upokojitev


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
miz
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 160
Pridružen: 02 Dec 2005, 11:46

upokojitev

Odgovor Napisal/-a miz » 12 Dec 2005, 13:33

Zanima me sledeče; Delavka je dopolnila 53 let starosti, 35 in pol let delovne dobe. Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovnje so izračunali nastop upokojitve aprila 2008, ob uveljavljanju enega otroka in nastop dela pred 18.letom starosti. Zaradi bolezni in teških pogojev dela, bi delavka želela dati odpoved.Na podjetju je dobila odgovor, da je zaščitena kategorija(torej se ne more prijaviti na Zavodu za zaposlovaje)in da mora dati petmesečni odpovedni rok, če želi prejeti odpravnino.Zanima me predvsem kakšen je ta znesek odpravnine, glede na-to da je delavka zaposlena pri zadnjem delodajalcu 7 let. Delavka tudi nima priznane nobene invalidnine. V primeru, da se odloči za prenehanje delovnega razmerja, me zanima, ali se lahko kljub vsemu upokoji aprila 2008 pod pogojem, da si do takrat sama vplačuje prispevke ali pa je upravičena do pokojnine šele ko dopolni 58 let.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

vocis
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 403
Pridružen: 15 Mar 2005, 18:24
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vocis » 12 Dec 2005, 15:16

Na kratko:
V kolikor je delavka v l.2003 dopolnila 51 let je zaščitena kategorija, drugače ni.

Do odpravnine je upravičena v sledečih primerih:
redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca
z poslovnega razloga (prva alineja prvega odstavka 88. člena)
zredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delavca (112. člen)

V kolikor bo odpoved sporazumna ali jo bo podala delavka, ne bo upravičena do odpravine in nadomestila za čas brezposelnosti (razen v primerih iz 112.člena ZDR, v kolikor bo predhodno pisno opozorila delodajalca in inšpektorja za delo ).
"Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je takih, ki jih lahko rešimo sami. "
Lyndon B. Johnson


vocis

vita11
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 607
Pridružen: 03 Feb 2005, 05:41
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a vita11 » 12 Dec 2005, 15:43

Jaz pa svetujem nekaj drugega. Zakaj bi delavka pustila službo in ostala brez denarja? Naj začne iskati invalidsko upokojitev. Stara je zadosti, bolana tudi. Saj ni nujno, da gre v redno "penzijo."

Odgovori