Izdajanje računa v tujo EU državo


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
uporabniskoIme
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 11 Jul 2019, 08:58

Izdajanje računa v tujo EU državo

Odgovor Napisal/-a uporabniskoIme » 11 Jul 2019, 09:14

Lep pozdrav,

Sem že preiskal forum, ampak nisem dobil odgovora na moje vprašanje, ali pa ga samo ne razumem, zato sem se odločil da vprašam v novi temi.

Kot računalniški programer, sem začel delati prek sp za podjetje iz druge države Evropske unije. Imam normiran sp in nisem davčni zavezanec. Ko želim poslati račun in preverim VAT številko, podjetja za katerega delam, dobim obvestilo, da je VAT številka neveljavna. Podjetje je zahtevalo vlogo za veljavno VAT številko za poslovanje v državah članicah ampak traja že zelo dolgo.

Zanima me kaj lahko storim v tem primeru? Moram poslati račun na katerem obračunam tudi DDV?

Za vašo pomoč in odgovore se vam lepo zahvaljujem.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izdajanje računa v tujo EU državo

Odgovor Napisal/-a slovan » 18 Jul 2019, 09:00

Navajate, da niste "davčni zavezanec!! Verjetno imate v mislih, da niste zavezanec za DDV?? Za odgovor je potrebno bolj natančno opisati status kupca in prodajalca.

lp

uporabniskoIme
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 11 Jul 2019, 08:58

Re: Izdajanje računa v tujo EU državo

Odgovor Napisal/-a uporabniskoIme » 18 Jul 2019, 09:23

Se opravičujem..
Tako je, mislil sem napisati da nisem zavezanec za DDV.

Podjetje za katerega delam je davčni zavezanec v njihovi državi (država v EU), ampak njihova VAT številka še ni veljavna za poslovanje med državami članic EU.

Zanima me, kako naj jim izstavim račun v času dokler, mi sistem VIES ne potrdi njihove VAT številke.

Upam, da je zdaj bolj jasno kje tiči problem :)

LP

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izdajanje računa v tujo EU državo

Odgovor Napisal/-a slovan » 18 Jul 2019, 09:44

Kaj predstavlja vaš izdelek? Kolikor gre za opravljanje storitev, ste se vi dolžni v Sloveniji registrirati kot atipični zavezance (dobava storitev v EU), prav tako pa tudi kupec vaših storitev. V tem primeru na računu ne obračunate DDV-ja, temveč gre za obrnjeno davčno breme (kar navedete tudi na izdanem računu): DDV plača v svoji državi kupec storitev. Dokler niste vi (in on) registrirani mu ne morete izdati računa. Za opravljene storitve v EU poročate tudi davčni: obrazec DDV-O in RPO do 20. v mesecu za pretekli mesec.
Kolikor pa gre za prodajo blaga pa ni pomembno ali sta zavezanca za DDV, ker ste vi mali davčni zavezanec (ne presegate zneska 50.000€ obdavčljivega blaga ali storitev) in na računu ne izkazujete DDV-ja.

lp

uporabniskoIme
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 11 Jul 2019, 08:58

Re: Izdajanje računa v tujo EU državo

Odgovor Napisal/-a uporabniskoIme » 18 Jul 2019, 09:53

Hvala za vaš odgovor.

Gre za storitev (računalniško programiranje), in da se moram registrirati kot atipični zavezanec in oddajati dodatne obrazce že vem. Zanimalo me je le, če lahko izdam račun, dokler podjetje s katerim sodelujem ne dobi veljavne VAT številke za poslovanje s tujini evropskimi državami. Ampak kot razumem, ne bo šlo in moram počakati na veljavne VAT številke.

Še enkrat najlepša hvala za vašo pomoč

Odgovori