licenca za računovodjo

Pogovor o raznih seminarjih, izobraževanjih, izpopolnjevanjih

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
irenca

Odgovor Napisal/-a irenca » 28 Jun 2005, 14:39

Zgleda da se bo začelo leto izobraževanja; upam da bom imela kako sošolko na EPF Maribor, enota Ljubljana.
A bo kakšna....
lp, irenca

SOUNDB
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 16 Dec 2003, 20:44
Kraj: Slovenia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SOUNDB » 28 Jun 2005, 19:09

Vidim, da so kar velika nasprotovanja glede šol in licenc. Osebno mislim, da šola ne bi smela biti pogoj, saj ti šola ne prinese nobenega praktičnega znanja. Če pogledamo malo laično, kdo bo vedel več? Tisti, ki je hodil 4 leta na "faks" ali tisti ki je 4 leta pridno delal, se sproti učil in prilagajal novim zahtevam?
Mislim pa, da bi morali uvesti licenco za računovodje, saj je preveč tudi takšnih, ki se gredo računovodski servis in nimajo pojma, kaj to v resnici pomeni. Pač knjižijo neke dokumente, na koncu leta pa naredijo + in - in je zadeva za njih zaključena.
Po mojem bi moral izpit za pridobitev licence za računovodje temeljiti zgolj na praktičnem znanju, saj edino tako lahko dokažeš, da nekaj znaš. Kaj ti pomaga, če mahaš s diplomo, ko pa dobiš konkreten primer na mizo, pa nimaš pojma. In ravno to sem doživela prejšnji teden. Cel dopoldan sem poslušala kako je ona diplomiran ekonomist iz področja računovodstva in ne vem kaj še, potem pa je morala narediti klasično medsebojno kompenzacijo med dvema strankama in je bila " v temi". Po vsem tem, pa me še pride vprašat, kaj je to kompenzacija in zakaj smo jo sploh naredili.

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 29 Jun 2005, 08:47

Mirko prebrala sem ta vaš posredovani članek(link) in najbolj mi je vstopil v oči stavek . oz stavka :lol: :spomezik: :szardi: " Vodja servisa mora biti malo davčni svetovalec, malo pravnik in malo manager. Poznati mora kopico zakonodaje, od zakona o gospodarskih družbah do zakona o delovnih razmerjih. Razume se, da pozna slovenske računovodske standarde in zakon o upravnem postopku in še mnogo drugega. " :sbolan: :szalosten Če bodo to začetniki dosegli z licenco OK.
No sicer pa nekaj drugega, da ne bom iskala, kje na Štajerskekm koncu pa je to izobraževanje. Za enkrat se še nisem nič zanimala, pa zdaj vidim , da bom mogla. :roll:

kaltrzic
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 487
Pridružen: 15 Apr 2004, 12:53
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kaltrzic » 29 Jun 2005, 09:09

Hi, hi, hi - SOUND - to kar ste napisali, je klasika. Pridejo punce z diplomo iz faksa, potem jim pa dopoveduješ, kaj morajo knjižiti v breme in kaj v dobro... Ugotoviš, da na faksu ni nobene ta prave povezave s prakso...
Kljub temu pa nisem proti, da mora biti tudi formalna izobrazba - vsi poklici, ki kaj veljajo, jo zahtevajo.
In v predlogu zakona piše, da mora strokovni vodja računovodskega servisa izpolnjevati oba pogoja - formalnega (II. stopnja in strokovni izpit) in 5 let prakse. Torej začetnik ne bo mogel biti kar strokovni vodja. :)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Jun 2005, 10:09

Predlog zakona je pa kar restriktiven s svojimi pogoji. Vse lepo in prav, a veliko servisov si bo po tem zakonu moralo najti "botra", ki izpolnjuje pogoje.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 29 Jun 2005, 10:55

Če pogledate pri novicah, kaj se pripravlja za računovodje v javnem sektorju, da še visoka izobrazba ne bo zadosti. Da bodo iz tega vzroka ustanavljali manjše centre, ki bodo skupni za več malih šol, vrtcev, občin... če upoštevamo, da gospodarska zbornica več ne bo imela takšne pogajalske moči, kot prej in je ne bodo kaj dosti upoštevali, da bi zagovarjala interese računovodskih servisov, se zna zgoditi, da bo vlada( in v ozadju zveza računovodskih delavcev) dosegla zahtevo po visoki izobrazbi in licenci oz. nazivu preizkušeni računovodja.

Če povzamem, spremembe bodo in kakšno šolanje ne bo odveč! :sbolan:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Jun 2005, 11:04

Helena, v tem smuslu bi raje videl, da je članstvo v gospodarske zbornice obvezno. Ko mački stopiš na rep, zacvili. Sumim, da gre v ozadju le za "komercialni" pristop, oziroma uveljavitev teženj izpred let združenj računovodskih delavcev Gospodarske zbornice (ali nje same), da se ohrani na površju.

