Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a capa1 » 16 Jan 2017, 10:28

Pozdravljeni, mene samo zanima, kako ste se odločili izplačati poslovno uspešnost - glede na prisotnost ali ne?

Dejansko ne vem natančno , kaj pomeni glede na prisotnost - a če je kak delavec zaposlen pri podjetju le pol leta ima polovičko nagrade? Oz. če je v bolniški npr. pol leta tudi polovička?
Kako ste to zapisali v interni akt in ali je potem vsako leto obvezno tako izplačati uspešnost, kakor to leto (če izberem glede na prisotnost, potem tako izplačujem vsako leto')?

Izplačilo imam danes, zato prosim za hitro pojasnitev razlike med navadno poslovno uspešnostjo in posl. uspešnostjo glede na prisotnost.

Najlepša hvala :spomezik:
LP

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a capa1 » 16 Jan 2017, 11:27

A na AJPES pa ni potrebno poročati o izplačilu poslovne uspešnosti, kot za plače?
LP

Justa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 30 Sep 2011, 10:59

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a Justa » 16 Jan 2017, 13:58

Seveda je potrebno. Oznaki 1151 in 1152

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a capa1 » 16 Jan 2017, 16:11

Za REK-1 vem, da je potrebno poročati, vendar mi računovodski program ne izdela poročila za AJPES -zato ne vem, ali je potrebno tudi te zneske poročati na Ajpes, saj je poslovna uspešnost konen koncev del plače.
Naj povem, da mi program omogoča obračun poslovne uspešnosti samo ločeno od plače- en obračun sem imela plačo december, en obračun pa poslovno uspešnost.
Za oba sta se mi naredila rek obrazca, za Ajpes pa samo pri plači. Res ne vem, ali je to prav.
LP

maja7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 Jan 2009, 20:05

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a maja7 » 16 Jan 2017, 16:19

Zdravo,

Jaz sem 10.1.2016 oddala Poročilo za poslovno uspešnost na Ajpes.
15.1.2016 sem hotela ooddati Poročilo za plače, pa me ni spustilo v obrazec:
Morala sem odkleniti že oddano Poročilo za poslovno uspešnost, na kar mi je odprlo obrazec za plačo, kjer je združilo plačo in poslovno uspešnost v en obrazec, na katerem so bili podatki za oboje. Preverila na Ajpes in je tako OK!
MaJa

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a capa1 » 16 Jan 2017, 16:23

Maja, najlepša hvala. Sem poskusila na ta način in je uspelo.
Sicer sem ročno popravila - seštevek plače in poslovne uspešnosti na enem obrazcu.
Vse OK. Hvala :)

Aja, kako pa imate v internem aktu opredeljeno to uspešnost - glede na prisotnost ali ne ? Še vedno nisem našla obrazložitve razlike.
LP

maja7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 27 Jan 2009, 20:05

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a maja7 » 17 Jan 2017, 08:44

Priznam, da tudi meni ni popolnoma jasna ta "prisotnost" zato smo se odločili, da podelimo poslovno uspešnost, ki ni vezana na prisotnost :oops:
Na obeh obrazcih Rek-1 za vrsto dohodka 1151 (del, ki presega 70% povprečne plače in je v celoti obdavčen) in za vrsto dohodka 1152 (del, ki je brez dohodnine), smo oba iREK obrazca izpolnili na način, ki ni vezan na prisotnost delavca, torej: Bruto dohodek v Polje A062 z uporabo Polja A04 - Drugo
v rubriki M pa smo dohodek poročali z M05 - Povračilo stroškov v zvezi z delom iz naslova drugih dohodkov
(enako kot lani pri izplačilu božičnice)

Lp
MaJa

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Poslovna uspešnost - NUJNA pojasnitev

Odgovor Napisal/-a capa1 » 17 Jan 2017, 12:32

Tudi jaz nisem prej vedela, da sploh obstajata dve možnosti - no, mi pa smo rekli, da bomo dali glede na prisotnost (M01 in M06 poročanje). Pač v tem smislu, ravno če bo en zaposlen samo 1 mesec in (tako po kmečki pameti) ni doprinesel za uspešnost podjetja v tem letu toliko kot delavec v 12 mesecih. Zato le-ta ni upravičen do polnega zneska poslovne uspešnosti.
Pretekla leta pa smo božičnico izplačevali kar v okviru plače - postavka božičnica in se je v M obrazcu poročalo kot plača.Tako kot letos uspešnost glede na prisotnost.

Tako imamo mi - upam, da bo vse klapalo, predvsem pa, da se drugo leto naši dragi uradniki in pametnjakoviči ne bodo spet kaj "spomnili" in nam postregli z novo zakonodajo. Grrrrr.... :evil:
LP

Odgovori