osnovno sredstvo

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
stefi
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 01 Avg 2006, 13:59

osnovno sredstvo

Odgovor Napisal/-a stefi » 14 Jun 2009, 10:08

zasebnik je registriran kot popoldanski s.p. za dejavnost izdelave internetnih strani. Ali lahko med svoja osnovna sredstva vključi pralni stroj?
Za odgovor hvala in lp

febo
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 744
Pridružen: 12 Avg 2003, 10:48
Kraj: Pomurje

Odgovor Napisal/-a febo » 14 Jun 2009, 12:09

He, he. Verjetno se hecate.

LP :sklovn: :sklovn: :sklovn:

stefi
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 01 Avg 2006, 13:59

Odgovor Napisal/-a stefi » 14 Jun 2009, 16:13

bila sem prepričana tako kot ste vi odgovoril, samo sem hotela potrditev.
Hvala, sem vas vsaj nasmejala, lp

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 15 Jun 2009, 11:37

Dobrodošla, stefi! Take rabimo!

PS. V OS bi pralni stroj lahko dal, če dela int. strani tudi za take s sumljivimi dejavnostmi kot je pranje denarja, pa bi ga rabil za preizkus. lp

DECO
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 549
Pridružen: 10 Feb 2006, 18:32

Odgovor Napisal/-a DECO » 16 Jun 2009, 14:30

Lahko, če ga namesti v delavnici, pere cunje za svoje gospodinjstvo in ženi zaračunava pranje. Le doregistrirati bi moral to dejavnost.
Zanimiva ideja. Bom svojemu poskusila kot OS podtakniti likalnik. :lol:
DECO

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Jun 2009, 14:38

Verjetno se mu bo postavljalo vpršanje, a je poslovanje med ženo in njegovim s.p.-jem poslovanje med povezanimi osebami. Čeprav sta povezani, dvomim, da sta glede transfernih cen. Obe sta obdavčeni enako.

PS.: Če ga je žena dobro vzgojila, ji to verjetno že dela. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

zlobec
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Apr 2015, 21:12

Re: osnovno sredstvo

Odgovor Napisal/-a zlobec » 20 Apr 2015, 21:21

Zdravo,

jaz imam podobno vprašanje... ukvarjam se z kupcem dejavnosti, ker opravljam glede na naročnika več dejavnosti, med drugim tudi skrbim za pretovarjanje z viličarjem in vodim skladišče - za kar potrebujem delovno obleko predpisano z pogodbo. Ravno sem kupil nov pralni stroj, saj je stari riknil :) In nabavna cena je 399,92... ali ga lahko pišem v osnovna sredstva? Amortizacijska stopnja 0,2? Na kateri konto ga razknižujem? 0400 ali kam drugam?

Hvala za pomoč.

PS: čisto svež sem v samostojnem računovodstvu :)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: osnovno sredstvo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Apr 2015, 19:23

Če ste imeli tovrstno osnovno sredstvo že v uporabi, ga vodite na način, kot ste ga do sedaj, na kontu 040. Vrednost 500 € je meja, do katere, če ste se tako odločili (strokovno se temu reče računovodska usmeritev), ta sredstva vodite kot drobni inventar podobno kot material ali kot drobni inventar v okviru osnovnih sredstev.

Če posedujete več osnovnih sredsgtev, tudi drobnega, orodja, bi bilo mogoče smiselno, da ta sredstva obravnavate kot drobni inventar v okvuru osnovnih sredstev, na kontu 041. Ta sredstva normalno amortizirate, upoštevate tudi davčno olajšavo za investiranje, a jih lahko v davčnem obračunu v celotni nabavni vrednosti upoštevate v letu nabave, obenem pa za ta sredstva zmanšate davčno osnovo račuovodski "triki"... :idea: .

Če lahko pralni stroj upoštevate kot osnovno sredstvo je odvisno od tega, če ga ob opravljanju dejavnosti potrebujete.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori