014 imam normiran s.p., v letu 2015 in 2016 pa sem presegel 100.000 EUR prihodkov. To pomeni, da v 2017 ne morem biti več normiran s.p., tako da sem s.p. zaprl in se pripravljam na odprtje d.o.o. Takšno poslovanje je zame veliko manj ugodno, zato me zanima, pod kakšnimi pogoji lahko ponovno postanem normiran s.p.? Primer, če v 2017 ustanovljeni d.o.o. naredi manj kot 100.000 EUR prometa, a lahko z 2018 ponovno odprem s.p. in priglasim normirane odhodke?

Sklicujem se predvsem na ta člen ZDoh-2 (ki pa ga ne razumem popolnoma):
(8) Za potrebe določanja višine prihodkov iz tretjega in šestega odstavka tega člena se ne šteje, da je zavezanec na novo začel opravljati dejavnost, če je v 18. mesecih pred priglasitvijo ugotavljanja davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov:
1. ponovno začel opravljati dejavnost, če je prenehal opravljati dejavnost v šestih mesecih pred ponovnim začetkom opravljanja dejavnosti;
2. ustanovil družbo, zavod ali primerljivo osebo po tujem pravu;
3. prišlo do preoblikovanja zavezanca s prenosom dela podjetja na družbo, s pridobitvijo lastniškega deleža, ali fizično osebo, ki opravlja dejavnost, ali
4. začel opravljati dejavnost na podlagi prenosa podjetja ali dela podjetja od druge osebe.
(9) V primerih iz osmega odstavka tega člena se v prihodke po tretjem in šestem odstavku tega člena štejejo tudi:
1. prihodki zavezanca, doseženi pred prenehanjem opravljanja dejavnosti,
2. prihodki družbe, zavoda ali primerljive osebe po tujem pravu,
3. prihodki osebe, ki je prevzela del podjetja zavezanca, in
4. prihodki osebe, ki je prenesla podjetje ali del podjetja na zavezanca,
doseženi v obdobju iz tretjega in šestega odstavka tega člena. Za prihodke oseb iz prejšnjega stavka se upoštevajo prihodki iz dejavnosti, ugotovljeni po pravilih o računovodenju.
Hvala in lep pozdrav!

SaLuTax
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 14 Dec 2016, 13:48

Re: Preseganje dovoljenih prihodkov kot normiran s.p.

Odgovor Napisal/-a SaLuTax » 26 Dec 2016, 21:06

cetudi zaprete s.p. in odprete d.o.o. pred potekom 1,5 leta po zaprtju normiranega s.p., je potrebno plačevati davek od realne osnove.

nikjer pa ne piše, da ne bi smeli prejemati storitev od normiranega s.p., četudi je podjetnica vaša žena, hči, ljubica...samo zagotoviti je potrebno, da:
- so cene tržne (pri poslovanju z družino)
- so storitve opravljene in
- te storitve d.o.o res potrebuje

upam da kaj koristijo informacije.
Dobite lahko Hiter, Poceni, Kvalieten nasvet. Katerega boste izbrali?

znbn
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 Dec 2016, 14:21

Re: Preseganje dovoljenih prihodkov kot normiran s.p.

Odgovor Napisal/-a znbn » 27 Dec 2016, 10:33

Hvala za odgovor SaLuTax, torej primer:

- 1.1.2017: odprt d.o.o.
- vmes prometa < 100.000 EUR
- 31.12.2017 zaprtje d.o.o.
- 1.1.2018 odprtje s.p. in priglasitev normiranih odhodkov

To ni v skladu z zakonom?

Glede na 48. člen, si jaz razlagam to tako, da če eno davčno obdobje ustrezaš pogojem za normirane odhodke (prihodek vseh družb < 100.000), lahko naslednje leto te ponovno tudi priglasiš:
(14) Ne glede na dvanajsti odstavek tega člena, mora zavezanec, ki dve zaporedni predhodni davčni leti ne izpolnjuje pogojev iz tretjega ali šestega odstavka tega člena, za davčno leto ugotavljati davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov in voditi ustrezne poslovne knjige, evidence in poslovno poročilo, ki jih je dolžan voditi za ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov.

Odgovori