Kolektivna pogodba


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 09 Sep 2021, 13:47

Pozdravljeni.

Je tu kakšna dobra duša, ki bi mi vedela povedati, kje se lahko preveri, ali določeno podjetje zavezuje kakšna kolektivna pogodba, ki se je mora držati poleg ZDR, aktov ipd?

Najlepša hvala.

Tanja.

luvi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 28 Sep 2010, 15:54

Re: Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a luvi » 09 Sep 2021, 22:12


ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 10 Sep 2021, 07:54

Pozdravljeni.

Hvala za poslani link, to sem tudi sama že našla.

Mogoče sem malo narobe zastavila vprašanje.

Kako ugotovim, oziroma, kako se pogleda, če smo mi, torej naše podjetje, zavezani, da spoštujemo katero od teh kolektivnih pogodb?


Hvala.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Sep 2021, 08:57

Poglejte kaj pravi STVARNA pristojnost.... (za koga velja: nekateri imajo navedeno, da velja za vse delodajalce, ki opravljajo dejavnost po SKD/standardna klasifikacija dejavnosti......)
lp


ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 10 Sep 2021, 11:16

Najprej hvala za vse posredovane informacije.
S tem se res nikoli nisem tako podrobno ukvarjala, sedaj pa sem se odločila, da temu pridem do konca in da se tudi v podjetju stvari uredijo tako kot je prav.

Naj povem, da sem se začela v to poglabljati sedaj, ko sem kar naenkrat v dilemi, do kakšnega zneska prevoza so upravičeni naši zaposleni...ali sploh delamo prav...sedaj...ko bo potrebno upoštevati to novo uredbo...navsezadnje konec koncev ne gre samo za povračila teh stroškov ampak so tu še druge pravice in obveznosti, ki so odvisne od tega, kaj podjetje upošteva pri odmerjanju le- teh....
V tem podjetju nisem prav dolgo in nekatere stvari sem enostavno vlekla naprej, kot so bile zastavljene že prej. Sedaj pa kar naenkrat ne ugotovim, po kakšnem ključu je moja predhodnica ˝določila˝, da je podjetje zavezano k Kp med delavci in družbami drobnega gospodarstva. Ukvarjamo se z lesno proizvodnjo, glavna dejavnost 31.090, poleg te pa imamo še 18 ostalih dejavnosti.
Sedaj gledam in berem obe Kp. Pa se mi poraja vprašanje za Kp, ki naj bi jo uporabljali sedaj in sicer, v členu, ki govori o STVARNI pristojnosti. Mi nismo ne člani GZS in ne člani PTZ, podpisnik na stani delodajalca pa so ravno člani teh organizacij. Torej, zakaj bi mi sploh upoštevali to Kp? Nadalje navajajo še dejavnosti, tu pa je navedena tudi naša, ki jo pretežno opravljamo.
Če gremo potem k Kp za lesarstvo (ki bi bila po moji logiki bolj ustrezna za nas, a se je moja predhodnica odločila očitno za drugo Kp). Tukaj je navedeno, da naj bi Kp veljala stvarno za vse delodajalce, ki so registrirani za opravljanje pretežne dejavnosti v lesarstvu- in navedena je tudi naša 31.090.
Spet se mi pojavi vprašanje, glede na to, da je podpisnik te Kp Gospodarska zbornica Slovenije Združenje lesne in pohištvene industrije, mi pa NISMO člani, ali smo potem sploh obvezni kaj od tega upoštevati.

Kako je torej prav, je sploh NUJNO upoštevati katero od teh pogodb?

Najlepša hvala za vse vaše informacije, mnenja, pomoč.

Tanja

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Sep 2021, 13:50

Pri kolektivni pogodbi za lesarstvo so podpisniki na strani delodajalcev in delojemalcev. Vendar pa pri stvarni pristojnosti navaja: za vse delodajalce iz dejavnosti (SKD). Moje mnenje je, da ni potrebno biti član katerega od podpisnikov in da velja, kot pravi, za vse delodajalce v panogah.

lp

ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: Kolektivna pogodba

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 15 Sep 2021, 12:35

Da, se strinjam, za lesno KP tudi jaz berem tako, kot ste napisali.
Sedaj ne vem več, česa naj se držim.
Nikjer nimam nič oprijemljivega, kjer bi v tem podjetju pisalo oz bilo določeno/ sprejeto, zakaj so se odločili za KP med delavci in družbami drobnega gospodarstva.
Še več, na starejših pogodbah o zaposlitvi (tistih, ki jih je delala prejšnja računovodkinja), niti ni navedeno (kot je v praksi), da se POZ sklepa na podlagi ZDR, KP, internih aktov ipd..., ampak samo na podlagi ZDR. Ko sem šla gledat odločbe za odmero letnega dopusta, pa so se na le teh sklicevali na Kp med delavci in družbami dr. gosp.. Nekoč so imeli v podjetju presojo za nekega tujega kupca. Ta presoja je zahtevala, da imajo delavci na vpogled zakone, akte...ipd, ki naj bi zavezovali podjetje. In, ko sem prišla v podjetje, sem to dokumentacijo videla v proizvodnji. Nisem se spraševala, ampak sem v vse nadaljnje pogodbe o zaposlitvi, ki smo jih sklenili vključila, da se POZ sklepa na podlagi ZDR, Kp med delavci in dr. drob. gospod..
Enostavno ne vem več, kaj naj upoštevam. Naj se držim kar sem mislila, da je prav, pa nikjer ni zapisano? Namreč, nekako se moram odločiti, da bom lahko pravilno upoštevala uredbo o povračilu stroškov.
Kaj bi vi naredili v mojem primeru? Vidim namreč, da je podjetju pravi kaos glede tega. Nič ni urejeno.

Odgovori