dodatek za delovno dobo


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
laurita11
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 Sep 2022, 10:39

dodatek za delovno dobo

Odgovor Napisal/-a laurita11 » 20 Sep 2022, 10:47

Mi lahko kdo pojasni, kako se upošteva dodatek na delovno dobo pri obračunu plače (tj. stanje na kateri dan).
Npr. pri obračunu plače za mesec avgust (izplačilo septembra) se glede dopolnjene dobe upošteva stanje na dan 31. 7., stanje na dan 1.8., stanje na dan 30.8. ali kakorkoli drugače?

Je pravilo, kako je treba to upoštevati, kje izrecno določeno, ali se lahko delodajalec samostojno odloči, kako bo to upošteval?

Zadeva sicer ni hudo problematična pri samem dodatku (kjer v primeru, da se upošteva stanje po zadnjem dnevu predhodnega meseca, lahko pride le do enomesečnega zamika), lahko pa postane velik problem pri obračunu odpravnine (npr. če bi delavec v zadnjem mesecu dopolnil dodatno leto delovne dobe, kar bi ga "vrglo" celo v višji razred glede izračuna odpravnine).

ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: dodatek za delovno dobo

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 21 Sep 2022, 13:13

Zdravo.

Ne vem, če in kje to piše (verjetno kje), ampak povsem logično je, da se pri plači za mesec avgust 2022 (izplačilo 15.09.2022) upošteva delovna doba dopolnjena na dan 31.08.2022.

Mi imamo od nekdaj tako in mislim, da je tako tudi prav.

Lp, Tanja.

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1568
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: dodatek za delovno dobo

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 22 Sep 2022, 10:40

Tudi mi imamo tako.
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: dodatek za delovno dobo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Sep 2022, 11:24

Plače se obračunavajo za mesec, ko je bil delavec zaposlen in tako se upoštevajo tudi vsi dodatki, ki so v mesecu zaposlitve in se ne nanašajo na dan izplačila.

Zadevo obravnava 129. člen Zakona o delovnih razmerjih, lahko pa boljše pogoje obravnavajo kolektivne pogodbe (od splološne, panožnih do podjetniških).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori