Različne minimalne osnove za s.p.-je

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Različne minimalne osnove za s.p.-je

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Maj 2014, 13:59

Ne vem, ali sem jaz nor, ali kdo drug :spomezik:

Iz tavele, ki je dostopna tudi prek našega portala, OZ in davčne uprave je razvidna višina minimalne zavarovalne osnove, to je 783,66 €. Obvestilo o enaki višini zavarovalne osvnove smo prejeli tudi iz Ministrstva za finance. Na straneh DURS sicer dobimo podatek. o "stari" osnovi, to je 789,15 €.

Ob nadaljnjem "raziskovanju" ugotoviš, da naj bi bila nižja osnova le za tiste, registrirane po 1. 1. 2014.jj Če se postavim v kožo nekega podjetnika, ki nima za literaturo čedalje bolj obsežne zakonodajne literature, bi sklepal, da je obvestilo Ministrstva "zavezujoče", toda ko skušaš te podatke oddati na e-davke, jih zaradi prenizke osnove ne sprejme.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Različne minimalne osnove za s.p.-je

Odgovor Napisal/-a adut » 16 Maj 2014, 14:23

Ne vem, zakaj vam ne sprejme, toda ravnokar sem naredila preizkus za naslednji mesec in mi sprejme osnovo 783,66 €, če vnesem enak znesek pod št.105 Polna zavarovalna osnova.
Če tam pustim prazno, me ne pusti naprej.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Različne minimalne osnove za s.p.-je

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Maj 2014, 15:32

Meni datoteko naredi program, le sem ter tja popravim kakšno malenkost, včasih je to osvnova premajhna za kak cent, ali pa izpuščen podatek v mojih nastavitvah.

Poskusil bom, a prej še poklical referena(ko).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Različne minimalne osnove za s.p.-je

Odgovor Napisal/-a novica » 16 Maj 2014, 20:58

Mirko, saj ti je že pojasnila ga. Slovan v prejšnji temi:

Re: Prispevki s.p.

Napisal/-a slovan » 16 Maj 2014, 10:52

Najprej pravilnik o določanju zavarovalne osnove: najnižja osnova je povprečna letna minimalna plača leta 2013 preračunana na mesec: in to je 783,66€.

In ker vas obrazec ne spusti skozi, pomeni, da nekaj napačno izpolnjujete (tudi to smo že "obdelali"):
Polje 105: polna zavarovalna osnova, ki izhaja iz davčnega obračuna oziroma najmanj minimalna plača 2013, ki je 783,66, če je izračunana osnova nižja od tega zneska;
Polje 110: znesek zavarovalne osnove za mesec obračuna: zavarovalna osnova od katere se bodo obračunali prispevki zato: v tem polju se upoštevajo vsa znižanja (npr. za 20%-prostovoljno znižanje po zakonu) ali povečanja za 20% (se navezuje na predhodno znižanje za 20% v skladu z zakonom) ali izbrana višja osnova od tiste iz polja 105 (od minimalne do 3,5kratnika); vpis ločene minimalne osnove za ZZ: osnova: 783,66; osnova ZZ: 913,91.


Mirko Zbačnik napisal/-a:Na tabeli je prelepo razvidna višina prispevkov, brez razlage, seveda. Na DURS mi teh osnov ne sprejme, temveč zahteva 789,15.

Vam ne sprejme, ker niste v polje 105 vpisali najnižjo zavarovalno osnovo, ki je 783,66, polje 110 pa tudi na način kot je opisano zgoraj.
Lahko noč!

PS Ni treba nadlegovati referentke...

tinago
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 29 Mar 2015, 19:49

Re: Različne minimalne osnove za s.p.-je

Odgovor Napisal/-a tinago » 29 Mar 2015, 20:00

Mene zanima zakaj mi za februar mesec, ko je manj dni javi kritično napako pri oddaji PODO obrazca in mi piše, da more biti znesek polne zavarovalne osnove 831,74 ali več, kaj se napiše tu, da lahko oddaš obrazec?
Hvala lepa.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Različne minimalne osnove za s.p.-je

Odgovor Napisal/-a novica » 30 Mar 2015, 07:49

tinago napisal/-a: za februar mesec, ko je manj dni
Za obračun prispevkov je mesec mesec (ni po dnevih).

Odgovori