okrepitev os

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
preslica1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 21 Okt 2010, 07:31

okrepitev os

Odgovor Napisal/-a preslica1 » 21 Okt 2010, 12:33

Pozdravljeni!
Marsikumu ste že pomagali iz zagate, zato upam, da boste tudi meni, za kar vam bom hvaležna!
Kako se v registru OS poknjiži okrepitev?
Namreč na obstoječem OS, ki je bilo nabavljeno v letu 2007, (nepremičnina oz. del. nje, ograja) je prišlo do nadgradnje. V septembru smo dobili račun za ojačanje ograje. Amortizacija se še obračunava.
Sam račun sem v GK poknjižila
v debet 021 / v kredit 220
v debet 160(ddv)/
Kako poknjižiti v registru OS?
Nekaj sem že knjižila pa očitno narobe, saj mi bruto bilanca v skupini 0 ne štima z stanjem registra na zadnji dan v mesecu septembru in to ravno za ta znesek.
Že v naprej hvala za odgovor! :oops:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Okt 2010, 23:07

Najprej vas moram popraviti :spomezik: ; ne govorimo o okrepitvi osnovnih sredtev, pač pa o povečanju nabavne vrednosti zaradi enostavno povečane nabavnevrednosti - nadgradnje, kot ste zapisali. Amortizira se v dobi trajanja osnovnega sredstva. Če ste nabavno vrednost v registru in nabavno vrednost v glavni knjigi povečali za enak znesek, amortizacijo poknjižili kot ste jo izračunali v osnovnih sredstvih, ne bi smelo biti razlik. Preverite posamezne vresnoti v registru in v glavni knjigi (nabavna vrednsot, odpisana vrednsot, amortizacija...).

Preverite (po mojem) nabavno vrednost v registru osnovnih sredstev in nabavno vrednost v glavni knjigi, konto 0210. Vrednosti naj bi bili enaki (ugotovili se, da ne štimata :smodrica: ).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

preslica1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 21 Okt 2010, 07:31

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a preslica1 » 22 Okt 2010, 08:48

Najlepša, hvala za tako hiter odgovor! :szardi:

preslica1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 21 Okt 2010, 07:31

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a preslica1 » 22 Okt 2010, 08:51

Bi vas pa prosila, če mi poveste, kdaj je okrepitev, kaj se takrat zgodi, da opravičeno uporabimo ta izraz.
Upam, da nisem preveč nadležna :szardi:

p.s. vidim, da ste mi odgovorili v poznih urah in se vam še enkrat zahvaljujem

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 22 Okt 2010, 09:04

Krepitev je povečanje nabavne vrednosti, če vrednodite osnovna sredstva po modelu nabavne vrednsoti. Se pravi, da nabavno vrednost prilagajate tržnim, dejanskim cenam. Metoda je smislena za gradbene objekte. Nasprotno je slabitev, ko vrednsoti znižamo.

Pri metodi nabavne vrednosti krepitev ni dopustna, slabitev pa le, če njegova knjigovodska vrednost preseže nadomestljivo vrednost. Bolj po domače povedano, če je amortizacija "premajhna". Ni nujno da je res premajhna, lahko j prava, le neodpisana vrednost je večja od nadomestljive. Krepitev je tako le, če je predhodno opravljena slabitev v višini le-te.

Pri modelu prevrednoteja ša se osnovno sredstvo prevrednoti na pošteno vrednost. Torej vrednost prilagajamo "tržni" vrednosti.

PS.: Da sem na forumu pozno zvečer je normalno, nenormalen bi bil odgovor zjutraj. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

preslica1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 21 Okt 2010, 07:31

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a preslica1 » 22 Okt 2010, 10:23

Najlepša hvala za izčrpen odgovor! :szardi:
Ste mi osvežili spomin, da je okrepitev za namene prevrednotovanja ampak sem se dalal zapeljat kolegici...


p.s. ja eni ste pozni tipi en smo pa zgodnji, jaz že ob 6h začnem, je pa res da bolj zgodaj tudi končam.... :)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 22 Okt 2010, 10:25

Če ste se prepustili zapeljevanju, potem vam je oproščeno. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

preslica1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 21 Okt 2010, 07:31

Re: okrepitev os

Odgovor Napisal/-a preslica1 » 22 Okt 2010, 12:42

hahahhaha zelo hudomušno in duhovito!!! lep vikend! :szardi:

Odgovori