Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Liquorski
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 Jul 2015, 13:59

Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a Liquorski » 28 Jul 2015, 14:01

Pozdravljeni,
Imam težave pri odločitvi za svojo prvo zaposlitev. Ker nikjer nisem našel konkretnega primera o tej zadevi me zanima sledeče.
Imam možnosti dela ali preko 1 ali 2 varjante. Zanima me kaj se mi bolj splača. Naj opišem primer:

1.
Oče ima odprt popoldanski s.p. jaz sem trenutno brezposelen. Imam možnost dela pri katerem je pogoj s.p. ali študentska napotnica. Bruto plača je 1200€. Delo pa poteka samo 3 mesece. Kaj vse je potrebno plačevati če se zaposlim pri očetu oz če oče izda račune za opravljeno delo? Videl sem da je obvezno zavarovanje nekje cca 67€, kako je z davkom?

2.
Druga opcija je zelo podobna. Kolega ima odprt s.p. Če bi se za isto delo zaposlil preko njega kakšne imam takrat stroške. Mi lahko kdo svetuje?

lp Tjaš

P.S. Na računu mi trenutno "sedi" štipendija, ki je pa ne mislim odplačevati saj je zadeva trenutno v dogovoru z CSD. Kako bi se lahko izognil da mi 2 plači ne kar same po sebi izginejo?

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a novica » 28 Jul 2015, 16:23

Misliš zaresno zaposlitev pri očetu ali znancu (potem so stroški dosti višji) ali na črno (potem stroškov sploh ni /dokler te ne dobijo...).

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Jul 2015, 16:59

Ne razmem točno, ali je problem oblika zaposlitve, ali dejstvo, da bi na TRR bila nakazana sredstva, ki bi šla "janprej"... . To se bo slej ko prej zgodilo in je bolje, da se prej (če prav razumem):

Kar se tiče zaposlitev, da ti teče delovna doba študentko delo odpade. Najboljša je redna zaposlitev, kljer prispevke in druge strođke zaposlitve, to je prehrana, prevoz na delo in morebiti tudi regres trpi delodajalec. Sedaj obstaja posebno, odvisno razmerje, da si zaposlen kot s.p.- - pretežno pri enem delodajalcu - in tako imaš poseben status, glede odpravnin. Slabost tega pa je, da vse stroške, kot je prevoz, malica trpiš sam, ravno tako si sam plačuješ prispevke. Regresa pa ni. A vsaj delovna doba in zavarovanje, ki izhajata iz zaposlitve (pokojninsko, zdravstveno in tudi za primer brezposelnosti), gredo.

Razlika med redno zaposlitvijo in zaposlitvijo prek s.p.-ja je v različnem zavarovanju. Če izhajam iz bruto zneska in tu vštejem še malico in ptevo na delo, je za vas verjetno nižja socialna varnost, če se zaposlite prek s.p.-ja. Za delodajalca je stršek enak. Če bi se dogovorili za bruto plačo 1.200m vam poleg pripada še prehrana..., prisepvki za bruto plačo v viđini tega zneska so višji in s tem tudi socialna varnost. Delodajalec ob tej bruto plači, ki je na vaši plačilni listi plačuje še prispevke delodajalca...

Pri zaposlitvi prek s.p. je ves strošek delodajalca 1.200, vi si plačujete verjetno minmalne prspevke in prehrano, neto vam plača je višja ... Tak način zaposlitve je ugoden za delodajalca, a je sedaj zelo pogosta oblika zaposlitve.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Liquorski
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 Jul 2015, 13:59

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a Liquorski » 28 Jul 2015, 17:12

Pozdravljeni,

Hvala za odgovore. Problem je v tem, da je delo traja samo 3 mesece in samo za to nebom sebi odpiral s.p. Oče ima popoldanski s.p. in sem malo bral, da naj bi bili manjši stroški preko popoldanca. Sem nujno potreben denarja na zavodu že skoraj 2 leti.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a adut » 29 Jul 2015, 10:55

Če se zaposlite za tri mesece pri očetu ali kolegu, so stroški isti - cca.320 eur za prispevke in dohodnino (minimalna plača), ker razumem, da dobite 1200€ na mesec in nosite vse stroške davkov in prispevkov sami.
Tako bi vam ostalo 880€ na mesec, toda plačo se izplačuje na račun in če imate blokiran račun, boste ven dobili samo 550€ oz. 600€, če je že sprejeta sprememba zakona o izvršbi.
Lahko odprete račun v tujini, toda če vaš delodajalec dobi izvršbo na vašo plačo, vam mora odtegniti od plače in ste na istem. Če se ne zaposlite pri nobenem od njiju, pa vseeno eden izda račun namesto vas, je to delo na črno. Edino bi vas lahko oče prijavil za brezplačno kratkotrajno delo družinskih članov, toda omejitev je 40 ur na mesec. V tem primeru je strošek pavšala za zavarovanje 4,63€ na mesec.
Če bo oče ali kolega izdajal račune za 1200€ in ni zavezanec za ddv, ni dodatnih davkov. Če je zavezanec, pa je seveda treba na 1200€ zaračunati še 22% ddv.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Jul 2015, 11:03

Točno, ostane vam cca 550 €in s tem morate plačati še prispevke... Za dvig izvzetih sredstev se zglasite v vaši banki.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a adut » 29 Jul 2015, 13:33

Če se zaposli, ni treba plačevati še prispevkov, saj jih je plačal delodajalec.
Če pa dobi denar oče ali kolega (brez zaposlitve), pa ga ta dvigne in mu ga da, toda še enkrat poudarjam, da je to delo na črno.
Seveda mora od tega denarja še plačati dohodnino, ker če ni stroškov, gre celoten znesek v dobiček.
In višina dohodnine je odvisna od načina ugotavljanja dobička, ter od tega, koliko je dobička od celotnega poslovanja.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Jul 2015, 16:16

S.p.-eju, ki ima blokiran TRR ostane botre malo sredstev, saj mu, ko plača prispevke ostane cca 220 €,,,, za vse ostale stroške.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Možnosti zaposlitve preko s.p. ali popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a Nina » 29 Jul 2015, 16:33

ampak noben s.p. v tej zgodbi (ne oče ne kolega) nima blokiranega računa ... blokiran račun ima (če ima) samo delavec (Liquorski), ki pa je lahko zaposlen pri očetu ali kolegu.
če ni zaposlen, lahko dela še po podjemni pogodbi (ogromen strošek), avtorski pogodbi (omejene vrste dela, ki pridejo v poštev, še vedno precejšen strošek), v obeh primerih pa bodo sredstva, ki pridejo na račun, porabljena za poplačilo izvršbe.

Odgovori