Izplačevanje nagrade - redno


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Forter
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 154
Pridružen: 30 Jan 2006, 08:11
Kraj: Slovenj Gradec

Izplačevanje nagrade - redno

Odgovor Napisal/-a Forter » 30 Maj 2016, 16:23

Pozdravljeni.
Vodstveni delavec ima s pogodbo o zaposlitvi za vodstvenega delavca določeno, da se mu mesečno izplačuje nagrada v odstotku od realizirane prodaje, ki jo doseže na trgu. Kakšen mesec je lahko takšna nagrada zanemarljiva, kakšen mesec je lahko tudi več tisočakov. Zanima me, kako naj se takšna nagrada izplačuje - kot del plače, ali kot ločena nagrada? Razumem, da je v sakem primeru to dohodek iz delovnega razmerja, od katerega se plačajo davki in prispevki delavca in dohodnina, kot tudi prispevki delodajalca. Prav tako gre dohodek v M4. Kar me bega, pa je to, ali naj tovrstni dohodek izplačujem kot del plače in ga upoštevam kot nadomestilo za boleznine, dopust, službeno odstonost,..., ali ga obravnavam kot ločeno vrsto dohodka, ki ne gre v navedene osnove? Kako se v slednjem primeru obračuna dohodnina - po lestvici ali po povprečni stopnji?
Hvala za pomoč in lep pozdrav.

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Izplačevanje nagrade - redno

Odgovor Napisal/-a lelika » 31 Maj 2016, 14:23

Nisem še obračunavala, a v mojem programu za obračun plač je to zajeto kot vse drugo torej kot osnova. le da je pač posebna postavka, tako kot bi bilo recimo dodatek na delovno dobo itd.. Torej je vključeno v bruto- kar pomeni prispevki iz tega in dohodnina v skladu z lestvico...

Forter
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 154
Pridružen: 30 Jan 2006, 08:11
Kraj: Slovenj Gradec

Re: Izplačevanje nagrade - redno

Odgovor Napisal/-a Forter » 01 Jun 2016, 09:32

Lelika, najlepša hvala za vaš odziv in mnenje.
Vsekakor je takšna nagrada osnova za obračun prispevkov in dohodnine na enak način, kot plača. Sem se pogovarjal z referentko na davčni in je dejala, da je stvar podjetja, ali bo to opredelilo kot del plače, ali kot drugi dohodek iz delovnega razmerja, ki ni del plače delavca. Po njenem mnenju se tovrstna nagrada lahko izplačuje vsak mesec ločeno od plače kot drug dohodek iz delovnega razmnerja z obračunanimi identičnimi prispevki in dohodnino, kot plača, oddaja pa se na REK-1 (vrsta dohodka 1150) z iREK 1109. Dohodnino bi lahko obračunavali po povprečni stopnji, enako kot pri regresu. Jaz razmišljam, da bi jo raje obračunal kot poračun skupaj s plačo v istem mesecu, da delavec ne bi imel kakšnih hudih doplačil dohodnine. Na iREK bi takšen dohodek šel v polje M05 brez vpisa ur.
Kaj pa je kriterij, po katerem se določa, ali gre nek dohodek v osnovo za obračun bolniške odsotnosti, dopusta,...? Verjetno odločite vpodjetja, ali je nagrada del plače, ali je drug dohodek iz delovnega razmerja. Menim, da tovrstno izplačilo po tem takem ne bi sodilo v te osnove.
Vesel bom še kakšnega mnenja.
Hvala.

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Izplačevanje nagrade - redno

Odgovor Napisal/-a lelika » 02 Jun 2016, 12:54

Mislim, da v kolikor bi se izplačevalo kot drug dohodek za to mora obstajati kakšna podlaga- pogodba za neka druga dela, ki niso iz delovnega razmerja- delovnega mesta...a to je le moje mnenje.

ker si ne morem sami izmisliti, da pa enemu zaposlenemu nekaj izplačamo kot plačo in nekaj kot da ni dohodek iz delovnega razmerja. Mogoče še kdo kaj pripomni..

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Izplačevanje nagrade - redno

Odgovor Napisal/-a novica » 02 Jun 2016, 13:38

Se strinjam z leliko - sestavni del plače - povsem enako kot stimulacija za "navadne" delavce. lp

Odgovori