Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Kike
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 14 Avg 2009, 22:21

Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Kike » 30 Nov 2009, 02:28

Zanima me, kako si izračunam razred za prispevke in dohodninski razred v naslednjem letu. S.p. imam odprt od polovice avgusta.

Bruto prihodki = 6103
Normirani stroški od bruto prihodkov = 1525,75

Bruto subvencija = 4500
Plačani prispevki = 798,8


Kako iz tega izračunam razred prispevkov za leto 2010? Se mi od tega zneska odštejejo najprej normirani stroški (razen za subvencijo, kjer žal ne veljajo) in potem še davčna olajšava? Če se odšteje davčna olajšava - ali se izračuna glede na celoten bruto znesek ali na bruto znesek minus normirani stroški?

Pri določitvi dohodninskega razreda se mi bo prištel še dohodek iz avtorskih pogodb z 10% normiranimi stroški. Kaj se tu zgodi s splošno davčno olajšavo?

Hvala :)

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a orljek » 30 Nov 2009, 09:53

Po mojem padete v tretji razred.
(4577+4500)/5 x 12 = 21.784.

Olajšava, prispevki in niti avtorski honorarji (niso iz dejavnosti) ne vplivajo.
Če se motim, me bodo popravili. LP

PS Ob predpostavki začetka s 15.8. Če je s 16.8., bo četrti razred = 27.231.

Kike
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 14 Avg 2009, 22:21

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Kike » 30 Nov 2009, 10:32

:shock: :shock: :shock:

Ma kako ste prišli do te cifre? Na davčni mi je kontrolorka rekla, da se štejejo le prihodki, ustvarjeni v časi odprtja s.p., ne prihodki, ki sem jih ustvarila preko avtorskih. Zakaj ta znesek x 12?

Pričetek s.p. je bil 17.8.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 30 Nov 2009, 10:46

Glede te subvencije za samozaposlitev še mene nekaj muči: med prihodke jo prenesem samo sorazmerni del, ostalo pustim na razmejitvah - zakaj potem za izračun osnove za prispevke upoštevate celotno subvencijo?
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Kike
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 14 Avg 2009, 22:21

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Kike » 30 Nov 2009, 10:52

Jaz sem normiranka (ugotavljam, da je to bila velika napaka! in ne bom več) in so me na žalost takoj olupili za akontacijo, navadnih s.p..-jev na njihovo srečo niso. Ne vem pa ali se tudi vam šteje kot celoten znesek - glede na nas bi bilo edino fair, da bi se, zakaj bi normiranci morali plačevati višje prispevke kot vi samo zaradi iste vrste subvencije? Ampak v tej državi me nič več ne more presenetit...

Ravnokar sem klicala svojo davčno kontrolorko, ki mi je zatrdila, da se prispevki iz mojega računa NE pomnožijo krat 12. Ne zastrašujte ljudi po nepotrebnem!! Šteje se zgolj in samo znesek, ki sem ga ustvarila kot s.p. - normirani stroški. Na žalost se kot dohodek šteje tudi subvencija :( kar nam na Zavodu in na nobeni delavnici nihče ni povedal.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 30 Nov 2009, 11:41

Krat 12 je bilo pomnoženo, ker je bilo najprej deljeno s 5, najprej morate preračunati dobiček na en mesec, nato pa pomnožiti z 12, to je bilo popolnoma pravilno in ni bilo nobeno zastraševanje.
Še vedno mi ni jasno, zakaj cela subvencija.....
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Kike
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 14 Avg 2009, 22:21

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Kike » 30 Nov 2009, 11:45

Ja, ma to je lahko izračun za predvidevanje dobička oziroma dohodnine, ne pa osnova za plačevanje prispevkov. Tako mi je zatrdila moja davčna kontrolorka. Nobeno deljenje in množenje ne pride v poštev, zgolj bruto znesek iz prihodkov s.p. - normirani stroški (zame). Nima veze koliko mesecev imam odprt s.p., samo ta znesek je važen.

Glede subvencije bo najbolje, da vprašate kar vašo davčno kontrolorko. Jaz sem prišla do spoznanja, da na Vem Data in Zavodu nimajo pojma, o čem govorijo, ker so mi glede subvencije zamolčali najbolj pomembne stvari. Tudi informacije s forumov je vedno najbolje preveriti pri davčni kontrolorki, ker ljudje pišejo vse mogoče...

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 30 Nov 2009, 12:00

Mislim, da vam je glede izračuna osnove za prispevke vaša davčna kontrolorka odgovorila napačno. Prav tako pride v poštev deljenje in množenje oziroma preračun osnove na letno raven. Podatki o razredih so letni, ne morete z njimi primerjati polletnega rezultata, ker potem mešate hruške in krompir.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Kike
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 14 Avg 2009, 22:21

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Kike » 30 Nov 2009, 12:04

Ne razumem, kako bi mi moja davčna kontrolorka lahko odgovorila napačno - njena službena dolžnost je, da bolj kot kdorkoli drug pozna te zadeve. Če ona ne ve pravilnih podatkov, kdo bi jih potem lahko vedel?

Zdi se mi edino prav, da se upošteva ali je nekdo odprl s.p. avgusta v primerjavi z nekom, ki ga je odprl januarja. Jaz sem bila pred avgustom uradno brezposelna in sem delala preko avtorskih - kako bi to lahko bilo enako nekomu, ki je celo leto delal kot s.p.? Meni se to zdi mešanje hrušk in krompirja.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 30 Nov 2009, 12:14

Pojdite še do kakšne računovodkinje, ki vam bo natančno povedala, en mesec časa še imate, da si zrihtate stroške, drugače bo stok drugo leto... verjemite, ljudje so že zaradi tega zapirali s.p.-je, ker niso poslušali in so padli v visoke razrede glede prispevkov. Na davčni ne vedo vedno vsega, pa njihova službena dolžnost gor ali dol... ali pa se nista prav razumeli, dopuščam oboje. Pa noben ne govori o prištevanju avtorskih pogodb, ampak o tem, da moreta preračunati vaš petmesečni dobiček na letno raven, ker so podatki o prispevnih osnovah podani tudi na letni ravni.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Kike
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 14 Avg 2009, 22:21

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Kike » 30 Nov 2009, 12:49

Sem ravnokar poklicala eno, pa tudi tej ni bilo jasno - za s.p.-je z dejanskimi stroški vaša teorija velja, ker vodijo poslovne knjige in pripravijo bilanco stanja in uspeha ob koncu leta, normiranci pa ne vodimo poslovnih knjig, mi zgolj izpolnimo dohodninsko napoved. Ali je v tem fora?

Če bi obveljal orljekov izračun, lahko na licu mesta zaprem s.p, ker bom bankrotirala, če bom morala že v 2010 plačevati prispevke za 3 ali 4 razred - in to za prihodke, ki jih sploh nisem ustvarila! :roll: S prispevki za 2 razred bi se še pretolkla. Nimam takšne dejavnosti, da bi lahko kasirala bajne denarce, sploh pa ne na začetku.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Izračun razreda prispevkov za leto 2010 - s.p. normiranka

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 30 Nov 2009, 13:08

Ja bi lahko bila v tem fora... kljub temu menim, da je premalo upoštevati samo rezultat za 5 mesecev. Določeno je sicer pravilo, da se pri normirancih ugotovi dobiček iz odmerne odločbe za dohodnino.....
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Odgovori