DRUŠTVO ALI ZAVOD


Odgovori
mhanze4
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 05 Sep 2015, 11:32

DRUŠTVO ALI ZAVOD

Odgovor Napisal/-a mhanze4 » 05 Sep 2015, 11:41

Upam, da sem vprašanje postavila v pravi forum, ker res nikjer ne najdem odgovora. Prebrala sem že vse možno. Približno mi je jasno, kako se ustanovi društvo ali zavod. Zanima pa me nekaj: radabi ustanovila neko zadevo kot društvo ali zavod, prirejali bi toej tu in tam kaj brezplačnega, nudili brezplačne nasvete preko spleta in ponujali tudi plačljive storitve. Nesmiselno se mi zdi namreč, da bi odprla s.p. ali d.o.o., dokler ne vidim, ali bo na to zadevo sploh odziv. Rešitev vidmim v društvu ali zavodu, že sedaj pišem brezplačen nasvete za svojo spletnos tran, ki bi jo še razširila.


Kot prvo: ali in kako lahko društvo ali zavod nudi plačljive storitve

2. kako si to potem izplačaš vsaj en del, torej tisto, kar ne bo šlo za razni material ipd. neko plačo torej, da lahko živiš

3. je lahko direktor izplačan preko podjemne pogodbe v društvu (svojem)?

4. je potrebno plačevati še kaki mesečni strošek prispevek, razen tistega kar ti pri podjemni pač vzamejo vstran (najela bi računovodjo)

5. ali je v primeru vsega naštetega možno dobiti v ugoden ali brezplačen najem prostore za delovanje s strani občine
6. lahko ima društvo na začetku delovanja naslov in prsotor delovanja v mojem stnaovnaju, ki pa ni moje, tu le bivam, potrebujem kkašno potrdilo lastnika/sosedov?

ah, vprašanj imam res še veliko ... zaenkrat me zanima le tole

ne vem, če je to pomemben podatek, vendar sem brez zaposlitve trnutno, tako da, če to kaj vpliva na morebitnbe stroške in prispevke in davke ...

ČE SE NAJDE KAKŠNA PRIJAZNA DUŠA, DA MI POMAGA

LP

MAJA

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: DRUŠTVO ALI ZAVOD

Odgovor Napisal/-a lelika » 05 Sep 2015, 12:21

Če ne boste zaposleni, torej ne vpliva na prispevke. Jih nimate.
Od neprofitnega ne plačate nič davka- nudenje brezplačnih nasvetov, predavanj, druženj...
Od profitnega dela plačate davek od dobička. Saj storitve, ki jih nudite so obdavčene, ker so prihodki, takšni kot bi si jih pridelal, če bi bili s.p. ali d.o.o. Torej s plačljivo storitvijo ki jo opravljate ste konkurenca podjetjem... Od teh prihodkov plačate davek.

Dobička si društvo ne more izplačati, ime društvo pomeni, da je sestavljeno iz članov in ne lastnikov, torej ni vaše...

Lahko imate svoj naslov društva, vendar boste verjetno v določenem času potrebovali prostor, da boste tam to vse izvajali. Glede najema se pozanimajte.

Lp

mhanze4
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 05 Sep 2015, 11:32

Re: DRUŠTVO ALI ZAVOD

Odgovor Napisal/-a mhanze4 » 06 Sep 2015, 13:02

Hvala za izčrpen odgovor.

Zanima me, kako potem ljudje, ki preko društva nudijo neke plačljive storitve, recimo plesne tečaje, pridejo do denarja iz društva? Recimo človek gre na tećaj, plača društvu, tečaj izvede član ali ustovitelj/direktor društva. Ali lahko dobi za to plačilo? Kaj pa, če se sklene kakšna pogodba? Brala sem o mandatni in o podjemni.

Jo lahko sklene direktor ali član? Je potem izplačilo možno?

p.s. Pa še to: vse te zadeve z davki in odtegljaji in tako naprej, to ureja računovodja? Vsekakor bi si ga najela, da ne bo kaj narobe. Je moje delo potem le organizacija, izvedba ipd?

Odgovori