Popoldanski s.p in zaposlitev sina


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Harfa
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 Avg 2016, 14:11

Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a Harfa » 29 Avg 2016, 14:16

Pozdravljeni!!!

Nameravam odpreti popoldanski s.p.
Prebral sem sa lahko ozji druzinski clan vsak mesec opravi 40 ur.
Torej: sin bo delal v isti dejavnosti kot jo imam registrirano. Jaz bom izdal racun, on bo tam opravil delo.
Rabima midva kaksno pogodbeno razmerje?

Stroski so 65 eur mesecno + slabih 5 eur nekega zavarovanja za njega. So se kaksni drugi stroski?

Si prav razlagam? Je to tak?

Lp

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a lelika » 31 Avg 2016, 09:38

Tako je vi imate za popoldanski s.p. cca 65,00 eur stroškov, vendar "delo družinskega člana " se tretira kot pomoč vam za teh 40 ur/mesečno.

Ni namenjeno temu, da vi hodite v službo, delo na s.p. pa opravlja izključno on- saj ob tej ugotovitvi inšpektorja, se vam naloži , da družinskega člana prav zaposlite za polni delovni čas. Kot pravim je namenjeno le pomoči, ne pa da se tako izogne plačilu višjih prispevkov.

lp

Harfa
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 Avg 2016, 14:11

Re: Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a Harfa » 31 Avg 2016, 11:42

Hvala za odgovor.

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a rupert » 31 Avg 2016, 12:20

" Ni namenjeno temu, da vi hodite v službo, delo na s.p. pa opravlja izključno on- saj ob tej ugotovitvi inšpektorja, se vam naloži , da družinskega člana prav zaposlite za polni delovni čas."

Po mojem ni tako na nož: če se držite omejitve 40 ur mesečno, inšpektor nima nobene podlage, da bi ga morali zaposliti za polni delovni čas.

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a lelika » 29 Sep 2016, 12:16

Tako je. Ce nosilec dejavnosti opravlja delo in je druzinski clan pomoc in vodi ustrezno evidenco teh 40 ur.

V kolikor pa ni temu tako in le druzinski clan dela je pa zagotovo tako. Sicer pa odvisno tudi od dejavnosti. Npr en zaposlen za polni del cas.tezko ima odprt salon ali delavnico,trgovinico in se tam cel dan sprejema stranke.. ;-)

frišna
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 22 Avg 2006, 04:40

Re: Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a frišna » 07 Feb 2017, 10:49

Mene pa na to temo zanima še:
sem nosilka popoldanskega s.p.-ja, mož opravlja kratkotrajno delo v okviru mojega s.p.-ja z drugim d.o.o.-jem, ni pa nikjer zaposlen, prijavljenj je z obrazcem M12.
Ali ga v tem primeru lahko jaz kot fizična oseba uveljavljam kot vzdrževanega člana pri dohodnini?
Hvala.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Popoldanski s.p in zaposlitev sina

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Feb 2017, 13:04

frišna napisal/-a:Ali ga v tem primeru lahko jaz kot fizična oseba uveljavljam kot vzdrževanega člana pri dohodnini?
Zakon o dohodnini pravi:
(1) Za vzdrževanega družinskega člana zavezanca se šteje zakonec, ki ni zaposlen ter ne opravlja dejavnosti, nima lastnih dohodkov za preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana, določene v 3. točki prvega odstavka 114. člena tega zakona in razvezani zakonec zavezanca, če mu je s sodbo oziroma dogovorom, sklenjenim po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, priznana pravica do preživnine, ki jo plačuje zavezanec. Za lastne dohodke iz prejšnjega stavka se štejejo vsi dohodki po tem zakonu.

lp

Odgovori