atipicni ddv zavezanec

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sebro
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 18 Jan 2018, 15:22

atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a sebro » 18 Jan 2018, 15:46

Pozdravljeni,

Mene pa zanima sledeče če smo podjetje ki je registrirano kot atipični DDV zavezanec v sloveniji in oglašujemo prodajamo blago preko spletne trgovine in je večina naših kupcev tujcev iz drugih EU držav to so fizicni kupci(ne-podjetniki) ali moram jaz v tem primeru končnemu kupcu ki ni-podjetnik zaračunati DDV ali ni potrebno ? (Govorimo o prometu do 5000 eurov/letno)


Za vse nasvete se vam najlepše zahvaljujem !

Lp!

puhi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 08 Jan 2018, 15:32

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a puhi » 18 Jan 2018, 17:26

Moj odgovor je : ne obračunaš slovenskega DDV.
Račun pa mora obvezno vsebovati :
- vašo ID za DDV
- klavzulo »obrnjena davčna obveznost«, saj se DDV ne obračuna skladno s prvim odstavkom 25. člena ZDDV-1

sebro
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 18 Jan 2018, 15:22

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a sebro » 18 Jan 2018, 18:12

puhi Hvala za odgovor!

Ne vem ali sva se cisto tocno razumela obrnejna davčna osnova je res da je za fizicno osebo kot s.p. podjetnika kaj pa v primeru fizicne osebe kot normalnega kupca za fizično osebo ki ni podjetnik(ki ni podjetnik s.p.) ?

puhi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 08 Jan 2018, 15:32

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a puhi » 19 Jan 2018, 17:44

Govorimo o prometu 5.000 eur letno, a ne? Torej še niste presegli letne ravni prometa 50.000 eur, niste še zavezanec za plačilo DDV in še niste pridobili tipično ID za DDV... za kar vam še ni potrebno obračunavati DDV (ne pravni osebi in ne fizični osebi).

puhi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 08 Jan 2018, 15:32

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a puhi » 19 Jan 2018, 17:45

... ne v SLO in ne v EU.

sebro
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 18 Jan 2018, 15:22

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a sebro » 21 Jan 2018, 21:55

puhi Najlepša ti hvala za odgovor.

tako je govorimo o prometu do 5000eur/letno. Trenutno se nismo ddv zavezanci niti atipični zavezanci ampak moramo postati vsaj atipični ker nekaj izdelkov bomo prodajali tud preko e-Bay-a in paypala kot posrednika in od njih prejemali storitev oglaševanja in po zakonu smo dožni postati atipični zavezanec če od drugega zavezanca prejemamo storitev.

Puhi mogoče ves ali obstajajo tudi mogoče kakšne izjeme glede atipičnega zavezanca in prejema storitev od drugega DDV zavezanca da je mogoče izjema do prometa 5000eur/letno da smo v tem primeru do tega prometa oproščeni da moramo postati atipični zavezanec vse do 5000eur /letno ?

Najlepša ti hvala za pomoč in LP!

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 15 Feb 2019, 18:10

Bolj kot berem, bolj sem zmeden :(
Kot s.p. nisem davčni zavezanec bom posloval z tujino (EU).
Sedaj mi je jasno tole:
-registriral sem se kot atipični davčni zavezanec
-zaračunaval bom posredništvo pri prodaji in svetovalno tehnične storitve tujemu podjetju
-kupec/naročnik v EU je davčni zavezanec
-račune izdajam brez DDV
-na FURS pošiljam poročila, kot vsi davčni zavezanci

Kaj pa moram napisat na računu izstavljenem v tujino namsto "DDV ni obračunan na podlagi 1. odstavka 94.člena Zakona o davku na dodano vrednost (nisem zavezanec za DDV)"???
Mogoče "DDV ni obračunan po 1.odst.25. člena ZDDV-1 oziroma Reverse Charge – VAT exempt under Article 44 Direktive 2006/112/ES" ali kaj drugega???


Hvala in LP

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Feb 2019, 08:31

zlatko83 napisal/-a:
15 Feb 2019, 18:10
Sedaj mi je jasno tole:
-registriral sem se kot atipični davčni zavezanec
-zaračunaval bom posredništvo pri prodaji in svetovalno tehnične storitve tujemu podjetju
-kupec/naročnik v EU je davčni zavezanec
-račune izdajam brez DDV
-na FURS pošiljam poročila, kot vsi davčni zavezanci
Tako kot pravite, na DURS pošiljate DDV-O obrazec in RP-O

Na računu napišete:Reverse Charge – VAT exempt under Article 44 Direktive 2006/112/ES" (po slovensko bi rekli: obrnjeno davčno breme)

ps. ste davčni zavezanec po 94. členu: "mali davčni zavezanec", ker ne dosegate obdavčljivega prometa 50.000€.

lp

anitam
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 158
Pridružen: 13 Jan 2008, 17:36
Kontakt:

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a anitam » 10 Jan 2020, 10:33

Mene pa zanima naslednje: če pridobiš posebno davčno številko zaradi provizije, ki ti jo zaračunava Booking, ali moraš potem v primeru pridobitve blaga iz EU tudi obračunati slovenski DDV ali samo v primeru prekoračitve 10.000 eur?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
LP, Anita

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Jan 2020, 11:59

Ko presežete 10.000€ pridobitev blaga v EU.

lp

anitam
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 158
Pridružen: 13 Jan 2008, 17:36
Kontakt:

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a anitam » 10 Jan 2020, 12:55

Torej če ne presežeš tega zneska, ni potrebno obračunati slovenskega DDV, kljub temu da imaš to posebno številko?
Obračunaš samo za storitve ne glede na znesek, za blago pa ti še naprej EU dobavitelji obračunajo njihov DDV...
Prosim za potrditev.
LP, Anita

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: atipicni ddv zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Jan 2020, 20:02

Če imate ID za dobavo/prejem storitev iz držav članic, potem za prejete storitve obračunate DDV in ga plačate (booking). Pri pridobitvi blaga do zneska 10.000€ (kolikor niste pridobili ID tudi za ta namen - "atipični zavezanec za DDV" ste lahko tudi za ta namen) pa vam dobavitelji iz držav članic zaračunajo njihov DDV.

lp

Odgovori