Dividende ali dobiček iz kapitala ???

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Dividende ali dobiček iz kapitala ???

Odgovor Napisal/-a capa1 » 09 Feb 2016, 12:47

Pozdravljeni, zanima me pod kaj naj razumem izplačilo narazporejenega dobička iz preteklih let - ko si 100% lastnik d.o.o. izplača del dobička preteklih poslovnih let.

Ali so to dividende (tako sem jih do zdaj obravnavala in vsakič plačala cedularni 25% davek, REK2 - čeprav ima ta dobiček že več kot 10 let)
ali naj to štejem kot dobiček iz kapitala - podskupina finančni kapital (deleži v gospodarskih družbah?)...ker tu pa bi bila oproščena plačila davka zaradi več kot 10 let vodenja tega dobička posameznih poslovnih let.

Res sem zmedena, pod kaj naj razumem to izplačilo?
Vsak komentar dobrodošel, da končno že rešim to dilemo. Hvala.
LP

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dividende ali dobiček iz kapitala ???

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Feb 2016, 13:02

Pravilno: dividende (dohodek od kapitala...); dobiček od kapitala nastane pri prodaji/odsvojitvi deleža kot razlika med prodajno in nabavno vrednostjo kapitala. Tukaj nastopi zmanjšanje stopnje davka glede na čas lastništva kapitala...pri čemer je stopnja NIČ šele po 20 letih imetništva.
capa1 napisal/-a:ali naj to štejem kot dobiček iz kapitala - podskupina finančni kapital (deleži v gospodarskih družbah?)...ker tu pa bi bila oproščena plačila davka zaradi več kot 10 let vodenja tega dobička posameznih poslovnih let.
Od kod pa je ta formulacija??

lp

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Dividende ali dobiček iz kapitala ???

Odgovor Napisal/-a capa1 » 09 Feb 2016, 18:48

Moja napaka - seveda po 20 letih pri odsvojitvi kapitala je oproščeno plačilo davka in ne po 10 letih (prehitevam..).

Slovan, hvala za pojasnilo.
Ne vem, kar pogrelo me je, ko sem začela brati o predlaganih spremembah davčne reforme za letošnje leto ( na srečo še ne bodo stopile v veljavo ) in o dobičku iz kapitala......sem že mislila, da sem ta leta po nepotrebnem pri izplačilih dividend odbijala cedularni davek.

Ooooo, pride kak zmeden dan.
Hvala in lepo se imejte.
LP

Odgovori