licenca za računovodjo

Pogovor o raznih seminarjih, izobraževanjih, izpopolnjevanjih

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnos » 27 Sep 2005, 10:11

SRS, ZGD, ZDR, ZDDPO, Zakon o davčnem postopku, Zakon o upravnem postopku, MRS, tudi iz kodeksa so vprašanja, tudi iz EU ureditve. Največ je verjetno iz zgoraj naštetih zakonov in predpisov. Predvsem je veliko pojmov pri teoretičnem delu. Mislim, da bom v celoti pregrizla tudi Pojmovnik računovodstva....
Aha sem se spomnila... iz matematike so 3 vprašanja (mislim, da so vredna 9 točk).

LP
A

Tinap
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 22 Sep 2005, 12:15

Odgovor Napisal/-a Tinap » 29 Sep 2005, 07:53

A se še kdo kaj spomni?
Tudi jaz bom verjetno šla na decembrski rok.

apollonia
Nov član
Nov član
Prispevkov: 28
Pridružen: 06 Okt 2005, 22:22

Odgovor Napisal/-a apollonia » 06 Okt 2005, 22:30

Živjo,

jaz tudi nameravam opravljati izpit v decembru, vendar ne bom hodila na usposabljanje.
Poskusila bom sama doma študirati, saj bo šlo.
Ima kdo podobne izkušnje, ali je usposabljanje res potrebno, ne glede na to, da večino vsebin, ki so na programu že obvladaš?
Thanks

boc
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 59
Pridružen: 31 Maj 2005, 22:42

Odgovor Napisal/-a boc » 07 Okt 2005, 11:18

Pozdravljeni!
Tudi mene je splet okoliščin privedel do tega, da se ukvarjam z računovodstvom in bo to moja zaposlitev do upokojitve (upam) cca 8 let.
Sicer imam končano VEKŠ 1. st. (višja šola), manjka pa mi praktičnega znanja. Nekaj sem ga do sedaj pridobil, vendar bi potreboval še več. V poplavi ponudb usposabljanj se nekako ne znajdem oziroma ne najdem ustreznega. Marsikje me moti, da je usposabljanje namenjeno tudi začetnikom, kar pa jaz nisem. Mogoče ima kdo izkušnje ali pa je obiskoval takšno usposabljanje. Sedaj brez problemov in s pomočjo tudi tega foruma vodim knjige s.p., s pravnimi osebami pa malo težje. Če se komu ljubi to prebirat in kaj napisat bom zelo vesel.
Lep pozdrav in lep vikend.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Okt 2005, 11:46

Žal ali na srečo je tako, da je izobraževanje predvsem namenjeno tudi začetnikom, a vi iz teh izobraževanj kljub vsemu odnesete več, če se vanj bolj poglobite. Skušajte na teh izobraževnjih stvar poleg tega, da se jo navadite za izpit tudi razumeti in vse bo lažje. Tdui sam sem imel podobno "težavo" na enoletnem izobraževanj. Predavatelj je na izpitu dovolil tudi uporabo literature, ker je menil, da tudi v praksi imamo to na mizi. Jaz sem se odločil, da bom opravil to brez nje. Ocene so bile zato nižje, a znanje, oziroma bolj razumevanje je ostalo. Predlagal bi ustanove, ki imajo "ime", če lahko delam reklamo, je to GZS ali GEA, lahko pa da še kateri delam krivico, a jih žal ne poznam.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

apollonia
Nov član
Nov član
Prispevkov: 28
Pridružen: 06 Okt 2005, 22:22

Odgovor Napisal/-a apollonia » 07 Okt 2005, 23:38

Računovodski servis torej lahko odpreš tudi brez licence oz. potrdila o usposobljenosti za vodjo rač.servisov?
Si s tem potrdilom bolj konkurenčen na trgu?
Sem še sveža na tem področju, vendar bi se rada začela ukvarjati s tem.
Mi lahko kdo pomaga s kakšnimi napotki?

Hvala

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 11 Okt 2005, 11:37

Zanima me ali bo licenca pogoj samo za vodje računovodskih servisov, ali bomo tudi po podjetjih morali delati kakšne izpite?
slava

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Okt 2005, 09:36

Slava, zaenkrat še ni pogoj. Bo pa (mislim da leta 2007, ne vem točno), pogoj za pridobitev licence na GZS šesta stopnja izobrazbe. Glede obvezne licence zanekrat ne kaže, da bi bila potrebna za vodenje računovodstva, govor je bil bolj za podpis na bilancah, a tudi to za enkrat še ni potrebno.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

KLEMEN2
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 07 Mar 2005, 08:38

Odgovor Napisal/-a KLEMEN2 » 23 Jul 2006, 10:33

Najprej vsem en lep soparen poletni pozdrav,

tale tema se rola že leta, pa bi vprašal, ali se je na to temo zgodilo kaj novega od konca lanskega leta. Ali je licenca za opravljanje računovodskih del obvezen pogoj, da sploh danes odpreš servis. Ali to velja samo za računovodske servise ali tudi za podjetja, ki imajo redno zaposlenega računovodskega delavca?Ali moraš biti vpisan v katalog pri GZS, da lahko začneš opravljati to dejavnost. So mogoče kje drugje kake omejitve?

Kakršnekoli informacije na to temo so zaželene in se vam zahvaljujem!

LP

klemen

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Jul 2006, 13:21

Ko sem v januarju odpiral to dejavnost ni bilo nobenih omejitev in tudi, vsaj jaz, nisem zasledil kakih sprememb na tem področju.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Bina001
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 Jun 2006, 06:44

Odgovor Napisal/-a Bina001 » 15 Okt 2006, 19:14

Uh, se ta tema vleče - že odkar so nam vrgli kost o licenci :?: :?:

Že od zgodnjih začetkov pa do danes še vedno ni potrebno imeti licenco za opravljanje računovodskega dela. Jasno je, da je to delo tako enostavno in preprosto, da ga lahko opravaljajo tudi frizerke in prodajalke. Saldakontistke (iz velikih podjetij, kjer vodijo npr samo bančne izpiske) pa so že prave umetnice v računovodstvu :twisted:

Še šofer ne more opravljati svojega dela brez licence. Mi v računovostvu smo pa tako cifer mušterji in potrebni samo za to, da podjetnik ne plača milijonske kazne, ker ne odda bilance - pa še ta je lahko kakršnakoli je že.

Zdaj pa resno: licenca za enkrat ni potrebna. Baje jo je celo prepovedala EU zaradi morebitnega omejevanja zaposlovanja tujcev.
Lansko leto sem bila na račun.kongresu, kjer so rekli, da bo z 1.1.06 sprejet pravilnik o računovodskih delavcih :ssirok: ,kjer bi bila ta licenca tudi opredeljena. Kot vsi vemo, to še do danes ni uresničeno. O našem znanju pa je mnenje še vedno takšno kot ga je rekla svetovalka na zavodu, ko smo sprejemali nove delavke:"To je pa tako enostavno, da se da naučiti vse v enem mesecu".

Jaz pa takšen intuziast, da sem se vpisala na dvoletni program za računovodjo, kljub temu, da to delam že skoraj 10 let.
Pa veselo na dalo.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Okt 2006, 09:03

Bina001 napisal/-a:O našem znanju pa je mnenje še vedno takšno kot ga je rekla svetovalka na zavodu, ko smo sprejemali nove delavke:"To je pa tako enostavno, da se da naučiti vse v enem mesecu".
Ni čudno, da nas na trgu ravno pretirano ne cenijo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori