Storitve - izvoz


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
rentim
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 18 Okt 2018, 08:15

Storitve - izvoz

Odgovor Napisal/-a rentim » 12 Nov 2018, 11:34

Spoštovani,

potrebovala bi pomoč. Sem namreč v dilemi. Smo pravna oseba X d.o.o., ki za našega partnerja družbo Y d.o.o. opravljamo storitve dodelave na njihovih proizvodih. Družba Y d.o.o. svoje proizvode izvaža v ZDA. Pri tej pošiljki smo bili zadnji člen dokončanja proizvodov zato so nas prosili, da organiziramo transport do Hamburga odkoder potem proizvodi potujejo dalje, proizvodi torej niso šli nazaj k družbi Y d.o.o. ampak kar direkt od nas. Transport vrši drug izvajalec, naročnik tega prevoza pa smo bili mi, ki nismo izvoznik, smo samo pošiljatelj. Na dokumentu MRN je kot izvoznik navedena družba Y d.o.o., na dokumentu CMR pa smo kot pošiljatelj navedeni mi.

In glede na:

Storitve, povezane z izvozom in odbitek DDV

Iz sodbe C-288/16 nedvoumno izhaja (točka 23), da je treba določbo člena 146(1)(e) Direktive 2006/112/ES oziroma e) točke prvega odstavka 52. člena ZDDV-1 razlagati tako, da obstoj neposredne vezi ne pomeni samo, da opravljanje zadevnih storitev v skladu z njihovim namenom prispeva k dejanski izvedbi transakcije izvoza, temveč tudi, da se te storitve opravljajo neposredno za izvoznika (pošiljatelja) ali naslovnika (prejemnika) blaga iz navedene določbe.

zdaj ne vem ali je prav, da smo mi od izvajalca transportne storitve dobili račun, na katerem se sklicujejo na oprostitev po 52. členu, saj če berem zgornji odstavek je izvoznik in pošiljatelj ena in ista oseba, v našem primeru pa temu ni tako, izvoznik je ena oseba, pošiljatelj je druga oseba. Mi na noben način nismo izvoznik, naročili smo transport in proizvode od nas samo odposlali.

Prosim, če mi lahko kdo pomaga. Hvala.

Odgovori