PS.: Saj sumim lahko....
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

davkar
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 27 Jan 2005, 13:31

Odgovor Napisal/-a davkar » 29 Jun 2005, 11:49

jaz menim, da je trenutno licenca za vodjo računovodskega servisa brezpredmetna in vprašanje, če bo sploh kdaj kaj pomenila. ne oporekam, znanje, ki ga nudijo je zlata vredno (čeprav ga že kdo ima ali pa še več kot ga pridobi). Dokler ne bo država tega uredila z zakonodajo je trenutno to metanje denarja vstran. Če se bo država odločila, da bo začela deliti licence, ki bodo verjetno od upravnega organa in ne od zbornic razen, če bodo dobila javna pooblastila tudi za to dejavnost, potem lahko sama določi čisto drugačna znanja in nove izpite in bodo morali, če ne bo z zakonom to predvideno, vsi ki bodo licenco že imeli še enkrat na izpit.
Drugo moje mnenje pa je, da država ne bo sprejela takega zakona, ker noče imeti urejenih financ svojih zavezancev, ker potem lažje kasira od njih.
in tretja zadeva vsak si lahko sam vodi knjige in tako bo tudi v preihodnje, sploh mali s.p. si ne bodo iskali pomoči pri dragih z licenco obogatenimi svetovalci, če mu za veliko manjši denar naredi navaden računovodja s srednjo, ali pa še to ne, šolo.

Dmomim tudi o tem da bi bil potreben podpis lastnika licence na računovodskih poročilih. če lahko vsak sam odda napoved preko e-davkov ali pa letna poročila preko ajpes-a potem sploh tu ne vidim kam bi lahko te svetovalce z licenco sploh vključili.
V končni fazi pa je zavest sploh malih s.p. in družb tako majhna glede urejenega računovodstva, da lahko rečem samo to, kar vem iz pravkse. Jaz sem lahko doktor znanosti in če bom jaz računal računovodstvo zaradi svoje izobrazbe in licence 100.000,00 SIT, da pregledam ali pa sestavim nek obračun, en navaden računovodja pa za 10.000,00 SIT ali pa še manj za isto kvalitetno in strokovno rešitev, potem je jasno da bo zavezanec izbral cenejšega meni pa rekel naj si to licenco zataknem v...

Žal je takšno stanje pri nas na periferiji, mogoče je pri vas drugače, ne trdim, da se tudi pri nas ne najde kakšen, ki je pripravljen plačati več ampak so redki v glavnem pa jih boli patka za kakršnekoli licence in podobno.

SVEN
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 389
Pridružen: 12 Mar 2005, 15:16
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SVEN » 29 Jun 2005, 12:32

Najbolj na tem svetu pa me zanima, kaj se smatra z delovnimi iskušnjami oz. kako se bodo dokazovale?
Tudi jaz sem predlog zakona videl in sem popolnoma razočaran nad dejstvom, da je pisan na kožo sestavljalcem.
V predlogu namreč piše, da mora računovodski servis, če želi opravljati to dejavnost v REDNEM DELOVNEM razmerju imeti zaposleno vsaj eno osebo, ki bo imela licenco (poleg tega, da mora lincenco imeti tudi servis).
Sramota pa taka, saj so prav servisi tisti, ki poznajo najrazličnejše oblike zaposlovanj (podjemne, poslovodne itd. pogodbe) in na njihovi osnovi obračunavat stroške dela. Pljuvanje v lastno skledo oz . kot sem že napisal pisanje predlogov zakonov po meri nekaterih.
LP,
Sven Slika

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 29 Jun 2005, 13:22

elektrik napisal/-a:Helena, v tem smuslu bi raje videl, da je članstvo v gospodarske zbornice obvezno. Ko mački stopiš na rep, zacvili. Sumim, da gre v ozadju le za "komercialni" pristop, oziroma uveljavitev teženj izpred let združenj računovodskih delavcev Gospodarske zbornice (ali nje same), da se ohrani na površju.

PS.: Saj sumim lahko....
Se strinjam. Samo imam premalo informacij, da bi vedela bolj zagotovo.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Jun 2005, 13:30

Helena, a ne lovite še medvedov po Pohorju, bolje bi bilo koga na G..s..b.Sl..ije! :oops:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

helena
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 856
Pridružen: 13 Dec 2002, 08:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a helena » 29 Jun 2005, 13:51

Ma sem medvede preganjala včeraj in spotoma nabrala pol košare lisičk.

Se strinjam, da bi bilo bolje koga iz GZS ali kakšnega ministrstva, pa si ne upam v Ljubljano (da mi v tistem močvirju ne bi zrasle škrge). :roll:
Če pogledam te naše Štajerce, ki so tam v močvirju, se mi zdi, da je vsem nekaj škodilo.

Bom raje šla kar v šolo in upam, da se mi bosta SOUNDB in Sova pridružili. To bi bila ekipa. :roll: Mislim, da bi me tri še predavatelje tam na onem šnelkursu kaj o računovodstvu naučile! :ssirok:

Odgovori