mastr


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mastr
Nov član
Nov član
Prispevkov: 18
Pridružen: 08 Dec 2003, 15:13

mastr

Odgovor Napisal/-a mastr » 16 Feb 2006, 10:30

Zdravo!
Brskam zakon o davčnem postopku, pa ne najdem...
S.p. je prejel sklep o izterjavi sredstev s poslovnih računov, odprtih pri dveh bankah. Istočasno ima odprt še osebni račun. Zanima me, ali lahko banka zaseže tudi sredstva na osebnem računu.Kolikšen % razpoložljivih sredstev mora pustiti na računu? Po starem zakonu je bilo to 10%. Kako pa je po novem?

Zanima me še to, če pride do izterjave s poslovnega računa d.o.o., koliko razpoložljivih sredstev pa mora banka pustiti na tem računu.

Hvala za odgovor in lep dan.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Feb 2006, 18:15

Zasebnik (s.p.) odgovarja z vsem svojim premoženjem ,kar pomeni, da tako s sredstvi na poslovnem kot tudi sredstvi na osebnem računu (poleg drugega premoženja). V prilogi imaš člen zakona o izvršbi in zavarovanju, ki ti bo pomagal ugotoviti do katerega zneska se sme seči z izvršbo na denarna sredstva.

102. člen

(Omejitve izvršbe)

Na plačo, pokojnino, nadomestilo plače, odškodnino iz naslova izgube ali zmanjšanja delovne sposobnosti, prejemke iz naslova začasne brezposelnosti ter plačila za delo obsojencev v kazenskih zavodih, je mogoče seči:
1. za denarne terjatve, razen za terjatve, navedene v 2. točki tega odstavka, do dveh tretjin prejemkov, na katere se seže z izvršbo, vendar tako, da dolžniku ostane najmanj znesek v višini minimalne plače, zmanjšane za plačilo davkov in obveznih prispevkov za socialno varnost, če dolžnik preživlja druge osebe, pa najmanj znesek v višini dohodka, določenega za dolžnika in njegove družinske člane oziroma osebe, ki jih je dolžan po zakonu preživljati po merilih, ki jih določa zakon, ki ureja socialno varstvo, za dodelitev denarne socialne pomoči;
2. za terjatve iz naslova zakonite preživnine in odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal, do dveh tretjin prejemkov, na katere se seže z izvršbo, vendar tako, da dolžniku ostane najmanj znesek v višini dveh tretjin minimalne plače, zmanjšane za plačilo davkov in obveznih prispevkov za socialno varnost, če dolžnik preživlja druge osebe, pa najmanj znesek v višini dohodka, določenega za dolžnika in njegove družinske člane oziroma osebe, ki jih je dolžan po zakonu preživljati po merilih, ki jih določa zakon, ki ureja socialno varstvo za dodelitev denarne socialne pomoči.
Na prejemke vojnih in mirovnih vojaških invalidov iz naslova invalidnine, ortopedskega dodatka in invalidskega dodatka je mogoče seči z izvršbo samo za terjatve iz naslova zakonite preživnine in odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal, in sicer do polovice teh prejemkov.
Na prejemke iz pogodbe o dosmrtnem preživljanju in dosmrtni renti ter na prejemke iz pogodbe o življenjskem zavarovanju je mogoče seči z izvršbo le toliko, kolikor presegajo stalno najvišjo socialno dajatev po zakonu, ki ureja socialno varstvene dajatve.


Glede na to, da so sredstva na računih tvoja "plača", bi moralo to veljati tudi za tebe. Vendar nekatere banke ravnajo drugače!

Odgovori