Dohodnina 2009

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
LARISA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 363
Pridružen: 03 Dec 2003, 09:20
Kraj: Slovenia

Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a LARISA » 05 Jan 2010, 16:19

Ima dva vprasanja:
1. Je ze komu uspelo poslati dohodnino po e-davkih?
2. Je potrebno poslati izjavo v primeru, da podjetje ni izplačevalo dohodkov fizičnim osebam v letu 2009?

hvala in lp

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a bana » 06 Jan 2010, 16:13

Sem poskušala danes oddati pa ne gre, čeprav piše da naj bi bilo mogoče po 4.1.2009. Izjave že lansko leto nismo več pošiljali.
Zdaj pa eno banalno vprašanje, ali vnašate dohodke s centi ali zaokrožate, nikjer ne najdem jasnih navodil.

lp

capi
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 14 Jan 2008, 15:13

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a capi » 06 Jan 2010, 16:43

Pravkar sem tudi sama poskušala poslati kontrolne podatke preko e-davkov, a neuspešno. Sicer nisem še zasledila obvestila kdaj bo oddaja mogoča (razen seveda tistega 4.1.2010, ki je že mimo - bomo pa malo počakali, saj smo navajeni, dela pa v teh dneh tudi ni premalo).

Pa še to: v eurih na dve decimalni vejici.

Link na predlog pravilnika: http://www.durs.gov.si/fileadmin/durs.g ... 2009-2.pdf

Lp,
V poslu ni samo denar, ampak tudi obraz !

sun
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 216
Pridružen: 24 Avg 2007, 12:18

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a sun » 07 Jan 2010, 13:26

Capi .... v eurih na dve decimalni vejici ...

Torej brez kakršnikholi zaokroževanj, če prav razumem, če pride napr. 1. bruto 20.500,26 vpišeš toliko in konec?

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a ors » 07 Jan 2010, 21:22

Ravnokar sem na eDavkih prebrala obvestilo, da je oddaja podatkov za odmero dohodnine 2009 MOŽNA
Lep večer! :lol:

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a ors » 08 Jan 2010, 09:01

Oddaja podatkov za odmero dohodnine je možna brez zapletov.
Veliko uspeha pri delu
Pozdrav :P

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 08 Jan 2010, 09:36

Jaz pa sem v dilemi, kako pripraviti in oddati podatke za dohodnino... :oops:

S.p. se je statusno preoblikoval v d.o.o., bilančni presečni dan je 28.2.2009, vpis nove družbe v sdoni register pa 14.7.2009.

Ali moram za sp.o oddati podatke za dohodnino do 28.2. in potem od 01.3. naprej za d.o.o.?? Razmišljam prav.??

LP
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 08 Jan 2010, 13:30

Prosim za kakšno pomoč... pri zgornjem vprašanju... :(

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a bana » 08 Jan 2010, 14:04

Jaz imam podoben problem pri pripojitvi. Datum pripojitve je bil sicer 31.12.2008, vendar je sklep prišel šele sredi aprila, zato smo do takrat še nemoteno delali, izplačevali plače in obračunavali DDV. Sedaj pa imam problem kako oddati dohodnino. Davčni svetovalec pravi, da za prevzeto družbo poroča prevzemna družba, kar mi je nekako logično, saj prva družba niti ne obstaja več (čeprav jo na dursu še vodijo), na dursu pa mi je svetovalka rekla, da moram oddati za vsako posebej, ker drugače se jim ne bo zaprlo po karticah. Ko sem ji rekla, da davčni svetovalec pravi čisto drugače in da bi morali vse preknjižiti na prevzemno družbo, že ni bila čisto prepričana in mi bo kao sporočila (kar pa ne verjamem). Skratka, brez besed. Upam, da se bo še kdo našel, ki bo kaj vedel o tem.

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 08 Jan 2010, 15:09

bana napisal/-a: Skratka, brez besed. Upam, da se bo še kdo našel, ki bo kaj vedel o tem.
In to meme najbolj jezi... Ko sem v dilemi, pa pokličem na davčno misleč, da ona bo pa že o tem morala vedeti ,ker je to njeno delo. In potem ne ve odgovora na moje vprašanje. Ja koga pa naj h***** pol vprašam???!!! :evil: Rada bi samo oddala podatke prav , ne pa da me bodo čez pol leta klicali, da je kaj narobe oddano .
Res sem jezna danes... najprej ta dohodnina... Pol pa še novi ddv - na koncu debate z referentko o novem zakonu ddv, ona meni reče... ja, danes sem se pa nekaj novega naučila, ste korak pred mano...
Jaz kličem k njim, da bi razjasnila zadeve glede vsega , da ne bi bilo kasneje težav ali kakšnih pozivov z njihove strani..Pa na koncu jaz"tumpika" njej razlagam....
Vem, da niso vsevedni, ravno tak ljudje kot mi..ampak morali bi biti bolj pripravljeni, vsekakor bolj kot mi. Saj so zato tam, da nam tudi pomagajo... :twisted: :evil:

Se opravičujem, ker sem se tukaj olajšala...ampak... Včasih je res čuden dan...

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a slovan » 08 Jan 2010, 15:58

Ne bom moralizirala na začetku...

Pravilnik se sklicuje na 337., 338. in 339. člen Zakona o davčnem postopku:
- 1. odstavek 337. člena: govori kdo dostavi podatke....
- 2. odstavek 337. člena: poslovna enota.....
- 6. odstavek 337. člena: dodatno določenje oseb....
- 338. člen : dajalci podatkov pokojninski skladi
- 339. člen: podatki v zvezi s pridobitvijo in odstvojitvijo vrednostnih papirjev.....
V vseh citiranih odstavkih se le opredeljene osebe, ki morajo posredovati podatke (v "normalnih pogojih").

4. člen Pravilnika: v primeru statusnih sprememb združitev in delitev predložijo podatke ustrezni pravni nasledniki...

Vendar je, za presojo kdo pošlje podatke, pomembnejši 5. odstavek 337. člena: Šteje se, da je oseba zavezana za dostavo podatkov, izpolnila obveznosti do dajanja podatkov davčnemu organu po tem členu, za tiste dohodke, za katere je davčnemu organu predložila obračun davčnega odtegljaja v skladu s tem zakonom.

Menim, da to pomeni, da za družbe, ki so se preoblikovale, posreduje te podatke za plačnike davka iz 5. odstavka 337. člena, pravni naslednik in sicer za obdobje do preoblikovanja (bilančnega presečnega dne). In pridemo do tehničnega problema (najbrž): a je mogoče poslati po e-davkih kontrolne podatke za plačnika davka, ki ne obstoja več oziroma za katerega so preklicana pooblastila???

V vsakem primeru pa se podatki ne bodo ujemali:
- v knjigovodskih evidencah bodo izplačila dohodkov do bilančnega presečnega dne, naprej pri prevzemni družbi;
- izplačevalec bo še po tem datumu prenosna družba/ali s.p. pred preoblikovanjem vse do vpisa v register: podatek na REK-1 obrazcih, ki so podlaga za kontrolo davčnega organa bo še vedno prenosna družba.

lp

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Dohodnina 2009

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 08 Jan 2010, 17:00

No, v glavnem jaz sem dala podatke do 28.2.2009 (bilančni presečni dan ) za staro družbo, podatke od tega datuma naprej pa za novo družbo. Pri obeh oddajah nisem imela težav . Zdaj pa upam, da bo to vredu. Bomo videli.

Vsem lep vikend.
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Odgovori