dohodnina za študenta


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Recyclingboy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:34

dohodnina za študenta

Odgovor Napisal/-a Recyclingboy » 11 Feb 2006, 20:43

Pozdrav.
Prosim,če mi lahko odgovorite.
Hčera je prodala svoje delnice.Sedaj naju zanima,ali mora napisati napoved dohodnine.Stara je 17 let.
In ,ali moram jaz kaj napisati,glede na to da živi pri meni?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

dohodnina za študenta

Odgovor Napisal/-a slovan » 11 Feb 2006, 21:32

Prvo vprašanje? Kakšne delnice je prodala? Če so delnice, ki so nastale iz certifikatov oziroma je to prva prodaja delnic pridobljenih v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij, te delnice po 89. členu zakona o dohodnini niso obdavčene. Ker niso obdavčene, pri tej prodaji ne ugotavljamo dobička od kapitala, ki bi bil obdavčen, za to se ne oddaja napoved za odmero dohodnine..
Drugo vprašanje? Če je prodala druge delnice, ki niso iz lastninskega preoblikovanja - niso nastale iz certifikatov in jih je imela več kot tri leta, tudi pri tej prodaji ne ugotavljamo dobička od kapitala.
Tretje vprašanje? Če je prodala delnice iz kateregakoli drugega vira pa jih ni imela v posest več tri leta, se pri prodaji ugotavlja dobiček od kapitala, ki je obdavčen. Pomeni, da je delnice kupila.
Če je pri vaši hčeri tretji primer potem bi morala v 15 dneh od prodaje kapitala vložiti napoved za odmero davka od dobička od kapitala, oziroma najkasneje do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto. Napoved se vloži pri pristojnem davčnem uradu na posebnih obrazcih. Davčni organ odmeri davek do predložitve napovedi za odmero dohodnine.
Napovedi za odmero dohodnine pa ni potrebno vložiti osebam, če njihovi obdavčljivi dohodki niso presegli 564.600 SIT, kar predstavlja znesek splošne olajšave. Če dobiček iz prodaje delnic ni presegel tega zneska in ob prodaji ni bilo plačane akontacije dohodnine formalno ni potrebno vložiti napovedi ob pogoju, da je vi ne uveljavljate kot vzdrževanega družinskega člana.
Pomeni, da vaša hčerka vloži dohodninsko napoved, če ima obdavčljiv dobiček iz prodaje delnic in vi koristite olajšavo za vzdrževanega družinskega člana. Tega dobička pa v nobenem primeru ne morete vi vključiti med dohodke vzdrževane osebe, kot je to bilo v preteklosti. Ne glede na njeno starost je ona davčni zavezanec za ta del dohodka.
Na koncu pa je smiselno ugotoviti, kaj je ugodneje. Ali vi ne koristite olajšave za vzdrževanega člana: 1. otrok 474.900 SIT, 2. otrok: 516.200;
ker v tem primeru se pri hčeri upošteva splošna olajšava in 2%-na olajšava za različne namene. Ali vi koristite olajšavo za vzdrževanega člana in kakšni je davčni učinek.
Še nekaj: Davčna osnova za dobiček pri prodaji kapitala je razlika med vrednostjo kapitala pri prodaji in vrednostjo kapitala ob pridobitvi
Sem kaj pomagala?

Recyclingboy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:34

dohodnina za študenta

Odgovor Napisal/-a Recyclingboy » 11 Feb 2006, 22:09

hvala za izčrpen odgovor.
Res hvala.
Če se srečava plačam kavo.
:P :P :P :P

Odgovori