OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 22 Avg 2018, 09:08

Pozdravljeni, forumovci,

imam vprašanje in vas prosim za pomoč in sicer.

d.o.o. je zaposlila tujca - to pomeni delavca - voznika tov. vozila- ki je iz Srbije, začasno bivališče ima v Sloveniji, ima našo - slovensko - davčno številko in bo pri nas v Sloveniji prejemal plačo. Izplačeval mu bo tudi dnevnice, ker bo vozil v tujino.

Zanima me, če je pri obračunu plače kaj drugače, kot se obračuna za naše - slovenske - zaposlene? Je kakšna posebnost?
Tudi pri dnevnicah ni posebnosti, pač se obračunajo za prevoz v tujini, kajne? :oops:

Lepo prosim za pomoč oz. odgovor in hvala že vnaprej.

Lep, neprevroč dan želim 8)

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 22 Avg 2018, 12:01

Nihče? :-(

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a Nina » 22 Avg 2018, 12:44

Preverite, kako je s statusom rezidentstva.
Nekaj informacij najdete tule: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=2674

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 22 Avg 2018, 16:28

Razlika je, ali je tujec rezident ali ni rezident RS. Predvidevam, da še ni. Razlika je v obračunu dohodnine, ker se mu kot nerezidentu olajšave ne priznajo. Status rezidenta vam "pokažejo" tudi eDAvki s svojo kontrolo. V kolikor to ni usklajeno, vas na to opozorijo.

V mojih primerih je le to razlika.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 23 Avg 2018, 06:58

Hvala, Mirko, če ima slovensko davčno številko, začasno bivališče pri nas - ali ni potem rezident?

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a adut » 23 Avg 2018, 09:49

Ni nujno.
ZDoh-2, 6. člen
(rezident)
(neuradno prečiščeno besedilo)
(1) Zavezanec je rezident Slovenije v kateremkoli času v davčnem letu, če v tem času izpolnjuje katerega od naslednjih pogojev:
1. ima uradno prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji;
2. biva izven Slovenije zaradi zaposlitve v diplomatskem predstavništvu, konzulatu, mednarodni misiji Republike Slovenije ali stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Evropski uniji ali stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri mednarodni organizaciji, kot javni uslužbenec z diplomatskim ali konzularnim statusom, ali je zakonec ali vzdrževani družinski član takega javnega uslužbenca in prebiva s to osebo;
3. je bil rezident Slovenije v kateremkoli obdobju preteklega ali tekočega leta in biva izven Slovenije zaradi zaposlitve:
a) v diplomatskem predstavništvu, konzulatu, mednarodni misiji Republike Slovenije ali stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Evropski uniji ali stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri mednarodni organizaciji, kot javni uslužbenec v tehnični ali administrativni funkciji, brez diplomatskega ali konzularnega statusa;
b) kot javni uslužbenec ali funkcionar v državnem organu ali organu lokalne skupnosti, in sicer v državi, ki na podlagi vzajemnosti takega uslužbenca ne šteje za svojega rezidenta;
c) kot uslužbenec v institucijah Evropskih skupnosti, Evropski centralni banki, Evropski investicijski banki ali Evropskem investicijskem skladu, ali je zakonec, ki ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti, ali vzdrževan otrok takega uslužbenca in prebiva s to osebo;
4. je bil rezident Slovenije v kateremkoli obdobju preteklega ali tekočega leta in biva izven Slovenije zaradi opravljanja funkcije poslanca v Evropskem parlamentu;
5. ima svoje običajno bivališče ali središče svojih osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji, ali
6. je v kateremkoli času v davčnem letu prisoten v Sloveniji skupno več kot 183 dni.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 23 Avg 2018, 17:06

Hvala, za podrobnejše pojasnilo. Jaz status rezidenstva, ko sem v dilemi, preverjam z "na slepo" poslanim REK obrazcem, ki ga nato brišem.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 24 Avg 2018, 06:55

Hvala za idejo Mirko, tudi po izčrpnem odgovoru aduta, za kar se mu zahvaljujem, ne morem biti sigurna, ali je rezident ali ni.....
Bom tudi jaz tako naredila kot vi. ;-)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: OBRAČUN PLAČE - TUJI DELAVEC

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Avg 2018, 16:57

Seveda je zelo dobro, da nam nekdo servira tudi pravni pogled na to zadeve.

V praksi sem pa že nekajkrat doživel, da so odločbe o rezidenstvu izdane za nazaj in če upoštevam še rok vročitve in da odločba pride do mene... Nekajkrat sem to ugotovil šele, ko sem po izplačilu oddajal REK 1 obrazec., poklical stranko, ki mi je nato posredovala dokument, ki ga je prejel zaposleni. Dohodnina se nato popravi ob letnem obračunu, ali pri naslednjem obračunu, ....
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori