Začetek poslovanja

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
poslovnik
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 21 Nov 2014, 08:41

Začetek poslovanja

Odgovor Napisal/-a poslovnik » 21 Nov 2014, 08:49

Lepo pozdravljeni¨!


Sem nova na tem forumu in iščem podatke za odpiranje dejavnosti. Rada bi prodajala kmečke izdelke različnih kmetij na tržnici. Zanimam se kakšni so stroški glede poslovanja in prav takoj glede davka. Primer, če prodam 1 kg fižola za 8€, kmet mi ga pa je prodal za 6,50€, kako se potem tukaj gleda davek. Sem v čisti temi in moram nekako začeti z osnovnimi stvarmi računovodstva, da si bom lažje naredila poslovni načrt.

LP

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Začetek poslovanja

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Nov 2014, 11:44

Najprej čisto preprost primer, ne glede na način obdavčitve, šolski primer..

Obdavčeni te od dobička, ki ga dosežete. Prihodek je tisto, kar prodaste, to je v vašem primeru 8 €, poleg odhodka nabave artiklov, v vašem primeru je to 6,5 € - govorim o ceni na enoto. Vodili boste zalogo in strošek prodaje nastane, ko blago prodaste po nabavni vrednosti. Če boste nabavili 100 kg fižola in vsega prodali, bo vaš prihodek 800, odhodek glede prodanega blaga 650 €, poleg tegha odhodke povečujejo še vaši prispevki, stroški, ki nastanejo , prehrana, potni stroški, najemnine, stroški drobnega materiala,.... .Dobiček je razlika med vsemi prihodki in vsemi odhodki.

Obdavčitev je dovisna od oblike registracije, verjetno, si mislim, da boste samostojna podjetnica. V tem primeru imate možnost biti normirec, ali pa voditi poslovne knjige in biti obdavčeni po dejanskih odhodkih in stroških. Glede na to, da ste trgovina, bo verjetno za vas godnejše obdavčitev po dejanskih odhodkih Obdavčeni ste na način, torej po dohodninski lestvici (za s.p.), kot če bi bili zaposleni.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori