Zaposlitev za krajši delovni čas in s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
SpelaRo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 25 Okt 2014, 22:30

Zaposlitev za krajši delovni čas in s.p.

Odgovor Napisal/-a SpelaRo » 25 Okt 2014, 22:38

Pozdravljeni,

zaposlena sem za prib. 90%, procent pa iz leta v leto niha za 5% do 10% (šolstvo).

Delam že 8 let, moja skupna delovna doba pa komaj presega 6 let. Zato sem začela razmišljati o dodatni zaposlitvi prek s.p.-ja. Pojavila se je tudi možnost realnega in trajnega zaslužka (mesečno izdan vsaj en račun v višini 140 €), poleg tega pa bi se začela ukvarjati z inštruiranjem.

Zanima me, kakšne so moje možnosti, ali lahko odprem s.p. le za 10% zaposlitve, kaj to pomeni zame finančno (prispevki, ostali davki) in kaj glede vodenja knjig, računov... Poleg tega me zanima tudi, kaj moram storiti, ko se mi procent zaposlitve ob začetku novega šolskega leta ponovno spremeni.

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Zaposlitev za krajši delovni čas in s.p.

Odgovor Napisal/-a slovan » 26 Okt 2014, 12:52

SpelaRo napisal/-a:Zanima me, kakšne so moje možnosti, ali lahko odprem s.p. le za 10% zaposlitve, kaj to pomeni zame finančno (prispevki, ostali davki) in kaj glede vodenja knjig, računov... Poleg tega me zanima tudi, kaj moram storiti, ko se mi procent zaposlitve ob začetku novega šolskega leta ponovno spremeni.
Zavarovalni čas za obvezno zavarovanje je 40 ur na teden. Če bi opravljali dejavnost preko s.p.-ja, bi se v njem morali obvezo zavarovati za razliko ur do polnega zavarovalnega časa (pravite 10% manjkajočih ur). Obvezno zavarovanje pomeni plačilo polnih prispevkov za socialno varnost (38,20%) od osnove: v letu 2014 je minimalna zavarovalna osnova povprečna minimalna plača iz leta 2013 preračunana na mesec: 783,66€. Višina prispevkov se upošteva le za razliko ur.
Kar se vodenja knjig tiče, je to enako kot bi imeli "polni" s.p.- Če se odločite, da boste ugotavljali davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, potem ni vodenja knjig, vseeno pa imate določene obveznosti: predlaganje obrazca za plačilo prispevkov preko e-davkov; predložitev davčnega obračuna do konca marca za preteklo leto; vodenja evidence knjigovodskih listin (npr. izdanih računov.); vodenja registra osnovnih sredstev...
Davčna osnova za davek iz dejavnosti (normirani odhodki) pa je v letu 2013 30% prihodkov (normirani odhodki 70%), v letu 2014 pa 20% prihodkov (normirani odhodki 80%), davek pa 20% od davčne osnove. Davek je dokončen in dohodki ne gredo v letno dohodnino.

lp

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Zaposlitev za krajši delovni čas in s.p.

Odgovor Napisal/-a adut » 27 Okt 2014, 12:34

SpelaRo napisal/-a:Poleg tega me zanima tudi, kaj moram storiti, ko se mi procent zaposlitve ob začetku novega šolskega leta ponovno spremeni.
Ko se vam procent zaposlitve spremeni, uredite zavarovanje preko s.p.-ja na nove ure - če je ur manj, bo prispevkov sorazmerno manj, če jih je več, jih bo sorazmerno več.
Prispevke se v naslednjem letu plačuje od izračunanega dobička preteklega leta, kateremu se prištejejo obračunani prispevki in se vse skupaj preračuna na letno osnovo.
Splača se preračunati, kaj je boljše - dejanski ali normirani stroški, saj "napačen" način ugotavljanja davčne osnove lahko pomeni doplačilo dohodnine.

SpelaRo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 25 Okt 2014, 22:30

Re: Zaposlitev za krajši delovni čas in s.p.

Odgovor Napisal/-a SpelaRo » 27 Okt 2014, 13:34

Najlepša hvala obema za odgovor.

Odgovori