DELO STROKOVNJAKA - OBDAVČITEV


Odgovori
LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

DELO STROKOVNJAKA - OBDAVČITEV

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 11 Apr 2012, 12:53

Pozdravljeni. Zanima me, če ima kdo opravka s sledečim: strokovnjak, ki je zaposlen v javnem zavodu, je pozvan s strani Ministrstva, da opravi pregled in poda mnenje. Zato mu obračunajo nekaj ur honorarja in pa potne stroške. Ministrstvo mu nato vse potne stroške obdavči in so zajeti v dohodnino.
1. Zanima me ali je to prav, saj je v Zakonu o dohodnini, 107. člen, 2.točka, 1. alineja izrecno navedeno, da se dohodnine ne obračunava namenjenih pokritju dokumentiranih stroškov prevoza, dnevnic, nočitev, kadar je izplačilo opravljeno fizični osebi, ki jo napoti ali pozove državni organ ali drug organ, zaradi izvajanja dejavnosti tega organa.
Strokovnjak mora točno specificirati, koliko ur se nanaša na opravljeno delo in koliko je bilo kilometrine do objekta, kjer je opravil pregled.
Zanima me vaše mnenje - ali Ministrstvo ravna nepravilno in bi moralo samo od honorarja odvesti dohodnino ali pa je tako prav, ker obračunajo honorar in potne stroške skupaj, omenjeni pa bi moral narediti ugovor na izračun dohodnine in uveljavljati dejanske stroške prevoza do objekta in nazaj.
LP

primzy
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 372
Pridružen: 08 Avg 2006, 16:25
Kraj: Ljubljana

Re: DELO STROKOVNJAKA - OBDAVČITEV

Odgovor Napisal/-a primzy » 25 Maj 2012, 14:49

če se ne motim, so bila že napisana mnenja na to temo, kjer
je bilo navedeno, da naj zavezanec ob koncu leta napravi ugovor
dohodnine in označi ustrezen znesek potnih stroškov, DURS pa naj bi
to odobril.

Odgovori