Neizkoriščena olajšava iz preteklih let


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a bana » 04 Mar 2013, 18:11

Sem malce v dilemi, če mi lahko da kdo kakšen nasvet.
Družba je imela namreč vse do lani vedno izgubo in nikoli nismo izkoristili olajšavo za investicije. Letos se je pa nabralo kar precej dobička in sem poleg pokrivanja izgube uveljavljala tudi neizkoriščeno olajšavo za investicije v letih 2010 in 2011. Sem jih pa seveda pozabila vnesti v davčni obračun in mi sedaj javlja nekritično napako. Zdaj me pa muči, ali naj popravljam davčne obračune za nazaj, ali naj pustim nekritično napako (oddala bom verjetno lahko) in potem dokazujem davkariji z računi, da so olajšave upravičene.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 05 Mar 2013, 02:46

o popravljanju za nazaj se boste morali dogovoriti z referentko. tudi če boste pustili napako, vas bodo klicali, tako da vsekakor prej sami pokličite kot da oni vas. dejstvo pa je, da boste morali vse dokazovati z računi.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a bozzo » 05 Mar 2013, 21:25

Kot vem, tako koriščenje olajšav preteklih let ni možno. Kar pa vi pišete zna biti pa celo poizkus utaje, menim, da si morda preveč po svoje razlagate zakone.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Mar 2013, 07:16

bozzo napisal/-a:Kot vem, tako koriščenje olajšav preteklih let ni možno. Kar pa vi pišete zna biti pa celo poizkus utaje, menim, da si morda preveč po svoje razlagate zakone.
Prehud zaključek bodisi vprašanja bodisi prvega odgovora.

Res pa je, da "pozabljene" olajšave ne moremo koristiti, kolikor jih nismo vključili v davčni obračun. Popravljanje davčnega obračuna je lahko v primerih:
- ko je davčna obveznost izkazana previsoko v enem letu po roku za predložitev davčnega obračuna (54. člen Zdavp);
- popravka formalnih napak v 60 dneh od roka za predložitev davčnega obračuna (53. člen Zdavp):
- na podlagi samoprijave v primeru premalo plačanih davčnih obveznosti (55. člen Zdavp).
V gornjem primeru je imelo podjetje izgubo - predpostavljam da tudi davčno izgubo in davčne obveznosti sploh ni izkazalo.

lp

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a bana » 06 Mar 2013, 10:07

Hvala za odgovore, Bozzotovega sploh ne bom komentirala, ker je smešen (milo rečeno).
Sem kontaktirala Durs in dobila naslednji odgovor v kolikor bi še koga zanimalo:
1. olajšave lahko koristimo skladno s 55. členom ZDDPO v naslednjih 5 letih in pod pogoji, ki so veljali takrat, se pravi v višini 30% in ne smejo presegati 30.000 itn, ne glede na to, da ga nismo vključili v obrazec Priloga 6, saj zakon koriščenja olajšav ne pogojuje s tem.
2. Vnesemo jih v Prilogo 6 v letošnjem letu, vendar pod prava davčna obdobja. Program sicer javlja nekritično napako, kar rešimo tako, da poleg obračuna pošljemo dopis v katerem obrazložimo zakaj je do tega prišlo. Verjetno je, da bo referentka hotela videti račune, kar pa pravzaprav sploh ni težava.

lep dan še naprej

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 06 Mar 2013, 19:11

bana, hvala za to mnenje, da ste ga delili z nami, jaz imam enak problem s pokrivanjem izgube, ker v obdobju izgube ni bila oddana ustrezna priloga, sedaj bi pa izgubo pokrivali. meni sicer nekritične napake ni javilo, tako da mislim da bo OK.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

jack82
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 12 Apr 2011, 11:00

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a jack82 » 19 Mar 2013, 08:31

Kaj dobiček za leto 2012 lahko v celoti pokrivam z davčno izgubo iz preteklih ali samo do 50% osnove?
hvala, lp

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: Neizkoriščena olajšava iz preteklih let

Odgovor Napisal/-a bana » 19 Mar 2013, 15:58

za 2012 lahko v celoti, v letu 2013 pa samo do višine 50% davčne osnove

Odgovori