DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
rommy64
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 19 Mar 2010, 10:50

DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA

Odgovor Napisal/-a rommy64 » 03 Mar 2015, 08:58

Rada bi vprašala sledeče. Delavec je sam izrazil željo, da bi podal odpoved delovnega razmerja iz poslovnih razlogov, in sicer bi odšel za določen čas na Zavod za zaposlovanje, takoj po tem bi se pa upokoijil, ker bi takrat dosegel vse pogoje za upokojitev. S strani delodajalca je bilo to spremenljivo. Določili smo mu tudi 60 dnevni odpovedni rok. Sedaj pa delavec želi imeti denarno odškodnino, namesto odpovednega roka. Kaj to pomeni? Stvar mi je nepoznana, čeprav ZDR-1 v 96. čl. to določa. Ali prav razumem, da bi delavec rad prej zaključil DR in za razliko oz. cel odpovedni rok dobil odškodnino? Kako je s prispevki in davki tega zneska? In pa kako je z njegovo prijavo na Zavod za zaposlovanje? Ali je v tistem času, ko bi naj imel odpovedni rok in je dobil odškodnino brez vseh prijav in se lahko na Zavod prijavi šele po uradnem delu našega odovednega roka? Drugače mislim, da se mu datumsko ne bo "poklapalo", glede kasnejšega datuma upokojitve. malo sem zakomplicirano povedala, vendar upam ,da me razumete. Hvala za odgovor

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA

Odgovor Napisal/-a adut » 03 Mar 2015, 14:02

Odškodnina namesto odpovednega roka je po mojem obdavčena isto kot plača.
Delavec se lahko prijavi na zavod, ne bo pa dobival nadomestila, dokler ne poteče odpovedni rok.

marti80
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 11 Jun 2013, 13:36

Re: DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA

Odgovor Napisal/-a marti80 » 03 Mar 2015, 16:06

Samo pomislek...Če mu podjetje ne omogoča oddelati odpovednega roka - pol se mi zdi odškodnina logična. Ni mi pa logično - delavec bi takoj zapustil podjetje ( se pravi recimo nebi uvedel nekoga drugega za nadomeščanje) in za to naj bi mu v podjetju še plačali?

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA

Odgovor Napisal/-a adut » 04 Mar 2015, 08:32

Zakon to omogoča.

rommy64
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 19 Mar 2010, 10:50

Re: DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA

Odgovor Napisal/-a rommy64 » 04 Mar 2015, 08:55

Res je malo nelogično, ampak njegova želja.... in pa zakon, ki to omogoča....

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: DENARNA ODŠKODNINA NAMESTO ODPOVEDNEGA ROKA

Odgovor Napisal/-a adut » 04 Mar 2015, 11:56

Da ne bo nesporazuma - ni nujno, da mu ugodite:
96. člen
(denarno povračilo namesto odpovednega roka)
(1) Delavec in delodajalec se lahko dogovorita o ustreznem denarnem povračilu namesto dela ali celotnega odpovednega roka.
(2) Dogovor iz prejšnjega odstavka mora biti v pisni obliki.

Odgovori