Nejasne plačilne liste


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
_luke_
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 12 Feb 2018, 18:16

Nejasne plačilne liste

Odgovor Napisal/-a _luke_ » 17 Jul 2018, 16:27

Pozdravljeni,

delam na podjetju dobrih 6 let. V tem času smo zamenjal 2 ali celo 3 oblike plačilne liste, ki jo dobimo v roke. Ker mi ni ne jasno kolikšno bruto osnovno plačo več dobivam, po koliko imam plačane nadure ki so narejene preko 20 rednih nadur, kje je stimulacija...

Iščem osebo kateri bi lahko poslal zadnje 3 plačilne liste in aneks kjer je razvidna moja bruto osnovna plača. Želel bi da mi to nekdo pregleda, ki se spozna ter mi lahko razčleni plačo.

Nebi rad nič javno obešal. Sem pripravljen plačat simboličen znesek.

Najlepša hvala.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Nejasne plačilne liste

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 19 Jul 2018, 16:21

Iz plačilnih list bi moralo biti razvidno, kolikšna je bruto plača, to je vaša neto plača + dohodnina skupaj z vašimi prispevki. To je namreč bruto plača. Na to bruto plačo pa se obračunajo še prispevki delodajalca. Ti podatki bi morala vsebovati plačilna lista.

Drugo, kar je pogosto tudi nejasno, je način določanja osnovne oziroma vaše plače, dodatki, stimulacije... .

To bi moral znati razložiti tisti, ki obračunava plače. V kolikor ta oseba ni na podjetju, je tu zunanji računovodja. Delodajalec vam je namreč dolžan dati plačilno listo, ki je berljiva. Oblike plačilnih list so odvisne od tistih, ki izdelujejo programe.

Na vsak način pa vam je delodajalec dolžan omogočiti razlago plačilne liste.

Kot sem že zapisal, na plačilni listi naj bi bil podatki, kakšna je vaša bruto in neto plača, kakšni so prispevki, ki jih vi plačujete, kar predstavlja bruto plačo, zapisano v vaši pogodbi o zaposlitvi, ter prispevki delodajalca, tako imenovani drugi bruto. Poleg tega tudi vsi dodatki k plači, kot so dodatek za prehrano, prevoz, razna povračila, kot tudi stimulacije, dodatki na primer za nočno, popoldansko delo... (vsi dodatki, odbitki).... .
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Nejasne plačilne liste

Odgovor Napisal/-a vesnak » 19 Jul 2018, 17:33

Te plače so ena velika znanost v naši državi. Imamo toliko enih osnov,pogojnikov, izračunov, da se izgubljamo v njih.

Pod roke mi je prišla ena pogodba o zaposlitvi natakarice v d.o.o. , kjer piše, da je njena izhodiščna plača 571 eurov bruto na osnovi kolektivne pogodbe o zaposlitvi. Grem gledati kolektivno pogodbo in res, za III. stopnjo je taka izhodiščna plača. Nato pa pripadajo še raznorazni dodatki po kolektivni pogodbi. Me prav zanima ali jih bodo v d.o.o. tudi prikazali na plačilni listi? Kaj pa, če z vsemi dodatki, ki bodo prikazani na plačilni listi, še vedno ne bo doseglo bruto minimalno plačo 842,79€ ? Ali mora delodajalec vseeno izplačati delavcu razliko do minimalne plače in od tega plačati davke in prispevke? Ali pa je delodajalec dolžan le plačati prispevke od razlike do minimalne plače? Čemu potem služijo izhodiščne plače po kolektivnih pogodbah, ki so noro nižje od minimalnih plač?

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: Nejasne plačilne liste

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 20 Jul 2018, 13:39

Jaz pa ne razumem nečesa in sicer:

minimalna plača je 842,79 eur, najnižja osnova za obračun prispevkov za socialno varnost pa je 878,55 eur.
Kaj pa to pomeni? :(

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Nejasne plačilne liste

Odgovor Napisal/-a vesnak » 20 Jul 2018, 13:57

saj pravim, da se utapljamo v teh osnovah, da bo vse po pravilih
izhodiščna plača
minimalna plača
minimalna osnova za prispevke

za konkretni primer:
izhodiščna osnova za plačo natakarja je npr. 550 €
in to je to; deljenega del.časa nima, ob nedeljah in praznikih ne dela, torej nima nobenih dodatkov
ker je to njena prva služba nima niti minulega dela

torej koliko bo dobila dečva na svoj TRR ? , da bo po vseh regelcih?

K sreči sama nimam takih poznanih, me sprašuje ena prijateljica ....

tonija
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 19 Okt 2008, 16:12

Re: Nejasne plačilne liste

Odgovor Napisal/-a tonija » 21 Sep 2018, 07:51

Pokličite me na 031-716-652. Mogoče se lahko kaj dogovorimo.
LP, TONIJA

Odgovori