Popravek bilance po zaprtju s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
lukapes
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 01 Sep 2015, 15:02

Popravek bilance po zaprtju s.p.

Odgovor Napisal/-a lukapes » 01 Sep 2015, 15:10

Pozdravljeni,

ali je mogoče popraviti bilanco oddano ob zaprtju s.p.? V bilanci je namreč preveč knjižen račun, ki do danes ni bil plačan in tudi ne bo, ki bi ga rad storniral, saj mi samo "povečuje" dohodnino.
Bilanca je bila oddana nekaj mesecev nazaj.

Hvala vnaprej in lep dan vsem na forumu!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Popravek bilance po zaprtju s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 01 Sep 2015, 19:17

Izkaze je možno popraviti tudi v roku enega leta, če ugotovite, da je bila nehote napravljena napaka, ki je vplivala tudi na dohodnino. V Bilanco delamo na dan zaprtja in ugotavljamo takratno stanje terjatev in obveznosti. Za odpis terjatve, da je davčno priznan, morate opraviti vsa potrebna dejanja za poplačilo terjatve. Ali ste do dneva bilanciranja, torej, do datuma zaprtja opravili vsa ta dejanja. Pošiljali opomine, zahtevali poplačilo, tudi soddni postopek je potreben, da upravičite terjatev - razen, če je bil za vas neuspešno zaključen stečaj. Če se je terjatev izkazala za neizterljivo po zaprtju, to na izkaz in davčni obračun ne more vplivaat.


Sicer je, kot sem omenil, možnih več popravkov, tako le analitični popravki, kot tudi z zmanjšanjem davčne obveznosti, zaradi kasneje ugotovljenih dejstev, ki ste jih takrat prezrli, ali zanje izvedeli pozneje...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

lukapes
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 01 Sep 2015, 15:02

Re: Popravek bilance po zaprtju s.p.

Odgovor Napisal/-a lukapes » 01 Sep 2015, 19:50

Hvala za razlago. Ali me morda lahko usmerite h komu, ki bi mi lahko to uredil, kot enkratna storitev, ker trenutno nimam vec svojega racunovodskega servisa?

Lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Popravek bilance po zaprtju s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 01 Sep 2015, 20:56

To vam na tem mestu ne morem svetovati, a mogoče bi bilo najbolje, da "aktivirate" svojega računovodja - mogoče ima še vedno pooblastilo za oddajo davčne napovedi za FURS. On tudi najbolje pozna vaše poslovanje in ima (verjetno) še vedno arhiv. On bo lahko najlažje ocenil. a se popravki nanašajo na takratno stanje.

Lahko sicer pridobite za to opravilo tudi drugega računovodja, a ki se bo verjetno pred popravkom prepričal, ali je popravek možen.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Popravek bilance po zaprtju s.p.

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Sep 2015, 08:13

lukapes napisal/-a:.? V bilanci je namreč preveč knjižen račun, ki do danes ni bil plačan in tudi ne bo, ki bi ga rad storniral, saj mi samo "povečuje" dohodnino.
Bilanca je bila oddana nekaj mesecev nazaj.
Zato ker račun ni plačan in tudi ne bo, ne morete popravljati izkaza poslovnega izida in s tem tudi ne davčnega obračuna.
Davčni zavezanec lahko popravi davčni obračun na dva načina (zakon o davčnem postopku):

53. člen (popravljanje pomanjkljivosti in pomot v davčnem obračunu)
(1) Davčni zavezanec lahko v 60 dneh po predložitvi davčnega obračuna, zaradi formalnih pomanjkljivosti oziroma pomot v imenih in številkah, pisnih ali računskih pomot, predloži popravek davčnega obračuna. S popravkom davčnega obračuna davčni zavezanec odpravlja predhodno predloženi davčni obračun v delu, v katerem ga spreminja.
54. člen (popravljanje davčnega obračuna, če je davčna obveznost previsoko izkazana)
(1) Davčni zavezanec lahko v 12 mesecih od poteka roka za predložitev davčnega obračuna predloži popravek davčnega obračuna, če pozneje ugotovi, da je v predloženem davčnem obračunu davčno obveznost izkazal previsoko glede na obveznost, ki bi jo moral izkazati na podlagi zakona o obdavčenju. S popravkom davčnega obračuna davčni zavezanec odpravlja predhodno predloženi davčni obračun v delu, v katerem ga spreminja.
(2) Davčni zavezanec lahko popravek istega davčnega obračuna iz prejšnjega odstavka predloži samo enkrat.
(3) Popravljenemu davčnemu obračunu mora davčni zavezanec priložiti obrazložitev o razlogih, zaradi katerih je davčno obveznost izkazal previsoko.
(4) Če iz obrazložitve izhaja, da popravek davčnega obračuna ni utemeljen, davčni organ popravka davčnega obračuna ne sprejme in o tem obvesti zavezanca za davek. Če davčni zavezanec izjavi, da vztraja pri popravku, lahko davčni organ preveri utemeljenost popravka v davčnem nadzoru.


V konkretnem primeru (ker ne gre za tiste napake iz 53. člena), je mogoče popraviti le v skladu s 54. členom. To pomeni, da je za popravek potrebno predložiti tudi prave argumente, ki so vzrok za popravek (ne pa, da račun ne bo plačan..četudi bi šlo za slabitev terjatev, le-ta ni davčno priznana razen v konkretnih primerih-zaključen stečaj kupca itd.). Na podlagi takšne obrazložitve bo šele davčni organ dovolil popravek. In ker je s.p. že izbrisan iz davčnega registra in poslovnega registra, to seveda ne gre preko e-davkov.

lp

Odgovori