Knjiga prejetih računov


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Knjiga prejetih računov

Odgovor Napisal/-a anka » 11 Jan 2007, 08:51

OD GZS je bil dne xx prejet račun, ki je bil vpisan v KPR. Vendar je bil samo vpisan kot sam račun, številka in datum računa, ne pa tudi znesek računa. Ali je to pravilno - ročno vodenje KPR.

In še to: ali boste v večini še vedno vodili KPR in KIR ?

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 11 Jan 2007, 13:47

Zakaj ni bil vpisan znesek?

Glede knjige KPR pa sem tudi že sama razmišljala. Na seminarju je bilo v šali rečeno: do sedaj so predpisovali KPR ipd da so nas naučili kako je treba delati, sedaj pa tako že sami znamo.

Menim pa da bo nekaj potrebno voditi, saj smo v primeru kontrole pa dolžni predložiti dokument, na osnovi katerega smo DDV obračunali.
Mislim pa, da bi lahko KPR malo poenostavili (saj je notri en kup podatkov: npr. 5 datumov: dat. knjiženja, prejema, DDV, listine).
Mogoče ima kdo predlog za kakšno enostavno obliko?
slava

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Odgovor Napisal/-a anka » 11 Jan 2007, 15:34

1. Ker se računov GZS ne vpisuje v KPR. Ali je lahko vseeno izpisana (gre tukaj predvsem zaradi zaporedne številke prejetih računov) .

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 12 Jan 2007, 07:24

Mislite račun za članski prispevek. Sem šla prav iskat v stari IKS: Promet, ki ni obdavčljiv po ZDDV, se ne vpisuje v davčne evidence.
Če pa se vam je slučajno zgodila napaka, mislim da ni take vrste, da bi lahko bila sankcionirana. Po 1.1. pa bo lahko tako delal vsak po svoje.
slava

Knjigovodja
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 06 Jul 2005, 12:11

Odgovor Napisal/-a Knjigovodja » 17 Jan 2007, 12:15

slava napisal/-a:Zakaj ni bil vpisan znesek?

Glede knjige KPR pa sem tudi že sama razmišljala. Na seminarju je bilo v šali rečeno: do sedaj so predpisovali KPR ipd da so nas naučili kako je treba delati, sedaj pa tako že sami znamo.

Menim pa da bo nekaj potrebno voditi, saj smo v primeru kontrole pa dolžni predložiti dokument, na osnovi katerega smo DDV obračunali.
Mislim pa, da bi lahko KPR malo poenostavili (saj je notri en kup podatkov: npr. 5 datumov: dat. knjiženja, prejema, DDV, listine).
Mogoče ima kdo predlog za kakšno enostavno obliko?
Tudi jaz menim, da bo "nekaj" potrebno voditi. Samo s K-PRAČ in K-IRAČ lahko lepo kontroliramo in dokazujemo podatke vpisane v obračun. Obračun namreč zahteva pravzaprav iste podatke, kot prej. Ta "poenostavitev" mene prej moti, kot ne. Namreč, dokler je bila predpisana oblika knjig, so bili tudi postopki poenoteni in računalničarji so se, hočeš nočeš, morali držati nekega reda. Zdaj pa bo lahko delal vsak po svoje in najbrž kmalu tudi bo in bo spet manj reda. Dejansko ne vidim nobene prednosti v tem da knjige niso več obvezne, oz. evidenca, s katero zagotavljamo preglednost, ni več predpisana. Ob spremembah smo se lažje in bolj enotno pogovarjali.

Sumim, da bodo morda čez kakšno leto ugotovili, da bi bilo to evidenco bolje predpisati :roll: . Čudnega ne bi bilo nič.
Kar mora priti, bo prišlo. In ko bo prišlo, se bo treba postaviti po robu. (HP)

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 17 Jan 2007, 17:07

Meni se tudi zdi to zdaj nesmiselno ukinjati, ko je vse lepo utečeno. Jaz vsak mesec primerjam podatke iz KPR in KIR in nemalokrat se tako odkrijejo napake, ki se sicer ne bi ali pa bi se šel dosti kasneje.

grah
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 689
Pridružen: 09 Feb 2005, 18:56
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a grah » 17 Jan 2007, 20:17

Tudi na seminarju prejšnji teden so nam svetovali, da naj knjige vodimo in izpisujemo. Ob morebitni kontroli bomo tako ali tako morali predložiti evidenco obračunanega vhodnega in izhodnega DDV.

KNAP
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 183
Pridružen: 25 Feb 2004, 08:50

Odgovor Napisal/-a KNAP » 19 Jan 2007, 06:58

No uradno so knjige KPR in KIR ukinjene, vsem pa nam je jesno, da ne moremo narediti obračuna DDV brez teh evidenc. Je pa verjetno nekaj res: če pride inšpektor ti jih ni treba kazati in mo lahko podtakneš samo konto kartice 16 in 26 pa naj si računa in gleda. Ali kaj vi mislite?

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 22 Jan 2007, 10:17

Mislim, da so nam jo s tem kar lepo zagodli. Bolj ko berem novi zakon, več vprešanj se mi pojavlja!
Prej je bilo v 131. čl. Pravilnika točno določeno, kateri podatki se vpisujejo v DDV-O. Npr. pod oznako 32 - podatki iz stolpca 14 KPR, kamor smo vpisovali račune izdane po 34.čl. (podjetje, vse račune izdaja po 34. čl. ). Sedaj pa jih bomo očitno morali deliti spet na zavezance in končne potrošnike?

Tudi nisem nikjer zasledila prejšnje priloge VII, ki smo jo morali dajati za popravke?
slava

Odgovori