izdani in prejeti računi


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1571
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

izdani in prejeti računi

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 03 Jan 2008, 14:31

1 . Hrvaški prevoznik nam izstavi račun za prevozne storitve relacija Nemčija -Hrvaška...gre v ddv knjigo pod oproščeno ali sploh ne gre v ddv knjigo?

2. Mi izstavimo hrvaškemu kupcu račun za prevozne storitve -ali gre v ddv knjigo ali ne?

3. Nasploh me zanima, kako je v primeru storitvene dejavnosti-prevozne storitve- kdaj je oproščeno, kdaj sploh ne gre v ddv knjigo.?

4. V katere primeru pri teh istih prevoznih storitvah, se na ddv obrazcu vpiše pod številko 14 in 15?

5. Kdo spada na ddv obrazcu pod št. 35-prejemniki blaga in storitev kot plačniki ddv?

Prosim za odgovore!

Lp

febo
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 744
Pridružen: 12 Avg 2003, 10:48
Kraj: Pomurje

Odgovor Napisal/-a febo » 03 Jan 2008, 18:24

1. Prevoz Nemčija-Hrvaška - storitev povezana z izvozom - oproščen promet po 52. členu točka e, odstavek 1
2.Hrvaški kupec verjetno nima ID ene od EU držav. V tem primeru za izvoz velja kot za zap. št. 1, za uvoz se prevoz deli na del zunaj EU (neobdavčeno) in del po EU obračuna se DDV.
3. V DDV knjige gre ves obdavčen in oproščen promet. Ne gre neobdavčen promet (zap.št. 2 del prevoza izven EU).
4. Ne vpisujete
5. Če Vam tuji prevoznik opravi obdavčljiv prevoz in Vam izstavi račun brez DDV Vi opravite samoobdavčitev in vpišete v 35 oz. 46 ( za blago je 36,37 in 47,48 za storitve pa 35 in 46).

LP :sklovn: :sklovn: :sklovn:

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1571
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 04 Jan 2008, 13:14

[
quote]5. Če Vam tuji prevoznik opravi obdavčljiv prevoz in Vam izstavi račun brez DDV Vi opravite samoobdavčitev in vpišete v 35 oz. 46 ( za blago je 36,37 in 47,48 za storitve pa 35 in 46).

LP :sklovn: :sklovn: :
Če mi nemški prevoznik izstavi račun za prevoze-po kateri relaciji??- kdaj naredim samoobdavčitev? Je to odvisne od relacije:
npr: Nemčija-SLO
ali npr. samo Nemčija
ali npr. Nemčija-hrvaška...
ali npr...

Pa še to: Če mi izstavi račun za prevoze prevoznik, ki ni davčni zavezanec..takšen račun pri meni ne gre v knjigo ddv???

:?: lp

febo
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 744
Pridružen: 12 Avg 2003, 10:48
Kraj: Pomurje

Odgovor Napisal/-a febo » 04 Jan 2008, 15:45

Če za Vas nemški prevoznik opravi prevoz po EU (naklad in razklad v EU v različnih državah), Vam bo izstavil račun brez DDV, Vi pa morate opraviti samoobdavčitev. Naklad in razklad v isti državi EU je specifičen. Če je naklad in razklad v Nemčiji, Vam nemški prevoznik mora obračunati nemški davek, Vi pa se lahko registrirate v Nemčiji kot njihov zavezanec in zahtevate vračilo tega davka (enako kot je to za gorivo in podobne stroške) direktno ali pa preko davčnega zastopnika.
Prevoz Nemčija-Hrvaška je oproščen promet (storitev povezana z izvozom). Za izvoz dobite račun brez DDV in ne opravite samoobdavčitev.
Če prevoznik ni v sistemu DDV (čeprav takega primera ne poznam), tudi njegovi računi ne grejo v DDV knjige.


LP :D :D :D

Odgovori