licenca za računovodjo

Pogovor o raznih seminarjih, izobraževanjih, izpopolnjevanjih

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a ajnos » 16 Jan 2013, 09:58

Se strinjam z vami, je pa ta izpit težak, jaz sem ga padla leta 2005 za las. Se bom pa še 1x pozanimala osebno na ZRS kako je s to licenco in jo nameravam opraviti s 5. stopnjo+delovne izkušnje+NPK pa tudi če jo bom mogla izsilit. Ironija je, da če bom imela leta 2014 6. stopnjo z nazivom Računovodja, ne bom mogla it na izpit kar je pa milo rečeno grdobija.

Se pa strinjam da ima računovodski servis vsak ki ima 5 minut in sem odločno proti temu. Samo regulator mora biti smisln in objektiven.

ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a ajnos » 16 Jan 2013, 10:29

Evo sem se obrnila na ZRS, ker so mi prijazno in ažurno pojasnili. Prehodni rok 3 leta za opravljanje izpita ZRS s 6. stopnjo je bil sprejet 05.11.2012 in od tu teče 3 leta; torej do 05.11.2015 lahko opravljamo ta izpit tisti, ki izpolnjujemo ta znižan pogoj. Niso pa še usklajeni ostali pogoji kdo lahko odpre, vodi,...računovodski servis, vendar Europa pritiska.

LP

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Jan 2013, 10:45

Evropa je v nas samih, mi smo pa bolj papežki od papeža......
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

tina10
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 08 Jun 2004, 14:47

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a tina10 » 09 Okt 2013, 07:07

Pozdravljeni,

mene pa zanima kako je s tem izpitom NPK za računovodja. Kaj vse moraš znat, gradivo, kakšen primer nalog. V kratkem ga mislim opravljat (malo sem mislila, da bi mi vsaj nekaj priznali, saj imam 30 let izkušenj, letos sem končala 6. stopnjo -ekonomist smer računovodstvo). Ni mi bilo potrebno hodit na predavanja - izpit pa moram delat v celoti.
Če je kdo bil na tem izpitu, lepo prosim za pomoč.

Hvala že vnaprej!

mojmuc
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 Mar 2014, 07:52

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a mojmuc » 18 Mar 2014, 22:07

zanima me, če ima kdo literaturo, ki jo je dobil na usposabljanju za NPK računovodja...za posodit...ali kako drugače...se pripravljam na izpit...hvala...

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 19 Mar 2014, 12:56

A lahko samo nekaj vprašam? Kaj moramo v bistvu narediti, da pridobimo licenco? Ali je to izpit za pridobitev naziva Strokovnega vodje računovodskega servisa ali še kaj drugega?

Ali je določeno točno kje moramo le-to narediti?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

sgo1989
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 28 Apr 2015, 18:16

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a sgo1989 » 28 Apr 2015, 18:21

Pozdravljeni,

Zanima me ali ima kdo odgovore/resitve na vprasanja, ki so objavljena na netu za pridobitev npk. Vrasanja oz naloge bom resila sama, ampak zelim preveriti ce bom/sem prav resila.

Lep dan,

:D

Brina919
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 Jun 2017, 18:03

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a Brina919 » 20 Jun 2017, 20:34

:) sem zagledala tale forum.
poteka od 2003 do 2015. cel kup ugibanj glede izobraževanj in pogojev, pa je v 2017 še vedno isto kot 2003.
Računovodstvo lahko opravlja kdorkoli, brez potrebnega certifikata, licence, dovoljenj,...
Vsi ti boomi glede potrebnih potrdil so zvodeneli in so bili le pobiranje denarja.

Sem računovodkinja že 20 let. Na izobraževanja sem hodila, ker se za to delo potrebuje znanje.
Znanja imam ogromno, izkušenj tudi...ampak naše delo je finančno ovrednoteno vedno slabše. Pa niti ne samo finančno, tudi spoštovanja do našega dela ni. Mislim, da smo trenutno čisto na dnu.

Zdaj, v letu 2016-2017, imamo celo nek odbor za poenotenje računovodske skupine - elegantno ime za novo pobiranje denarja. Do sedaj nismo imeli nič od vseh teh certifikatov in tudi v prihodnje ne bo.

Računovodje bomo razvrednoteni dokler ne bo za nas veljala enaka licenca kot za notarje, prevoznike,...
Me zanima čemu je namen tega odbora? V javnem sektorju je lahko računovodja kdorkoli, samo da ima primerno stopnjo izobrazbe.

Se "slišimo" čez 10 let. :)

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: licenca za računovodjo

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 06 Dec 2018, 09:58

Joj, pa je res tole tema z brado...ja, leta se obračajo, izobraževanja prodajajo... karavana pa gre dalje :)

Ampak tudi v notarskih, nepremičninskih ipr. reguliranih poklicih zadeva še vedno ne funkcionira ravno super.
V mnogih državah v tujini je tako, da morajo biti certificirani (t.i."CPA" certificated public accountant).

Glede cen je vsekakor tako, da po sami ekonomski teoriji ogromna konkurenca pelje do nizkih dobičkov. Seveda, treba iskati tržne niše, se prikazati kot drugačen... Ampak dokler s strani uporabnikov storitve in strokovnost niso cenjene - hkrati pa je takšno rivalstvo, je poslovanje v panogi težko, sploh ker bi moralo iti za storitve z visoko dodano vrednostjo (glede na potreben nivo znanja in odgovornost).

Se slišimo, ja ;).

Odgovori