Dejanska višina plače?


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
vilkob
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 12 Nov 2018, 10:37

Dejanska višina plače?

Odgovor Napisal/-a vilkob » 12 Nov 2018, 11:06

Pozdravljeni,

sam se že nekaj časa ubadam s tem vprašanjem, pa mi še vedno ni jasno in upam, da mi boste lahko pomagali z razumevanjem. Rad bi vedel kakšna je moja dejanska višina plače oziroma kako se to pravilno interpretira, ko pogledamo neto, bruto in drugi bruto. Moj delodajalec o moji plači vedno govori kot bruto bruto seštevek, se pravi seštevek prispevkov, ki jih plača delavec in prispevkov, ki bremenijo delodajalca. Ali je torej moja plača 2000€ kot piše na izplačilni listi skupaj s stroški v breme podjetja? Ali pa je moja plača 1500€ s stroški, ki bremenijo delavca, kar na koncu skupaj s prehrano in prevozom nanese cca 1100€ neto?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Dejanska višina plače?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Nov 2018, 11:39

Vsi prejemki se obravnavajo v bruto znesku, tudi plače. A enaki bruto zneski ne pomenijo tudi enakih neto zneskov, ker imamo različne stopnje dohodnine, glede na višino plače ter vzdrževanih članov.

Bruto plača je znesek, od katerega se obračunajo prispevki ter dohodnina. Bruto znesek, zmanjšan za prispevke ter dohodnino je neto plača. Sem prištevamo le prispevke, ki jih delodajalec obračuna in nakaže v vašem imenu, torej je to"prvi" bruto. Delodajalec odvede še prispevke - "prispevki delodajalca", ki skupaj s prvim brutom predstavljajo drugi bruto.

Ko gledate objave o povprečjih, osnovah itd., vedno govorimo o prvem brutu in ne o tem, koliko vaša plača bremeni delodajalca. Bruto plača je vaša neto plača, vaši prispevki in dohodnina in ne tudi prispevki, ki jih plača delodajalec.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

vilkob
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 12 Nov 2018, 10:37

Re: Dejanska višina plače?

Odgovor Napisal/-a vilkob » 12 Nov 2018, 12:53

Hvala za pojasnilo. Kolikor sedaj razumem moja plača ni 2000€ kot se "hvali" delodajalec, ampak je 1500€. Ali je upravičeno, da od delodajalca zahtevam, da se z menoj pogovarja o prvem brutu in ne o drugem brutu? Kajti delodajalec vedno forsira drugi bruto in ko predstaviš številke skupaj se seveda sliši super.. samo potem ko odvedeš prispevke delodajalca pa zgodba postane čisto drugačna. Ali je moja krivda, da sem zaposlen pri delodajalcu in mora iz tega naslova plačati prispevke? Jaz mislim, da bi delodajalec ta problem moral reševati z državo, ki ji mora plačati prispevke, ne pa z delavcem.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Dejanska višina plače?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Nov 2018, 13:42

Plače v tarifnih prilogah, ki so (oziroma naj bi bile), ter zneski minimalne, zajamčene plače so v bruto znesku (1. bruto), brez prispevkov delodajalca.

Drugi bruto je pa strošek predstavlja strošek delodajalca za izplačilo plače.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori