Odsvojitev poslovnega deleža


Moderator: Mirko Zbačnik

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a vesnak » 21 Jan 2015, 15:03

tudi jaz sem brala , da to dela sama fizična oseba in nima računovodski servis ničesar pri tem, vendar me je zbegalo, ker mi je notarka v spremnem dopisu napisala, da moram to urediti jaz ?

zakaj potem razlaga notarka, da mora to narediti računovodja firme ? , mi ni jasno ?

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a novica » 21 Jan 2015, 16:42

Pa vprašaj njo!

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a vesnak » 21 Jan 2015, 16:44

imaš prav ! sem samo mislila, če moram res jaz kaj narediti, pa tega nisem našla v zakonih ipd .... , pa, da ne sprašujem , če bi pa "itak že morala vedeti " :)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Jan 2015, 16:50

vesnak napisal/-a:Ali pa narobe razmišljam in je veliko stvari šlo mimo mene oz. nisem razumela notarkinega komentarja, da bom jaz zadevo uredila - "prenos poslovnega deleža je potrebno prijaviti na DURSu.""
Nikjer ne piše, da mora prijaviti DURS-u - to je samo v primeru, ko gre za odlog ugotavljanja davčne obveznosti ob "odsvojitvi" kapitala in se tako odloči zavezanec (torej tisti, ki podarja svoj delež v kapitalu).
Copy člena iz Zakona o dohodnini:
100. člen
(odlog ugotavljanja davčne obveznosti)
(1) Kadar zavezanec odsvoji kapital na način, določen v drugem odstavku tega člena, se davčna obveznost zavezanca v trenutku odsvojitve ne ugotavlja.
(2) Ugotavljanje davčne obveznosti se lahko odloži pri naslednjih odsvojitvah kapitala:
1. podaritvi kapitala zavezančevemu zakoncu ali otroku, vključno z neodplačno izročitvijo po
izročilni pogodbi;
2. zamenjavi deleža v okviru zamenjave kapitalskih deležev, združitev in delitev, kot so opredeljene v zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za namene obdavčitve pri zamenjavi kapitalskih deležev in obdavčitve pri združitvah in delitvah;
3. zamenjavi investicijskih kuponov podsklada za investicijske kupone drugih podskladov v okviru prehajanja med podskladi pri istem krovnem vzajemnem skladu, ki ga upravlja družba za upravljanje, ki je rezident Slovenije po zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb, ali rezident druge države članice EU, če družba za upravljanje zagotovi ustrezen način sledljivosti prehodov med podskladi.
(3) O tem ali gre za odsvojitev kapitala iz drugega odstavka tega člena, odloči davčni organ na podlagi priglasitve odsvojitve kapitala pri davčnem organu, če je tako določeno z zakonom, ki ureja davčni postopek.
(4) Ugotavljanje davčne obveznosti se odloži do naslednje obdavčljive odsvojitve podarjenega kapitala, ki jo opravi zavezančev zakonec ali otrok, oziroma do naslednje obdavčljive odsvojitve kapitala, pridobljenega z zamenjavo iz 2. ali 3. točke drugega odstavka tega člena.
(5) Kadar se ugotavljanje davčne osnove odloži, se kot čas pridobitve s podaritvijo ali zamenjavo pridobljenega kapitala šteje:
1. v primeru ko zavezančev zakonec ali otrok pridobi kapital z obdaritvijo – datum, ko je darovalec pridobil kapital;
2. v primeru zamenjave deleža v okviru zamenjave kapitalskih deležev, združitev in delitev, kot so opredeljene v zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za namene obdavčitve pri zamenjavi kapitalskih deležev in obdavčitve pri združitvah in delitvah – datum, ko so bili zamenjani deleži pridobljeni;
3. v primeru zamenjave investicijskih kuponov podsklada za investicijske kupone drugih podskladov v okviru prehajanja med podskladi pri istem krovnem vzajemnem skladu – datum, ko so bili prvi zamenjani investicijski kuponi pridobljeni.
(6) Kadar se ugotavljanje davčne osnove odloži, se kot nabavna vrednost s podaritvijo ali zamenjavo pridobljenega kapitala šteje:
1. v primeru ko zavezančev zakonec ali otrok pridobi kapital z obdaritvijo - nabavna vrednost
kapitala v času, ko je kapital pridobil darovalec;
2. v primeru zamenjave deleža v okviru zamenjave kapitalskih deležev, združitev in delitev, kot so opredeljene v zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za namene obdavčitve pri zamenjavi kapitalskih deležev in obdavčitve pri združitvah in delitvah - nabavna vrednost zamenjanih deležev v času njihove pridobitve;
3. v primeru zamenjave investicijskih kuponov podsklada za investicijske kupone drugih podskladov v okviru prehajanja med podskladi pri istem krovnem vzajemnem skladu – nabavna vrednost prvih zamenjanih investicijskih kuponov v času njihove pridobitve.
(7) Za otroka po tem členu se šteje lasten otrok, posvojenec in pastorek.


