Izdaja računa

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
nova20
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 18 Sep 2012, 08:50

Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a nova20 » 17 Apr 2015, 10:02

Pozdravljeni,

imam težavo in sicer sem popoldanski s.p. - normiranec in nisem zavezanec za DDV, sedaj pa bi rad izdal račun v tujino oz. EU za opravljeno storitev, gre za znesek 100 €. Pa me zanima, kako je z DDV-jem ker sem zasledil da se je potrebno za ta namen identificirati za DDV, ali to res drži oz. kaj je potrebno storiti. V kolikor se ni potrebno identificirati pa me zanima, katero klavzulo je potrebno napisati.

Že vnaprej hvala.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a adut » 17 Apr 2015, 11:54

Odvisno za kakšno storitev gre, toda na splošno se je za opravljanje storitev v EU treba registrirati za DDV kot posebni davčni zavezanec še preden je storitev opravljena.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 18 Apr 2015, 10:40

nova20 napisal/-a:Pozdravljeni,

i... in nisem zavezanec za DDV----

Že vnaprej hvala.
Ne vem, če to velja tudi za nezavezanca za namene DDV in odvisno je tudi od države. Zaa Hrvaško vem, da je potrebno pridobit najprej njihovo registracijo za namene DDV, ter tudi digitalno potrdilo, za Nemčijo je postopek malce lažji - a s ni potrebno digitalno potrdilo. .... A menim, da gre tu za storitve, napravljene na njihovem ozemlju .. imam primer prevoza oseb na Hrvaškem.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a slovan » 18 Apr 2015, 14:07

Pravilo registracije za opravljanje storitev upošteva najprej kraj opravljanja storitev. V primeru storitev, ki so prejete/opravljene davčnemu zavezancu na ozemlju druge države članice, se je potrebno registrirati za opravljanje/prejemanje teh storitev (78. člen; 4. odstavek). To izhaja tudi iz splošnega pravila (25. člen): kraj opravljanja storitev, ki jih prejeme davčni zavezanec, je kraj, kjer ima ta davčni zavezanec sedež dejavnosti.. obdavčitev po načelu naročnika.
Obstajajo tudi posebna pravila, ki določajo drugače kraj opravljanja/prejemanja storitev (26. do 30.e člen zakona o DDV): storitve posrednikov; storitve v zvezi z nepremičninami; opravljanje prevoza; .......elektronske storitve...).

Kolikor pa so storitve opravljene/prejete osebam, ki niso davčni zavezanci (niso zavezanci za DDV); pa malemu davčnemu zavezancu iz 94. člena, ni potrebna posebna registracija. Paziti mora le, da s prometom storitev v Sloveniji in tistimi, ki jih opravi v EU ali tretjih državah, ne preseže 50.000€ obdavčljivega prometa.

Sedaj pa presodite ali je v vašem primeru potrebna registracija ali ne.

lp

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a adut » 09 Jul 2015, 12:37

Kako pa pravilno izdati račun društvu iz Hrvaške, ki ni zavezanec za DDV, za storitve predavanja?
Mislim, da bi se društvo moralo registrirati za DDV in potem ni težav, toda kaj pa če se noče registrirati za DDV?

In še nekaj mi ni jasno: če smo atipični zavezanec in prejmemo storitev iz EU od zavezanca, za katero se moramo samoobdavčiti, kako to gre: obračunamo izstopni DDV in ga plačamo državi, vstopnega pa si ne smemo odbiti?

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 09 Jul 2015, 14:11

Odgovor na 1. vprašanje.

Ni treba da se registrirajo za ddv zavezance. Vi jim izdate normalen račun z našim ddv-jem.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Izdaja računa

Odgovor Napisal/-a adut » 10 Jul 2015, 10:08

Še nekaj sem pozabila napisati: predavanje je bilo opravljeno na Hrvaškem.

Odgovori