Prispevki s.p. - višina?!?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mojcb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 Mar 2012, 18:46

Prispevki s.p. - višina?!?

Odgovor Napisal/-a Mojcb » 26 Avg 2015, 16:08

V času od aprila 2014 do aprila 2015 sem imel odprt s.p.. V letu 2014 sem imel cca 90.000 dobička, v letu 2015 (01-04 meseca) pa cca 5.000 EUR izgube, ker pač ni bilo več dela....zato sem s.p. odjavil. Ponovno ga želim odpreti, ker se je zopet pojavila priložnost po zaslužku v tujini. Zanima pa me:
- od katere osnove bi sedaj obračunaval/plačeval prispevke...ali kot s.p. začetnik (cca330 EUR) ali od osnove iz leta 2014...ti bi pozem znašali cca 2.000 EUR?

Računovodkinja pravi, da od osnove iz l.2014, kar pa se meni zdi občutno preveč in se mi s.p.-ja sploh ne splača odpirati.

Prosim za odgovor.

Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prispevki s.p. - višina?!?

Odgovor Napisal/-a slovan » 27 Avg 2015, 07:48

Računovodkinja ima prav. V skladu s Pravilnikom o določanju zavarovalne osnove, je ob ponovnem odpiranju, če še ni preteklo 6 mesecev, zavarovalna osnova enaka kot je bila pred zapiranjem.
Člen pravilnika (7. člen):
(3) Če so bili zavarovanci iz 15., 16. in 17. člena ZPIZ-2 v obdobju šestih mesecev pred vstopom v zavarovanje zavarovani na enaki zavarovalni podlagi, je zavarovalna osnova enaka zavarovalni osnovi, od katere so plačevali prispevke pred izstopom iz zavarovanja, brez upoštevanja znižanj in povečanj zavarovalne osnove iz 11. člena tega pravilnika.

lp

Mojcb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 29 Mar 2012, 18:46

Re: Prispevki s.p. - višina?!?

Odgovor Napisal/-a Mojcb » 27 Avg 2015, 11:34

...ne razumem najbolje

s.p. sem odjavil 02.04.2015, prispevke sem plačeval takole:
- 01/15-03/15 od bruto zav.osnove cca 1.280 EUR (davčni obračun za 2014 sem oddal v mesecu marcu 2015)
- za 04/15 (t.j. do 02.04.2015) pa od bruto zav.osnove cca 5.300 EUR (sorazmerni del za 2 dni)

ali bi moral sedaj plačevati prispevke od 5.300 EUR ali od 1.279 EUR?

Kaj pa 2. odstavek 10.člena: (ali tu izguba od 01.01.-02.04.2015 ne igra nobene vloge?)

10. člen
(določitev nove zavarovalne osnove)
(1) Zavarovalna osnova se na novo določi na podlagi zadnje prejete odločbe o odmeri dohodnine oziroma obvestila o višini dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, in sicer za mesec, v katerem je bila odločba o odmeri dohodnine oziroma obvestilo o višini dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti vročeno.
(2) Zavarovalna osnova se na novo določi na podlagi zadnjega obračuna akontacije dohodnine oziroma dohodnine od dohodka iz dejavnosti za mesec po mesecu, v katerem je bil obračun davka predložen davčnemu organu, vendar najpozneje za mesec april.
(3) Za primere iz 6. člena tega pravilnika se zavarovalna osnova na novo določi za mesec november.
(4) Če se zavarovalna osnova za posameznega zavarovanca določa na podlagi odločbe o odmeri dohodnine oziroma obvestila o višini dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti in obračuna akontacije dohodnine oziroma dohodnine od dohodka iz dejavnosti, se zavarovalna osnova na novo določi za mesec, za katerega so hkrati izpolnjeni pogoji iz prvega do tretjega odstavka tega člena.

Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prispevki s.p. - višina?!?

Odgovor Napisal/-a slovan » 27 Avg 2015, 12:00

Mojcb napisal/-a:(2) Zavarovalna osnova se na novo določi na podlagi zadnjega obračuna akontacije dohodnine oziroma dohodnine od dohodka iz dejavnosti za mesec po mesecu, v katerem je bil obračun davka predložen davčnemu organu, vendar najpozneje za mesec april.
Vam se je za leto 2015 (od aprila 2015 dalje) določila nova zavarovalna osnova na podlagi davčnega obračuna za leto 2014. In na tej podlagi ste morali tudi plačati sorazmerni del za mesec april. Davčni obračun ob prenehanju opravljanja dejavnosti ni obračun na podlagi katerega bi se vam na novo določila zavarovalna osnova. Ker pač velja pravilo, da pričnete ponovno opravljati dejavnosti prej kot v 6 mesecih od zapiranja in velja zadnja zavarovalna osnova: v vašem primeru tista, ki je bila v uporabi ob zapiranju, to pa je izračun iz davčnega obračuna za leto 2014 (5.300€).
Ponovni vstop v zavarovanje pred potekom 6 mesecev po zapiranju: 2.4. do vključno 2.10.2015 pač upošteva zadnjo zavarovalno osnovo.

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Prispevki s.p. - višina?!?

Odgovor Napisal/-a novica » 27 Avg 2015, 13:22

En dober mesec pa menda še lahko počakaš? lp

Odgovori