Kako pa se to naredi pa je potrebno "pogledati" v zakon o davčnem postopku.

lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a vesnak » 21 Jan 2015, 17:14

sem pogledala v davčni postopek in sicer, če sem pravilno našla o tem piše :

331. člen

(odlog ugotavljanja davčne obveznosti)

(1) Podaritev kapitala zavezančevemu zakoncu ali otroku, za katero davčni zavezanec želi v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, uveljaviti odlog ugotavljanja davčne obveznosti, mora priglasiti pri davčnem organu, pri katerem bi moral vložiti napoved.

(2) Priglasitev iz prvega odstavka tega člena opravi davčni zavezanec najpozneje do roka za vložitev napovedi iz drugega ali četrtega odstavka 326. člena tega zakona na obrazcu, ki ga predpiše minister, pristojen za finance, s priloženimi dokazili o izpolnjevanju pogojev za odlog.

(3) O odobritvi odloga iz prvega odstavka tega člena odloči davčni organ z odločbo v 15 dneh od vložitve priglasitve.

(4) Če odlog iz prvega odstavka tega člena ni odobren, mora davčni zavezanec vložiti napoved v desetih dneh od vročitve odločbe iz tretjega odstavka tega člena oziroma do roka iz tretjega odstavka 326. člena tega zakona.

(5) V primeru zamenjave deleža v okviru zamenjave kapitalskih deležev, združitev in delitev, za katero lahko davčni zavezanec v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, uveljavlja odlog ugotavljanja davčne obveznosti, priglasitev za vse zavezance hkrati opravi družba obenem s predložitvijo vloge po 380. oziroma 381. členu tega zakona.

(6) Družba, ki opravi priglasitev transakcije iz 380. oziroma 381. člena tega zakona, je dolžna zavezance najpozneje v roku 15 dni po priglasitvi transakcije pri davčnem organu, pisno obvestiti o odložitvi ugotavljanja davčne obveznosti.

(7) Družba, ki opravi priglasitev transakcije iz 380. oziroma 381. člena tega zakona, je dolžna zavezance najpozneje v roku 15 dni po prejemu odločbe davčnega organa o zavrnitvi ugodnosti pisno obvestiti o tem, da odlog ugotavljanja davčne obveznosti po zakonu, ki ureja dohodnino, ni odobren. V tem primeru morajo zavezanci vložiti napoved do roka iz tretjega odstavka 326. člena tega zakona.



....vendar iz tega jaz razumem, da mora to opraviti fizična oseba, ki je brezplačno dala svoj delež svojemu otroku;

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Jan 2015, 18:29

Iz tega člena jasno izhaja v katerih primerih predloži priglasitev fizična oseba ( zavezanec) in v katerih primerih družba. Če gre za podaritev kapitala otroku .... priglasi odlog ugotavljanja davčne obveznosti zavezanec (tisti, ki podari...).

lp

Donatelo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 Mar 2015, 20:18

Re: Odsvojitev poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a Donatelo » 30 Mar 2015, 20:24

Pozdravljeni,

imam eno veliko težavo, in sicer se gre o nakupu 100 % deleža podjetja.

Torej podjetje X je kupilo podjetje s hotelom.
Za kupnino je poplačal vse dolgove do bank, dobaviteljev, kupnina lastniku.

Kupoprodajno pogodbo sem knjižil na zapiranje vseh obveznosti (v breme seveda), proti konto pa sem knjižil 929 v dobro.
Knjižim pa to podjetje s hotelom, da se razumemo. Denar ni prišel na TRR računa, ampak je bilo dobaviteljem direktno nakazano iz podjetja X.

Je zadeva pravilna??

LP
Damjan

Odgovori