Vračilo plačanega davka v nemčiji


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
strela
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 59
Pridružen: 20 Maj 2005, 14:42

Vračilo plačanega davka v nemčiji

Odgovor Napisal/-a strela » 18 Apr 2008, 09:23

Dragi mučeniki,

s ponosom sporočam, da sem končno prejela odločbo o vračilu davka iz nemčije in sem vam obljubila, če mi uspe, vam sporočim kako in kaj.

Ker ne najdem teme, ko smo o tem debatirali odpiram novo, upam da ne bo nič narobe.

Trajalo je približno pol leta, čeprav smo ugotavljali da bo tam okrog leta. Sicer nismo daleč od resnice, saj moram tudi sedaj čakati mesec dni na denar, saj velja rok od datuma odločbe.

Nemška zakonodaja je dejansko tako zakomplicirana, da tudi če bi znala nemško, bi potrebovala advokata ali drugega strokovnjaka, ampak meni je bil tole izziv. Mimogrede sem izvedela, da to počne tudi naš GZS za 10% provizije od vrnenega denarja...pri meni bi to zneslo za dve mesečni plači :sbolan:

Moj kontakt z nemčijo so bili: Finanzamt Oranienburg, Heinrich-Gruber-Platz 3, 16515 Oranienburg. Točnost podatkov pa vsega sem preverjala po mailu pri enem zelo prijaznem gospodu, samo je vedno precej trajalo..najprej da sem jaz prevedla iz nemškega jezika in potem on iz angleškega:)

Prvič sem poslala dopis na omenjeni naslov, zakaj se gre in da bi rada zaprosila za vračilo davka, vrnili so mi dopis z mojo evidenčno davčno številko ter obrazci, s katerimi sem pridobila kasneje pravo davčno številko (nemško). Vedno sem zraven prilagala dokumente, ki se nanašajo na vračilo, vključno z potrdilom naše davčne o slovenski davčni številki seveda v nemškem jeziku. Po obvestilu o dodeljeni nemški davčni številki so mi poslali obrazce za vračilo davka. Ta obrazec je bil pa zares zares zakompliciran, obsegal je 8 strani, kot da bi izpolnjevali dohodnino, samo veliko bolj obširno. Najtežje je bilo ugotoviti, zakateri davek zaprosiš nazaj. Ob vsaki postavki je bila opomba, na kateri člen njihovega zakona se ta davek nanaša...Obrazec se imenuje Umsatzsteuererklarung. Ko sem poslala te obrazce nazaj, pa je so si vzeli en mesec in pol za odgovor in odločbo, in sedaj še en mesec za vračilo.

V bistvu ni težko, ko enkrat veš kam se obrniti. Je pa tako, vsaka država je razred zase..

Lep dan še naprej!

primzy
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 372
Pridružen: 08 Avg 2006, 16:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a primzy » 18 Apr 2008, 12:09

izrpcno, hvala sem ze bolj pomirjen.
Vprasal pa bi kateri dokument s slovenske davcne
so rabli, ker moram isto stvar uredit z davcnim uradom
v avstriji. (za zdaj vem da potrebujejo original fakture) ?

strela
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 59
Pridružen: 20 Maj 2005, 14:42

Odgovor Napisal/-a strela » 18 Apr 2008, 15:32

Od naše davčne potrebujete le potrdilo da ste davčni zavezanec, vendar mora biti v nemškem/avstrijskem in slovenskem jeziku.

Poleg originalnih računov morate poslati še ECL-e oziroma vse dokumente, kjer se vidi izračun davka, ki ste ga plačali. Jaz sem poslala vsakič te dokumente in vsakič so oni ožigosali te zneske, da se je videlo, da so preverjali.

Ja, vse se da, čeprav izgleda nepredstavljivo. Najbolje, da ste na liniji z njihovo davčno, ker jaz sem tudi prej iskala vse obrazce, ki bi jih morala poslati, vendar sem potem ugotovila, da so dejanski obrazci nekoliko drugačni. Vse vam pošljejo, samo res pa da vse precej traja...

lp

OBRANGORAZD
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 114
Pridružen: 14 Jun 2005, 08:37

Odgovor Napisal/-a OBRANGORAZD » 05 Maj 2008, 08:39

Zdravo,

Kašne obveznosti pa imaš sedaj z njihovo dš?

Ali ste avtoprevozniki oz. kašne ddv-je zahtevate od njih - če ni skrivnost.

LP Gorazd
METER GOR DOL !

strela
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 59
Pridružen: 20 Maj 2005, 14:42

Odgovor Napisal/-a strela » 05 Maj 2008, 11:58

Tudi nakazali so nam že:)

Davčna številka se nanaša samo na leto 2007, in velja samo za promet v tem letu, ker se je sedaj naredil obračun za nazaj. Na to leto pa se nanaša zato, ker smo tako označili, saj smo zahtevali obračun samo za to obdobje. Verjetno bomo mogli skoz ves postopek, ko bo spet treba. Samo sem jim to odsvetovala, saj je nesmiselno da se čaka na denar celo leto, če si ga lahko preko naše špedicije odšteješ že v istem mesecu.

Je šlo pa za uvoz, špedicija je bila nemška, ki smo ji plačali uvozni davek.

lp

Odgovori