Normirani odhodki po novem?

Moderator: Mirko Zbačnik

zmešnjavca
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 25 Apr 2005, 14:32

Odgovor Napisal/-a zmešnjavca » 02 Feb 2007, 19:13

Kot samozaposlena v kulturi, kot se po novem reče kulturnim delavcem, ti lahko zatrdim, da zakonodaje nismo pisali mi in da se naš glas sliši zadnji, kadar sploh se. Smo namreč nepomembna in necenjena manjšina, ki bi po mnenju drugih morala delati zastonj in se jim še naši že tako ali tako bolj nizki honorarji zdijo astronomski, mirno pa vodovodarju za pol ure dela odštejejo pet jurjev brez materiala. Za toliko moram jaz včasih delati tri, štiri ure.
Ni važno.
Sem pa normirc s 25 plus 15 priznanimi stroški. Nam računov ni treba izdajati, delamo po avtorski pogodbi. Akontacijo odvede naročnik, mu pa moramo poslati odločbo o norm. stroških. Po mojem to za naročnika ni ne vem kakšna dodatna kolobocija, samo računovodkinja se mora tega pač naučiti in navaditi. Ampak če ti sestaviš račun z vsemi postavkami, res ne vidim problema.
Glede izstavljanja računov ti mogoče utegne biti v pomoč artservis (daj v iskalnik, pa boš našel njihovo stran, pojdi na rubriko priročnik ali pa na vprašanja in odgovori. Mogoče boš našel kaj, kar ti bo v pomoč).
BTW, 25 procentov stroškov je res malo.

grah
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 689
Pridružen: 09 Feb 2005, 18:56
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a grah » 02 Feb 2007, 19:30

Obrazec najdete v uradnem listu 138-06 kjer je objavljen tudi Pravilnik. Še bolj enostavno pa je na straneh DURS, kjer najdete vse obrazce, ki jih potrebujete, kot fizična oseba, ki opravlja dejavnost pod rubriko OBRAZCI. Imenuje se: Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti (za normirance).
Če ga ne najdete mi pošljite mail in vam ga pošljem.

scopy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 01 Feb 2007, 17:18
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a scopy » 03 Feb 2007, 01:58

Hvala obema! Bom pobrskal takoj zjutraj.

@zmešnjavca: avtorska pogodba se najbrž ne sklepa za 30 EUR honorarja ali pač. Predstavljaj si sedaj za 20 ali 30 eur pisati obrazce in dvakrat plačevati. :D

Lahko noč.

zmešnjavca
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 25 Apr 2005, 14:32

Odgovor Napisal/-a zmešnjavca » 03 Feb 2007, 19:22

Pač. :)
Sicer ima pa tudi ustni dogovor veljavo pogodbe.
Odkar so predlani vse skupaj zakomplicirali v nedogled še z odvisnimi, neodvisnimi razmerji, pogodbenim delom, podjemnimi pogodbami in kaj jaz vem še, mi te zadeve sploh niso več jasne. Vsekakor normiranim kulturnikom ni treba izdajati računov, če niso zavezanci za DDV... Kako potem naročnik uveljavlja strošek - najbrž z zneskom v pogodbi? Na podlagi transakcije na osebni račun avtorja? Pojma nimam, se do danes tega res nisem spraševala.
Čim manj kolobocij želim.

Odgovori