Komisijska prodaja delovnega stroja in ddv-nujno...


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Consiglieri
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 66
Pridružen: 14 Jan 2005, 07:42
Kraj: Slovenia

Komisijska prodaja delovnega stroja in ddv-nujno...

Odgovor Napisal/-a Consiglieri » 28 Jul 2006, 18:34

Smo davčni zavezanec in se ukvarjamo s komisijsko prodajo vozil ter ostalih stvari.

Imam pa nujno eno vprašanje-komisijsko smo prodali rabljen delovni stroj-bager, katerega lastnik je fizična oseba, kupec stroja pa je pravna oseba in zavezanec za ddv. Pri normalni prodaji se obračuna za rabljeno stvar, katere lastnik je fizična oseba ddv le na razliko v ceni, kar zakon jasno govori-npr stroški komisijske prodaje so 50.000 sit, plus ddv kar znaša 60.000 sit. Normalno smo prodali stvar naprej-pravni osebi, kateri pa je za omenjeno stvar vzel leasing. Na računu je klavzula, da je ddv obračunan po 48 in 49 členu Zddv in na računu ni izkazan po 50.c členu Zddv.

Sedaj pa leasing hiša zahteva od nas, da jim izdamo račun, na katerem bo izkazana neto cena, ddv ter skupna cena. Kakor pa mi izdamo takšen račun, pa moramo potem ta ddv upoštevat kot naš obračunani ddv in ga po obračunu plačat.

Moje mnenje je, da smo mi pravilno obračunali vse, na našo storitev 50.000 smo obračunali 20% ddv ter ga bomo tudi plačali. Po 50. c členu ZDDV (izkazovanje DDV na računih):
Preprodajalec, ki obračunava DDV od dosežene razlike v ceni, na računih, ki jih izdaja, ne sme izkazovati DDV.


Smatram da je pravilno obračunano ter da si kupec, ko bo delovni stroj kupil od leasing hiše ddv ne more šteti kot vstopnega-gre za znesek nekaj čez 1 mio Sit, ali je moje razmišljanje pravilno???

Prosim za odgovore! Hvala...
Kymco

nina0
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 822
Pridružen: 08 Jun 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a nina0 » 28 Jul 2006, 23:05

Ja mislim. da razmišljate pravilno. Podobno vprašanje sem zastavila na DURS, torej kako je z ddv, ki ga komisionar ne izkaže na računu za rabljeno blago (tako kot v vašem primeru) in odgovorili so mi, da ker ni izkazan nima pravice do odbitka ddv. Tako da lahko leasing hiši poveste, da gre tu za rabljeno blago in jih podučite o poznavanju ddv-ja za komisionarje!!! :lol:

LP Nina

Consiglieri
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 66
Pridružen: 14 Jan 2005, 07:42
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Consiglieri » 31 Jul 2006, 07:44

Kako pa je v primeru, da je prodajalec pravna oseba in izda račun za prodano stvar z DDV-v tem primeru pa si ga kupec lahko normalno odbije?
Kymco

nina0
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 822
Pridružen: 08 Jun 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a nina0 » 31 Jul 2006, 08:32

mislim da!

Velike črke so bile samodejno zamenjane z malimi.

Odgovori