Atipični davčni zavezanec - nihče ni davčni zavezanec!

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bojanf
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 28 Jan 2019, 16:41

Atipični davčni zavezanec - nihče ni davčni zavezanec!

Odgovor Napisal/-a bojanf » 28 Jan 2019, 17:17

Lep pozdrav vsem !

Vem, da boste rekli, kaj že spet to vprašanje in ali ni prebral dosedanjih forumov na to temo?
Sem in bolj ji berem manj mi je jasno, saj je zadeva mnogo bolj komplicirana kot sem mislil.

Z ženo imava s.p. in se prebijava z različnimi deli skozi mesec, nisva davčna zavezanca, a sva nekoč že bila.

V Avstriji sem našel stranko za katero opravljam računalniške storitve in zato sem v decembru 2018 oddal vlogo za atipičnega davčnega zavezanca. Nisem še izdal nobenega računa, a oddati bi moral poročilo DDV-0 in RP-0 oz. samo prazen obrazec DDV-0.
Seveda to ne gre preko eDavki ker zahteva od mene večje vrednosti od 0.

Stranka za katero bom izdajal račune tudi ni davčni zavezanec, vsaj ta ne !
Zdaj pa jaz vas vprašam.

DDV-0 (da ali ne in katera kolona) do 20. v mesecu oz. zadnjega če ni prometa.
RP-0 (da ali ne in katera kolona) do 20. v mesecu

Ali sploh moram kaj oddati ?
Če se komu ljubi mi naj pomaga z kakšnim nasvetom

HVALA

BOJAN

jasna86
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 Feb 2019, 18:10

Re: Atipični davčni zavezanec - nihče ni davčni zavezanec!

Odgovor Napisal/-a jasna86 » 14 Feb 2019, 20:14

Mi delamo tako, da če je bil v preteklem mesecu izdan račun za tujino, se odda DDV obrazec, kjer se prihodek vpiše v polje 12. Hkrati se odda rekapitulacijsko.

Če pa v preteklem mesecu ni bilo izdanih računov v tujino, oddaš prazen DDV-O. RP-O ni potrebno oddajat, ker dejansko nimate kaj poročat.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Atipični davčni zavezanec - nihče ni davčni zavezanec!

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Feb 2019, 08:55

Najprej razčistimo kdo vse se je zavezan registrirati za atipičnega zavezanca: tako prodajalec (vi) kot kupec (avstrijski zavezanec za prejem storitev) se morate registrirati. Le kolikor je vaš avstrijski kupec fizična oseba/končni potrošnik, se le-temu ni potrebno registrirati.
Če se mora avstrijski kupec registrirati za atipičnega zavezanca potem je to predmet poročanja v DDV-O in RP-O, saj morate v RP-O vpisati njegovo ID številko.
Če avstrijski kupec ni zavezanec za registracijo, se njegovi računi ne vključujejo v obrazce (ne DDV-O in ne RP-O), saj se ta prodaja šteje kot prodaja "slovenskemu kupcu" po 94. členu ZDDV (se ne registrirate, ker niste presegli 50.000€ obdavčljivega prometa.)
lp

Odgovori