Nadomestilo za ločeno življenje


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 19 Jan 2012, 07:54

Zanima me, če obračunaš nadomestilo za ločeno življenje za delavca, ki ga napotiš v tujino ali potem ne smeš obračunati dnevnic, ali kako je s tem? Hvala za čimprejšen odgovor!
lp Sonja

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a slovan » 19 Jan 2012, 09:57

Uredba o povračilih stroškov:
8. člen
(nadomestilo za ločeno življenje)

(1) Nadomestilo za ločeno življenje se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja delojemalca, ki opravlja delo izven kraja kjer živi s svojo družino ter zato zaradi službenih potreb v času delovnih obveznosti prebiva ločeno od svoje družine, do višine 334 eurov na mesec.

(2) Družina po tem členu je življenjska skupnost staršev in otrok, določena s predpisi o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, pri čemer se šteje, da ta skupnost obstaja le do otrokovega dopolnjenega osemnajstega leta starosti oziroma največ do dopolnjenega šestindvajsetega leta starosti, če se otrok redno šola. Ne glede na prejšnji stavek je družina po tem členu tudi življenjska skupnost zakoncev oziroma zunajzakonskih partnerjev.

Povezava na uredbo:
http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c ... u_stroskov

lp

sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 19 Jan 2012, 10:36

Hvala Slovan za odgovor, se pravi je pravilno, če so obračunane dnevnice in nadomestilo za ločeno življenje. Malo me je zbegal
sklep o nadomestilu za ločeno življenje, ki je objavljen v uradnem listu 24/2001, pa je to namenjeno delavcem v državnih organih in funkcionarjem.
lp Sonja

sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 24 Jan 2012, 09:44

Ali ima mogoče kdo bolj podrobno pojasnilo na to uredbo za obračun nadomestila za ločeno življenje?
lp Sonja

sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 24 Jan 2012, 13:52

Imamo namreč davčni pregled in me zanima, če je pravilno, da so obračunane dnevnice, kot nadomestilo za prehrano in pa ločeno življenje kot nadomestilo za stanovanje. Prosim za čimprejšen odgovor, ker jutri bi zaključila pregled.
lp Sonja

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 24 Jan 2012, 14:19

imam elektronsko gradivo s te strani na temo povračil in tam je zapisano tole:
Pri tem velja opozoriti, da Če delavec prejme nadomestilo za ločeno življenje, ni upravičen do povračila stroškov, povezanih s službenim potovanjem (dnevnica), in ni upravičen do terenskega dodatka.
jaz ne obračunavam dnevnic. Dodam samo še kilometrino, v skladu s tem pojasnilom:
Prav tako zaposlenemu pripada povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju, če uporablja lastno vozilo. Povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo do višine 0,37 EUR za vsak prevožen kilometer
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Jan 2012, 14:49

Terenski dodatek, dodatek za ločeno življenje in dnevnice se medsebojno izključujejo.
Poglejte še pojasnilo DURS-a št. 0900-4/2010-4

lp

sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 24 Jan 2012, 21:38

Najlepša hvala za pojasnila.
lp Sonja

sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 25 Jan 2012, 07:14

Ali lahko vztrajamo, da iz nadomestila potem izloči prehrano, ker so na drugi strani obračunane dnevnice?
lp Sonja

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Jan 2012, 08:12

Inšpektor ima zelo malo posluha (čeravno velja, da gre vedno v prid zavezanca) o možnih izbirah. Verjetno bo upošteval znesek kot izplačilo nad uredbo in za tisti mesec povečal osnovo za dohodnino pri plači. Na žalost!
lp

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: Nadomestilo za ločeno življenje in povračilo prevoza

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 23 Avg 2012, 09:38

Pozdravljeni. Se bom kar tukaj navezala. Delavec dela na sedežu družbe, ker je razdalja od doma do sedeža družbe 150 km se seveda ne more vsak dan voziti. Bil pa je premeščen s terenskega dela. Izplačujemo mu dodatek za ločeno žviljenje. Zanima pa me glede povračila prevoza na delo in z dela. Delavec ves teden seveda biva cca 20 km od sedeža družbe v najetem stanovanju in se mu povrnejo stroški prevoza na delo in z dela od tam do sedeža družbe. Kaj pa v ponedeljek, ko pride od doma direktno v službo in v petek, ko gre direktno domov - razdalja je velika in stroški tudi, pa nas zanima ali mu moramo tudi te stroške povrniti? Iz KP pogodbe za našo dejavnost to ni razvidno, se pa vse povrača v skladu z Uredbo. Uredba pa pravi, da se povrnejo stroški od običajnega prebivališča, (od koder se zaposleni pripelje 4-krat tedensko), nič pa o tem, kako je s povračilom od doma do tega običajnega prebivališča?
Prosim za vaša mnenja. Če prav razumem bi v skladu s KP morali povrniti tudi stroške od doma do začasnega (običajnega) previbališča 1-krat tedensko, torej v ponedeljek in v petek, nisem pa prepričana, da je to potem neobdavčeno.
LP Lotica

roksa
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 15 Jun 2004, 21:44
Kraj: Slovenia

Re: Nadomestilo za ločeno življenje

Odgovor Napisal/-a roksa » 22 Dec 2016, 10:53

Pozdravljeni

Z partnerko in otrokom živimo v svojem stanovanju, jaz pa imam stalno prebivališče še vedno prijavljeno pri svojih starših.Zanima me,če sem upravičen do dodatka na ločeno življenje, kljub temu da sem prijavljen na drugem naslovu.Delam za slovensko firmo, ki me bo napotila delat v Avstrijo.

lp Rok

Odgovori