Knjiženje OS


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Tetyana
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 05 Maj 2005, 20:10

Knjiženje OS

Odgovor Napisal/-a Tetyana » 11 Feb 2006, 10:08

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za nasvet glede naslednjega problema:

Društvo ima hčerinsko družbo (d.o.o.), v kateri je 100% lastnik. V letu 2005 je društvo vložilo stvarne vložke kot povečanje osnovnega kapitala na d.o.o. v vrednosti 50 mio.

Ali mi lahko kdo svetuje kako potekajo knjižbe, in sicer:
Društvo je imelo na dan 30.9.2005 knjižno vrednost OS v vrednosti 40 mio. 11.11.2005 je preneslo OS po tržni vrednosti 50 mio na d.o.o. Zanima me kako knjižim in na katere konte amortizacijo od povečanja OS kot okrepitev in prenos OS na družbo.
Zanima me tudi kako pa potekajo knjižbe na d.o.o.?

Hvala!

Lep pozdrav,
Tetyana

Raina
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 74
Pridružen: 18 Okt 2005, 09:08

Odgovor Napisal/-a Raina » 11 Feb 2006, 16:44

Ne vem, kako je zadeva urejena v društvu, lahko pa opišem, kako bi se zadeva evidentirala v gospodarski družbi (verjetno, da tudi v društvu ne bo dosti drugače).
Do dne, ko boste evidentirali krepitev osnovnih sredstev (na osnovi cenilčevega poročila), boste amortizacijo obračunavali in evidentirali "normalno".
KO boste krepili osnovna sredstva, boste za učinek krepitve ( 10 mio) povečali osnovna sredstva in kapital (posebni prevrednot. popravek kapitala v zvezi z OS). Amortizacijo od prvotne nabavne vrednosti boste evidentirali kot strošek, za amortizacijo od povečane (okrepljene ) vrednosti pa boste zmanjšali posebni ppk za osnovna sredstva.


Dne 11.11. pa morate zmanjšati vrednost osnovnih sredstev (izknjižili osnovna sredstva), v celoti odpraviti posebni ppk za osnonva sredstva ter povečali dolgoročno finančno naložbo; pri ustanovljeni družbi boste povečali osnovna sredstva in osnovni kapital po ustanovitvenem aktu.

Tetyana
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 05 Maj 2005, 20:10

Odgovor Napisal/-a Tetyana » 11 Feb 2006, 17:00

Najlepša hvala za odgovor!

Lep pozdrav,
Tetyana

Odgovori